RADIOSITE Fórum

  • Rádió 1

 #183293  Szerző: Glenn
 
ksimiglai írta: 2019.05.18. 20:36Nem értünk egyet. Ha egy FM frekvencián az adást úgy valósítják meg ilyen-olyan spórolás vagy dilettancia miatt, hogy az a technikailag-műszakilag-jogilag elérhető legjobb vételi minőséget-vétekörzezet nem képes biztosítani,akkor az rossz. De értelek,ne menjünk bele filozofiai vitákba. ;)
Tény, hogy lehetne jobb is a másik púpról, ebben egyetértünk, viszont innen is lehetne jobb, mint ahogy ezt bizonyította a próbaadás. Pláne, hogy évekig a Gondola is innen ment jóval nagyobb térerővel. 8-)
 #183292  Szerző: shadoe
 
Akkor azt hiszem, elmondhatjuk, hogy a rádió semmilyen szempontból nem érett meg arra, hogy országos rádió lehessen. Még akkor is, ha ma kivételesen Ed Sheerantől a Galway Girlt játszották, és nem a Shape of you-t.
 #183284  Szerző: mlaszlo
 
Adam írta: 2019.05.18. 22:07 Nekem úgy tűnik, mintha az lenne csak a cel, hogy az adott települést fedje le, ahonnan az adás megy, ugyis ott él a lakosság nagy része, nem a falvakban. Az már nem cél hogy ezek a frekik össze érjenek.
Elképzelhető, hogy ilyen szempontok szerint állítják be az adókat, ha így van, akkor ez elég rossz célkitűzés a részükről, hiszen a városok és az agglomerációs települések között nagyon sokan ingáznak. A hallgató pedig olyan rádiót fog választani, amit útközben, otthon, adott esetben munkában is megfelelő minőségben tud hallgatni. Ha nekem útközben serceg a Rádió 1, el fogok kapcsolni róla és nem valószínű hogy azt fogom nézni, hol tudom megint hallgatni újra. Akkor ott ragadok egy másik rádióadón. És ha otthon se tudom hallgatni, mert 10-15 km-re az adótól már alig jön, akkor ott is mást fogok már hallgatni és el is felejtem a Rádió 1-et.
Persze lehet, hogy csak az adott településen fontos a hallgatottság, de hirdetői szempontból már fontos az agglomeráció is, hiszen a pénzt feltehetően a közeli városban költik el inkább az emberek. Pl. egy velencei nyári fesztivál, rendezvény esetében nem csak az a cél, hogy a tó körül hallják, hanem eljusson az információ a környező településekre, akár a főváros fele is, hiszen onnan is érkezhetnek majd érdeklődök az eseményre.
 #183282  Szerző: Gyurii
 
ksimiglai írta: 2019.05.18. 22:19 Gyerekek a világon nincs ilyen, hogy nem megy teljes teljesítménnyel vagy a lehető legjobb adópontról egy rádióadó, hogy "csak a várost fedje le, mást ne". Ennek mi értelme van????
A hererák, és a melldaganat elkerülése! :D

Viccet félretéve, ahogy olvasom a topic-ot kezd bennem megvilágosodni, hogy a lefedettségi (műszaki) problémák párhuzamba állíthatóak magával a rádióval (műsorok, playlist stb.) :punch:

Pedig "mindkettőhöz" kis akarat hiányzik, semmi bonyolult, sok pénzt felölelő megoldás... ;)
 #183281  Szerző: ksimiglai
 
De ez szerintetek nem abszurd kicsit? Pont ugyanannyit fizetnek a frekiért az Nmhh-nak, ha csak a várost fedi le, mintha még 30 km-es körzetet.

És itt most az engedélyezett teljesítmény-vételkörzet-lakossági ellátottságról beszélek, nem arról, amit hivatalosan nem lehet elérni. Hanem amire az engedélyt kapták.

