RADIOSITE Fórum

• Rádió 1

#187001  Szerző: Kovi02
 2020.05.05. 12:03
De miért kéne váltaniuk egy sokkal többe kerülő frekire,ha az azzal elért plusz ellátottság nem sok? Kis helyi frekikkel megoldható lenne, ha pl. Budaörs 104,8-on mennének a város északi részéből, és a gödöllői 93,6-tal.

A pécsi 101,7 egyértelműen jobb mint a 90,6, csak arra az esetre mondtam ezt,ha a baranyai frekik össze vannak úgy kapcsolva,hogy a 90,6-101,7 cserével ugrik a többi is,mert pl. a Villányi-hg területén a 101,7 erősen zajos és zavart,míg a 100,9 stabilan,tisztán szól.
A helyi jó lefedettséget meg úgy tűnik,az R1-nél többre értékelik mint a menet közbeni tiszta vételt,kereskedelmi szempontból szerintem is előnyösebb egy helyben stabilan fogható adó,mint egy sokkal nagyobb területet beszóró,de a beépített városi részeken zajos adó.

(egy példa nálam: a 96,2 RadioS2 a szabadkai nagyadóról megy,ami előnyös abból a szempontból hogy magasabb helyről megy,az 53-as úton már Pirtónál ST vétele van úgy 60km-ről, de a teljesítmény már nem elég ahhoz hogy a beépített részeken is jól szóljon,még itthon(15km az adótól) a kertben se tudom úgy letenni a rádiót hogy normális RDS+ST szóljon. Hiába megy magasról és szór be nagy területet,az így elérhető teljesítménnyel a vételminőség átlagvevővel teljesen élvezhetetlenné teszi ha van valami tereptárgy az adó és a rádió között. Szerintem ez némi magyarázat is arra,hogy az R1 is miért részesíti előnyben az alacsonyabb de nagyobb teljesítményű adókat)
 #186988  Szerző: potyi
 2020.05.05. 08:33
A 96.4 már Budaörsön és a budai kerületekben is erősen problémás, Gödöllőn és Érden meg már a szomszéd frekikre ugrál át, amik 10 másodperc késéssel mennek. Miről beszélsz?

A többire meg a pécsire meg az a válaszom, hogy egyszer próbáld meg hallgatni út közben is, és vesd össze mondjuk a Petőfivel...
 #186987  Szerző: Kovi02
 2020.05.04. 22:52
potyi írta:
2020.05.04. 22:33
De félreértés ne esen, a Rádió 1 nem országos rádió, nem is kommunikálja ezt magáról, igaz, a weboldalán lévő vételkörzeti térkép erősen túlzó és röhejes. Ha ezzel etetik a hirdetőket, az komoly átverés.

Az ő pozíciójukból és súlyukból sokat javítana a helyzeten, ha meg tudnák valahogy szerezni a 89.5-öt, 1-2 lyukat befoltoznának vidéken, vagy mondjuk Pécsen cserélnék a hálózatos partnert a 90.6-ról a 101.7-re... azzal már lehetne mit kezdeni. Nem mondom, hogy a mostani hálózat nem szép teljesítmény, egy-két karnyújtásnyira van az országos elérés.
a 89,5 megszerzésének a jelenlegi körülmények mellett már alig van értelme, Visegrád környéke a Széchenyi-hegyi adók esetében talán problémásabb is mint a Gellért-hegy(nekem kb. ugyanolyan zajos volt mind2 TX),az agglomeráció eddig lefedetlen részét egy lokál frekivel kiválthatnák (Budaörs 104,8 esetleg vagy Zsámbék 88,4)
,Kecskemét belvárosa,ami szintén ellátatlan ,oda szintén helyi adó kell mert a Bp.-i nagyok nem érnek oda el(legalábbis a 91,1 -nél biztos nem erősebbek) Ezen kívül minden más nagyobb lakosságú területet fed a 96,4 és a többi hálózatrész.
Pécs 90,6 amúgy nincs a többi baranyaihoz kapcsolva? Bár a 101,7 nagyon jó helyről megy,múltkor KKHalason belül megállt rajta az autórádió seekere, szerintem a domborzat miatt a több helyi freki előnyösebb. Villányon belül még a pécsi országosak se szólnak jól,nemhogy a 101,7 de a 100,9 lokál ugye tökéletes.
 #186985  Szerző: potyi
 2020.05.04. 22:33
De félreértés ne esen, a Rádió 1 nem országos rádió, nem is kommunikálja ezt magáról, igaz, a weboldalán lévő vételkörzeti térkép erősen túlzó és röhejes. Ha ezzel etetik a hirdetőket, az komoly átverés.

