RADIOSITE Fórum

• Rádió 1

#184040  Szerző: Kovi02
 2019.07.07. 12:13
tomee írta:
2019.07.07. 11:17
Semmibe nem tartott volna a Sláger régi hálózatát megpályáztatni, már ha akarták volna. A mai napig az egyik legnagyobb szégyen, hogy az az értékes csomag a Dankóra van elpazarolva....
Ráadásul úgy,hogy helyi frekiket is fel kellett használni hozzá,hogy elérjék a kb. országos vételkörzetet. Ezt a régiót (Bács-Kiskun megye) úgy kihagyták az egészből,hogy itthon DX felszerelés kell a vételéhez! 104,6 Pécs a szegedi MR2-vel küzd,amiből általában utóbbi jön ki jobban. 100,8 Bp. helyett Radio S2 szól,mióta azt feltették a zombori nagyadóra. 93,1 Szeged zavartalan lenne,de nagyon gyenge,az ST vételhez már terjedés kell. 92,2 Baja pedig olyan gyenge,hogy Baján belül is néhol zavaros,50km-re rá pedig még nem is vettem sose. 91,6 Szentes pedig a 91,5-ön lévő Pannon miatt a teljesen esélytelen kategória.
Az R1 háló tagjai sokkal jobban szólnak errefelé,az 53-ason pl. Szeged és Baja között a Retró és a Dankó is erősen zavaros sok helyen,vagy csak nem szól,az R1 Bajától kb. Mélykútig 94,3/93,8/91,1,onnan pedig Szegedig a 87,9 zavartalan.
 #184039  Szerző: tomee
 2019.07.07. 11:17
Semmibe nem tartott volna a Sláger régi hálózatát megpályáztatni, már ha akarták volna. A mai napig az egyik legnagyobb szégyen, hogy az az értékes csomag a Dankóra van elpazarolva....
 #184036  Szerző: Adam
 2019.07.07. 10:33
Glenn írta:
2019.07.07. 00:16
Értem én, hogy fel vagytok háborodva, de mivel nem értitek a hátteret, így tényleg feleslegesen mérgelődtök itt.
Először is az nem úgy van, hogy "teleszórjuk a sávot", mert nemzetközi egyezmények szabályozzák, ki, hol, mekkora teljesítménnyel adhat. A szomszédok - legalábbis a genfi egyezményt aláírók - betartják, amit kell. Az, hogy a tótoknak, labancoknak, oláhoknak magasabb hegyeik vannak, nekünk gond, de nyugi, ott ezeknek a hegyeknek az árnyékában alig van vétel. Menjetek Erdélybe vagy a Felvidékre, nincs ám ott sem tele a sáv, kevés valódi országos rádió van ott is.
Való igaz, lehetnénk kicsit bátrabbak, tolhatnánk feljebb a kakaót a kisebb adóknál, de nekünk akkor is csak négy országos frekihálózatot osztottak ki. Ez van. A Rádió 1 a büdös életben nem lesz országos, most nagyjából kihozzák a hálózatból, amit lehet. Tényleg a Balatonnál hiányzik még egy adó, de egyébként nem sok fejlődés lehet ezután.
És igen, itt is sokan megmondták már a frankót régebben: nem kellett volna széttépni a második országos kereskedelmi hálózatot. Széttépték, ennyi, marad - az egyébként elég gyenge - első hálózat a Retrónak, és lehet összegrundolni 38 adóból egy jó esetben félországosat a Rádió 1-nek. :x
Egy 5. országosat is sikerult összeszedni a Dankónak.
A 89,5 bol plusz helyi adókból is lehetne egyet osszetákolni 😀
 #184030  Szerző: Glenn
 2019.07.07. 00:16
Értem én, hogy fel vagytok háborodva, de mivel nem értitek a hátteret, így tényleg feleslegesen mérgelődtök itt.