Gyerekek a világon nincs ilyen, hogy nem megy teljes teljesítménnyel vagy a lehető legjobb adópontról egy rádióadó, hogy "csak a várost fedje le, mást ne". Ennek mi értelme van????
 #183279  Szerző: Adam
 
Nekem úgy tűnik, mintha az lenne csak a cel, hogy az adott települést fedje le, ahonnan az adás megy, ugyis ott él a lakosság nagy része, nem a falvakban. Az már nem cél hogy ezek a frekik össze érjenek.
 #183277  Szerző: ksimiglai
 
mlaszlo írta: 2019.05.18. 09:32
Adam írta: 2019.05.15. 22:03 Sokszor olyan érzésem van, mintha totál dilettáns banda vinné a technikai hátteret a Rádió 1-nél, aztán lehet hogy tévedek, és ezekre a dolgokra amiket itt írogatunk, nincs hatásuk. Bár ezt kétlem. Számomra továbbra is ez az Egerszeg körynéki sztori a leginkább felháborító, ami a 95,1-el megy, nemtudom egy kereskedelmi rádió ilyet hogy engedhet meg. Ha már ekkora energiát fordítanak arra, hogy lefedjék az országot.
Igazából érthetetlen, mi alapján kezelik az egyes frekvenciákat. Van amelyiknél nagyon szépen beállítják a hangzást és a lefedettségből is a legtöbbet próbálják kihozni (pl. 94.5, de ilyen volt a 105.7 is). Mellette meg vannak olyanok, amikkel abszolút semmit nem törődnek, valami szól úgy ahogy, aztán jól van így (pl. 90.4, 106.5). A 106.5 például teljesen le van tekerve, épphogy az adó néhány km-es körzetében produkál elfogadható lefedettséget, holott az Ozone FM, régi Rádió1, Alisca idejében észak fele elszólt egészen Százhalombatta, Érd magasságáig. De a 93.1 is nagyon gyenge, messze nem hozza azt a lefedettséget, amit anno az EL-DO.
Ezt nagyon jó,hogy felvetetted mert én is úgy emlékszem, hogy még Biatorbágy környékén is a dunaföldvári 106.5 frekire állt át a rádió, most meg mintha nem is szólna. Ennek mi lehet az oka?

Azóta rossz, hogy elindult a dunaújvárosi adás. Mi értelme ennek, hogy "letekernek" egy adót? Erre egyszerűen nem találok észszerű magyarázatot!!
 #183276  Szerző: ksimiglai
 
Glenn írta: 2019.05.17. 19:03
ksimiglai írta: 2019.05.16. 20:34Az a 100 méter az FM sugárzásban kardinális. De még 10 méter is sokat számít, főleg ha olyan lankás a környék, mint a velencei adó környékén.
Minden centi számít, itt viszont a Bence-hegy is kiemelkedik a környezetéből, tehát jó adópont. Észak felé árnyékolva van, de másfelé jó a kilátás (mint a linkelt gugli képen láthatod). A Meleg-hegy lenne az igazi, de ez sem rossz.
Nem értünk egyet. Ha egy FM frekvencián az adást úgy valósítják meg ilyen-olyan spórolás vagy dilettancia miatt, hogy az a technikailag-műszakilag-jogilag elérhető legjobb vételi minőséget-vétekörzezet nem képes biztosítani,akkor az rossz. De értelek,ne menjünk bele filozofiai vitákba. ;)
 #183267  Szerző: mlaszlo
 