Az ő pozíciójukból és súlyukból sokat javítana a helyzeten, ha meg tudnák valahogy szerezni a 89.5-öt, 1-2 lyukat befoltoznának vidéken, vagy mondjuk Pécsen cserélnék a hálózatos partnert a 90.6-ról a 101.7-re... azzal már lehetne mit kezdeni. Nem mondom, hogy a mostani hálózat nem szép teljesítmény, egy-két karnyújtásnyira van az országos elérés.
 #186983  Szerző: potyi
 2020.05.04. 22:26
OK, elhiszem, hogy átlagos és azt is, hogy befogtad vele. Nem akartam szemrehányást tenni, nem annak szántam.
Akkor arra kérlek, egy-egy ilyen vétel esetén indulj el a kocsival és hallgasd tartósan, és számolj be a tapasztalataidról. Vannak mindig a hivatalos vételkörzeten kívül olyan pontok, amikor "ajándék" a vétel, Kabhegy is jön Kecskeméten, Kékestető is Fehérváron. A veszprémi Rádió 1 is Budapest magasabb részein, vagy mondjuk a velencei freki Esztergomban.

Attól még a köztes, lakott területek nincsenek lefedve, menet közben pedig élvezhetetlen a rádió.

Ezek az "ajándék", szigetszerű, pontszerű vételek nem számítanak valódi lefedettségnek.
 #186982  Szerző: Kovi02
 2020.05.04. 22:23
potyi írta:
2020.05.04. 22:01
Magamat ismétlem, nem viszonyítási szempont, hogy:
1) értesz hozzá valamelyest, szeretsz DX-elni, képes vagy tornázni az antennával percekig
2) vannak jobb eszközeid, amik átlagon felüli vételi képességekkel rendelkeznek

Kereskedelmi szempontokról beszélek. Egy sales-es nem mondhatja azt, hogy mondjuk szól a rádió a Balatonon is, vagy pl. Piliscsabán. Legfeljebb hazudhatja. Akkor mondhatja, ha Mari néni be tudja fogni a társasház aljában lévő körmös szalonban / Pista bácsi a hátsó kerti ladában, különösebb küzdelem nélkül. Tudod, mint a Petőfit vagy a Retrót.

Akkor is, ha Siófokon véletlenül találsz egy olyan pontot, ahol éppen bejön sztereóban a veszprémi freki.

Pár hónapja a frekvenciaváltáskor a Sláger FM azt hazudta magáról, hogy Miskolcon is fogható a 95.8. Mert valaki itt a fórumon megírta, hogy sikerült befognia az Avas egy pontján. Marketinganyagokba került bele. Nevetséges, nem?
Szerintem ez már OFF,de azért még ideírom

Szeretek DX-elni,de tornázni az antennával max. DAB-DX esetén, FM-DX topicon kívül leginkább az autórádiós vételeimet/tapasztalataimat írom,ami tőlem teljesen független,nem nyúltam bele,az autó gyári tunerje,tök átlag vevő.
Csak egy példa: pl. a Rádió 1 vétele lazán sikerült több frekin is a Balaton partján (90,6/91,1/94,5/96,4/106,5) ,és itthon is RDS+ST jön vele a 87,9 Szegedről, a 88,2 Majsáról alig szól.
Ha ez egy igazi DX rádió lenne,akkor gondolom egy országos adó vétele nem kellene hogy problémát jelentsen neki,mégse tudom venni pl a Dankót,nemhogy RDS-sel,de még a sztereó vétele se sikerül ezzel az autórádióval egy elvileg országos közrádiónak.