Először is az nem úgy van, hogy "teleszórjuk a sávot", mert nemzetközi egyezmények szabályozzák, ki, hol, mekkora teljesítménnyel adhat. A szomszédok - legalábbis a genfi egyezményt aláírók - betartják, amit kell. Az, hogy a tótoknak, labancoknak, oláhoknak magasabb hegyeik vannak, nekünk gond, de nyugi, ott ezeknek a hegyeknek az árnyékában alig van vétel. Menjetek Erdélybe vagy a Felvidékre, nincs ám ott sem tele a sáv, kevés valódi országos rádió van ott is.
Való igaz, lehetnénk kicsit bátrabbak, tolhatnánk feljebb a kakaót a kisebb adóknál, de nekünk akkor is csak négy országos frekihálózatot osztottak ki. Ez van. A Rádió 1 a büdös életben nem lesz országos, most nagyjából kihozzák a hálózatból, amit lehet. Tényleg a Balatonnál hiányzik még egy adó, de egyébként nem sok fejlődés lehet ezután.
És igen, itt is sokan megmondták már a frankót régebben: nem kellett volna széttépni a második országos kereskedelmi hálózatot. Széttépték, ennyi, marad - az egyébként elég gyenge - első hálózat a Retrónak, és lehet összegrundolni 38 adóból egy jó esetben félországosat a Rádió 1-nek. :x
 #184027  Szerző: Adam
 2019.07.06. 22:02
shadoe írta:
2019.07.06. 20:33
Azért az "tetszik", hogy az FM frekvenciákkal ennyi zűr van (a Rádió 1 esete a legkirívóbb példa, tehát ezt az adót normálisan gyakorlatilag egyik országrészben sem lehet venni, ha most a nagyvárosoktól eltekintünk - itt is pont három frekvencia haldoklik a Tiszánál, ahol lakom...). Már rég át kellett volna állni DAB-ra ebben az országban (persze nem úgy, mint a digitális földfelszíni Soha tévé), főleg, hogy egyre pocsékabb az FM-sáv (gyakorlatilag már értékelhetetlen). Erős adók kellenének és változatosság, de ebben az országban fordítva ülnek a lovon. Megyünk az FM-őskorba fénysebesen...
FM vevő kérdése az egész 😀 Egy jó autoradioval szinte az egész országban lehet hallgatni 😀 Gyengebbekkel csak azokban a városokban ahol adó van.

Egyébként az igaz, hogy olyan szinten van teleszorva gyenge kis teljesítményű adókkal az FM sav, hogy az valami félelmetes. A kedves szomszéd országok meg szarnak ra, nagy teljesítményű adókkal adnak magas hegyekről. Nálunk is több országos frekvencia hálózat kellene, csak annyi frekivel amennyi lefedi az országot, 16 freki elég (pl petofi, Bartók) nem úgy mint pl a Kossuth. De így hogy tele van szórva az ország 1 kw alatti frekikkel, eleve nincs hely meg több országosnak.
 #184026  Szerző: shadoe
 2019.07.06. 20:33
Azért az "tetszik", hogy az FM frekvenciákkal ennyi zűr van (a Rádió 1 esete a legkirívóbb példa, tehát ezt az adót normálisan gyakorlatilag egyik országrészben sem lehet venni, ha most a nagyvárosoktól eltekintünk - itt is pont három frekvencia haldoklik a Tiszánál, ahol lakom...). Már rég át kellett volna állni DAB-ra ebben az országban (persze nem úgy, mint a digitális földfelszíni Soha tévé), főleg, hogy egyre pocsékabb az FM-sáv (gyakorlatilag már értékelhetetlen). Erős adók kellenének és változatosság, de ebben az országban fordítva ülnek a lovon. Megyünk az FM-őskorba fénysebesen...
 #184025  Szerző: mlaszlo
 2019.07.06. 19:39
Nem értem a hallgatók felé miért kommunikálják azt a műsorvezetők, hogy Rádió 1 Balatonon a keleti parton a 94.5-ön, északi parton 90.6-on, nyugati parton a 99.4-en. A 94.5 az M7-esen Lepsényig fogható, utána már a 90.6-ra vált a rádió, ami az északi parton haladva nagyjából Balatonalmádiig jön, utána már semmi. Egy-egy ponton fogható be csak. Különben Badacsony magasságáig semmi nincs az északi parton, onnan kezd jönni a 99.4. Eleve a domborzat az északi partot leárnyékolja Veszprém felől.