Adam írta: 2019.05.15. 22:03 Sokszor olyan érzésem van, mintha totál dilettáns banda vinné a technikai hátteret a Rádió 1-nél, aztán lehet hogy tévedek, és ezekre a dolgokra amiket itt írogatunk, nincs hatásuk. Bár ezt kétlem. Számomra továbbra is ez az Egerszeg körynéki sztori a leginkább felháborító, ami a 95,1-el megy, nemtudom egy kereskedelmi rádió ilyet hogy engedhet meg. Ha már ekkora energiát fordítanak arra, hogy lefedjék az országot.
Igazából érthetetlen, mi alapján kezelik az egyes frekvenciákat. Van amelyiknél nagyon szépen beállítják a hangzást és a lefedettségből is a legtöbbet próbálják kihozni (pl. 94.5, de ilyen volt a 105.7 is). Mellette meg vannak olyanok, amikkel abszolút semmit nem törődnek, valami szól úgy ahogy, aztán jól van így (pl. 90.4, 106.5). A 106.5 például teljesen le van tekerve, épphogy az adó néhány km-es körzetében produkál elfogadható lefedettséget, holott az Ozone FM, régi Rádió1, Alisca idejében észak fele elszólt egészen Százhalombatta, Érd magasságáig. De a 93.1 is nagyon gyenge, messze nem hozza azt a lefedettséget, amit anno az EL-DO.
 #183266  Szerző: mlaszlo
 
Adam írta: 2019.05.14. 22:16
mlaszlo írta: 2019.05.14. 18:53 Feltehetően Dunaújváros felé szór az adó, viszont északra és keletre alig szól el vállalható minőségben. Persze manuálisan meg lehet találni a rádión és monoban, RDS nélkül fogható, akár Martonvásár felé is, de egy zenei rádiónál ez nem éppen elfogadható. A kezdeti időszakban produkált néhány napos lefedettséghez képest most nagyon takarékra van állítva az adó
Április 26-án írtam egy "helyzetjelentést" az M7-en a vételről. Lehet, hogy te mást tapasztaltál, nem mindegy milyen a rádiója a kocsinak. Én egy 3. gen. Skoda Octaviaval voltam, aminek nagyon jó a rádiója, mind vételben, mind az alternatív frekvenciák lekezelésében kiemelkedően jó. A 30-as km-től kezdve váltott a rádió a 96,4-ről a 90,4-re. Szóval nálam gond nélkül ment a váltás. Egészen a 80-as km-ig a 94,5 és a 90,4 között váltogatott a rádió. Szóval én nem nevezném gyengének a 90,4-et. Fehérvár felett inkább a velencei, fehérvár alatt pedig a 94,5 volt erősebb, mindig a tisztább frekire állt a rádió, egy átlag hallgató ebből semmit sem vett volna észre, csak annyit, hogy zavartalan az adás.
Az átlag hallgató szemszögéből értékeljük inkább a lefedettséget, nem erős és érzékeny rádiókkal. Ráadásul csak az autópályán nézted a frekvenciákat, nem a településeken belül. Az autópálya nagyjából végig magasan fut, így persze hogy azon jobb a vételi lehetőség.
Ennyi erővel akkor Érden is jó, mert az M7-esen jól jön. Persze ha letérsz az autópályáról, akkor már kezd zajos lenni 96.4 és a város jelentős részén (az M7-es és a vasút közötti részen) csak zajosan, monoban jön be.
Én a településeken tapasztaltakról írtam, illetve a 7-es útról. A Rádió1 pedig egy főként zenéket sugárzó rádió, így akár menet közben, akár otthon ha csak zajosan jön vagy monoban, azt nem fogják hallgatni, hacsak nem elhivatott hallgatóról van szó.
Nem lenne gond Érden, Tárnokon, Martonvásáron és a többi közbenső településen sem a vétellel, ha az első napok beállításai alapján menne a 90.4, akkor még észak fele is elszólna és megoldaná Pest megye dél-nyugati részén a lefedettségi problémákat. De valamiért teljesen visszavették az adót, mintha félnének hogy összeér Pest megyében a 96.4-es frekvenciával. Pedig egyszerűen csak szinkronba kellett volna hozni a két adót és máris nem lenne probléma, ha váltogat a frekvenciák között a rádió.
  • 1
  • 437
  • 438
  • 439
  • 440
  • 441
  • 987