Persze,nevetséges DX-erekből kiindulni sales esetén,ebben egyetértek,de én ide nem igazán írtam olyat,ami átlag vevővel kivitelezhetetlen lenne,arra ott a DX topic. Pl. Veszprémben megfogtam a soproni 94,1 R1-et,szerintem ehhez nem kell nagy DX teljesítmény,de nem mondom azt,hogy az egész városban tökéletesen szól,mert arrafelé a domborzat kiszámíthatatlan dolgokat művel, (kedvenc példám az Otvoreni a 104,4-en, elhagyod Veszprémet déli irányban,azonnal RDS+ST beugrik,pár másodperc alatt pedig teljesen eltűnik a városba visszafelé haladva)de ha valaki jó helyről veszi,tudja hallgatni extra felszerelés nélkül.
 #186978  Szerző: potyi
 2020.05.04. 22:01
Kovi02 írta:
2020.05.04. 21:54
potyi írta:
2020.05.04. 20:05
Nem a Mária jelenti a problémát, hanem az, hogy a 90.6 egy veszprémi helyi freki. ;) Meg a domborzat. Már Ajkán se szól, nyoma sincs, nyugat és észak felé 10-15 km-t tud.

Átlagos vevőről beszélek átlagos antennával, pl autórádió, vagy asztali hifi torony. Az, hogyha valaki 500 km-ről vesz valamit zajos monoban a téli estéken egy hegytetőn, tetőantennával, kereskedelmi rádiós (sales, program, marketing) szempontból mindegy. Legfeljebb cuki.
Arrafelé nem jártam,csak Veszprémtől keletre,délre,és arrafelé egész jó lefedettsége van (egészen Dunaföldvárig elmegy a 90,6!) egy átlag autórádióval (nem DX cucc,nem is én választottam,csak egy egyszerű gyári tuner,szóval lehet viszonyítási alapnak tekinteni),szóval gondoltam északi-nyugati irányba is elmegy annyit,a domborzatba annyira nem gondoltam bele.
Itt pl. a szegedi 87,9 55km-ről lazán hallgathatóan szól akár telefonnal is,míg a 35km-re lévő majsai 88,2 nyomokban se jön,tetőantennával se hallgatható.

OFF
Nem hegytetőről DX-elek,hanem egy mélyebb alföldi területről,de ha érdekel,nem 500km a maximum,hanem 850, nem zajos mono,hanem RDS ST, és nem télen,hanem ősszel :D
https://www.youtube.com/watch?v=3v06wIy-HXk
Magamat ismétlem, nem viszonyítási szempont, hogy:
1) értesz hozzá valamelyest, szeretsz DX-elni, képes vagy tornázni az antennával percekig
2) vannak jobb eszközeid, amik átlagon felüli vételi képességekkel rendelkeznek

Kereskedelmi szempontokról beszélek. Egy sales-es nem mondhatja azt, hogy mondjuk szól a rádió a Balatonon is, vagy pl. Piliscsabán. Legfeljebb hazudhatja. Akkor mondhatja, ha Mari néni be tudja fogni a társasház aljában lévő körmös szalonban / Pista bácsi a hátsó kerti ladában, különösebb küzdelem nélkül. Tudod, mint a Petőfit vagy a Retrót.

Akkor is, ha Siófokon véletlenül találsz egy olyan pontot, ahol éppen bejön sztereóban a veszprémi freki.

Pár hónapja a frekvenciaváltáskor a Sláger FM azt hazudta magáról, hogy Miskolcon is fogható a 95.8. Mert valaki itt a fórumon megírta, hogy sikerült befognia az Avas egy pontján. Marketinganyagokba került bele. Nevetséges, nem?
 #186977  Szerző: potyi
 2020.05.04. 21:57
Tévedés, a hálózat lakossági lefedettsége 40% körüli. A Retroé 70%. Területre még kisebb. Még az autópályákon sem szól átlagos vevővel, próbáljátok ki az M1-esen vagy az M5-ösön. Vagy az M7-esen Balatonboglár-Siófok között, esetleg az M4-esen, Pilis körül.