A déli parton a 90.6 a part mentén Siófok és Zamárdi között jön, de vételi lyukakkal, így autóban menet közben hallgathatatlan, ahogy az M7-esen is. Siófok belvárosában is maximum álló helyzetben lehet hallgatni. A Balaton Sound környékén, amire most fókuszál a rádió, szintén csak egy-egy ponton lehet befogni. Szántódtól Fonyód magasságáig pedig megint semmi ezekből a frekvenciákból.
Stabilan csak a Balaton nyugati medencéje van lefedve a keszthelyi frekvenciával. A 105.7 nélkül ez így mondhatni nulla.
 #184023  Szerző: Adam
 2019.07.06. 11:26
Rickykeee23 írta:
2019.07.04. 14:29
De abban biztos vagyok, hogy néhány frekvenciája vissza van fojtva. Gondolom, minden adónak megvan, hogy meddig tud ellőni. Ha eddig más rádió távolabb szólt, akkor a Rádió1 miért nem? Megmondom őszintén nem értek hozzá. De gondolom.. még egyszer mondom... Gondolom... A Rádió 1 tudja szabályozni, vagy a pályázatban úgy írják ki, hogy kisebb legyen a vételkörzet. De ennek azért nem látom értelmét, mert ha egy frekvencia el tud lőni pl 30 km-t akkor azt miért nem használják ki?
Egyrészt beruházás kérdése egy vagy rosszabb jobb adóeszköz, másrészt arra is figyelni kell hogy ne zavarák egynást az adók.,
Van amikor a freki kiosztásnál figyelni kellett volna, hogy ne legyenek ilyenek:
95,9 pécsi Kossuth - 95,8 Rádió 1

Zalaegerszegtől kb 10 km-re északkeletre
https://drive.google.com/open?id=1nCcVq ... 9QAP5kfOry
Zalaegerszegen
https://drive.google.com/open?id=1O0XJe ... kHYWXY4umi
 #184005  Szerző: hori
 2019.07.04. 16:34
Rickykeee23 írta:
Richmonde írta:
2019.07.04. 12:37
Rickykeee23 írta:
2019.07.04. 09:44
Én azt nem értem, hogy miért játszadoznak a frekvenciáik erősségével. Miért nem nyomják fel az összes frekvenciájukat full-ra? Miért jó az, hogy leszabályozzák...? Most például itt Baranyában is játszottak minimum a villányival. Régen amikor a 100,9-en a Tenkes Rádió / Rádió Villány ment, akkor Majdnemhogy Mohácsig fogható volt. Most már Bólyon is nyögvenyelősen jön. Ezek kb 15-20 km-es variálások. Szerintem, ha a Balaton környéki frekiket feltolnák úgy, hogy szikráznának az adótornyaik akkor biztos vagyok benne, hogy lehetne fogni az egész Balaton területén. Keszthelyit, Székesfehérvárit (Velenceit), Veszprémit megkakaózni amit ugye bír az adott adó. És szerintem kész is lenne. Kaposvár az már táv, azt mondjuk nehezen tudom elképzelni, hogy be tudná fogni valahogy is az egész déli partot. Valamiért nagyon nem törődik a Plus, a vidéki frekikkel.. A Villányi, Mohácsi, Pécsi, Komlói még mindig a régi Rádió1Pécs RDS-eket lövi.. Azaz RADIO 1/93,8/MOHACS, RADIO 1/90,6/PECS, RADIO 1/100,9/VILLANY, RADIO 1/99,4/KOMLO... Ja és ha nem az igazi a tunered a kocsiban akkor Pécs és Komló között nem is tudod hallgatni a Rádió1-et... Pedig a frkitérképükön takarják egész Baranya Megyét...... :\
Szeinted ez így működik? Feltolni, hogy szikrázzon oszt jó van?