Az Alföldön jobb a helyzet, mert jobban terjed, kevésbé kitett a domborzatnak, de valójában hivatalosan ott is csak a városok pár km-es körzetében felel meg kereskedelmi szempontoknak a vételkörzet. Ahol pedig lankák, hegyek vannak, ott teljesen instabil. Salgótarjánban például még a belvárosban is rossz. Mentségükre váljon, hogy ott a Petőfi is.
 #186975  Szerző: Adam
 2020.05.04. 21:55
Felesleges ragozni, Ajka-Devecser-Tapolca -Sümeg Zalaszentgrót környékén totál semmi. A Dunántúl közepe amiről beszelek. A 95,8 zalaegerszeginek vége van 20 KM-re a várostól. A szombathelyinek 1 kw-ja ellenére szintén. A soproni az komoly freki, de addig nem ér el. A győri gyenge. A veszprémi szintén nem rossz freki, de nyugati irányban gyenge, gondolom a domborzat miatt. Atterve a Balatonhoz, Délre az M7-ig leér, de a Balaton partján hallgathatatlan. Akárcsak a fehérvári. Jobb autoradioval talán de az nem az amit az átlag hallgató akar.

Szó volt a legedettsegrol. 50-60%-ok hangzottak el. Területre lehet, de népesség elérésében közelíti az országosokat. Gondoljátok végig: az összes megyeszékhelyen és azok kb 20 km-es agglomeraciojaban fogható. Plusz még 20 városban, és azok szintén kb 20 km környékén. Több megye szinte teljes egészében le van fedve pl Az északi megyék, Mo közepe, Fejér, Tolna, Baranya, Zala. Az alföld sem all rosszul, ott a domborzat hiánya miatt jobb is a terjedés.

Csak Van pár lyuk, amiket irtam, ennyi.
 #186974  Szerző: Kovi02
 2020.05.04. 21:54
potyi írta:
2020.05.04. 20:05
Nem a Mária jelenti a problémát, hanem az, hogy a 90.6 egy veszprémi helyi freki. ;) Meg a domborzat. Már Ajkán se szól, nyoma sincs, nyugat és észak felé 10-15 km-t tud.

Átlagos vevőről beszélek átlagos antennával, pl autórádió, vagy asztali hifi torony. Az, hogyha valaki 500 km-ről vesz valamit zajos monoban a téli estéken egy hegytetőn, tetőantennával, kereskedelmi rádiós (sales, program, marketing) szempontból mindegy. Legfeljebb cuki.
Arrafelé nem jártam,csak Veszprémtől keletre,délre,és arrafelé egész jó lefedettsége van (egészen Dunaföldvárig elmegy a 90,6!) egy átlag autórádióval (nem DX cucc,nem is én választottam,csak egy egyszerű gyári tuner,szóval lehet viszonyítási alapnak tekinteni),szóval gondoltam északi-nyugati irányba is elmegy annyit,a domborzatba annyira nem gondoltam bele.
Itt pl. a szegedi 87,9 55km-ről lazán hallgathatóan szól akár telefonnal is,míg a 35km-re lévő majsai 88,2 nyomokban se jön,tetőantennával se hallgatható.

OFF
Nem hegytetőről DX-elek,hanem egy mélyebb alföldi területről,de ha érdekel,nem 500km a maximum,hanem 850, nem zajos mono,hanem RDS ST, és nem télen,hanem ősszel :D
https://www.youtube.com/watch?v=3v06wIy-HXk
  • 1
  • 101
  • 102
  • 103
  • 104
  • 105
  • 727

Friss témák

Impresszum

Szolgáltató:
42NET Marvin Cloud Kft.
1149 Budapest, Angol utca 34. 5/A
adószám: 25830079-2-42
cégjegyzékszám: 01-09-291494
e-mail cím: support@42netmedia.com
telefonszám: 1242
Cégbíróság: Fővárosi Törvényszék Cégbírósága

Felelős kiadó: 42NET Marvin Cloud Kft.
Lapigazgató: Mikos Ákos
Felelős szerkesztő: Huszár Dávid Norbert
Fórum adminisztrátorok: Kasza János, Keszei László
Webdesign és programozás: Christian Zanchetta
Host: 42NETMedia Kft.

E-mail: i n f o [@] r a d i o s i t e . h u

Felügyeleti szerv: Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, 1015 Budapest, Ostrom u. 23-25.