Ne szó szerint értsd ezt... De abban biztos vagyok, hogy néhány frekvenciája vissza van fojtva. Gondolom, minden adónak megvan, hogy meddig tud ellőni. Ha eddig más rádió távolabb szólt, akkor a Rádió1 miért nem? Megmondom őszintén nem értek hozzá. De gondolom.. még egyszer mondom... Gondolom... A Rádió 1 tudja szabályozni, vagy a pályázatban úgy írják ki, hogy kisebb legyen a vételkörzet. De ennek azért nem látom értelmét, mert ha egy frekvencia el tud lőni pl 30 km-t akkor azt miért nem használják ki?
Az évek során azért történnek jócskán változások a lefedhetőségi lehetőségekben. Nagyon sok tényező befolyásolja azt, hogy egy adott rádió mekkora teljesítménnyel milyen magasságból/antennával sugározhat. Ezt az NMHH határozza meg, a Médiatanács pedig átemeli ezt a műszaki tervet a pályázatba. Minden rádió indulása előtt(elvileg) kiméri újra az NMHH az adott frekvenciát, figyelembe véve például a külföldi viszonyokat is. De ez is csak egy szempont. És van még pár.. ..tehát ha a rádió engedélyt kap 270W-ra 75m magasságból körsugárzásra (korlátozások nélkül), akkor hiába van egy 500W-os adója, nem tekerheti csak úgy fel(elvileg) a teljesítményt. Ezt látja a spektrum monitoring rendszer is és ha a megadott paraméterektől eltérést tapasztal, akkor riasztást küld az NMHH központjába. Kérdés, hogy erre mennyire akarnak figyelni. Sorry az OFF-ért..
 #184003  Szerző: Rickykeee23
Richmonde írta:
2019.07.04. 12:37
Rickykeee23 írta:
2019.07.04. 09:44
Én azt nem értem, hogy miért játszadoznak a frekvenciáik erősségével. Miért nem nyomják fel az összes frekvenciájukat full-ra? Miért jó az, hogy leszabályozzák...? Most például itt Baranyában is játszottak minimum a villányival. Régen amikor a 100,9-en a Tenkes Rádió / Rádió Villány ment, akkor Majdnemhogy Mohácsig fogható volt. Most már Bólyon is nyögvenyelősen jön. Ezek kb 15-20 km-es variálások. Szerintem, ha a Balaton környéki frekiket feltolnák úgy, hogy szikráznának az adótornyaik akkor biztos vagyok benne, hogy lehetne fogni az egész Balaton területén. Keszthelyit, Székesfehérvárit (Velenceit), Veszprémit megkakaózni amit ugye bír az adott adó. És szerintem kész is lenne. Kaposvár az már táv, azt mondjuk nehezen tudom elképzelni, hogy be tudná fogni valahogy is az egész déli partot. Valamiért nagyon nem törődik a Plus, a vidéki frekikkel.. A Villányi, Mohácsi, Pécsi, Komlói még mindig a régi Rádió1Pécs RDS-eket lövi.. Azaz RADIO 1/93,8/MOHACS, RADIO 1/90,6/PECS, RADIO 1/100,9/VILLANY, RADIO 1/99,4/KOMLO... Ja és ha nem az igazi a tunered a kocsiban akkor Pécs és Komló között nem is tudod hallgatni a Rádió1-et... Pedig a frkitérképükön takarják egész Baranya Megyét...... :\
Szeinted ez így működik? Feltolni, hogy szikrázzon oszt jó van?
Ne szó szerint értsd ezt... De abban biztos vagyok, hogy néhány frekvenciája vissza van fojtva. Gondolom, minden adónak megvan, hogy meddig tud ellőni. Ha eddig más rádió távolabb szólt, akkor a Rádió1 miért nem? Megmondom őszintén nem értek hozzá. De gondolom.. még egyszer mondom... Gondolom... A Rádió 1 tudja szabályozni, vagy a pályázatban úgy írják ki, hogy kisebb legyen a vételkörzet. De ennek azért nem látom értelmét, mert ha egy frekvencia el tud lőni pl 30 km-t akkor azt miért nem használják ki?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 571

Friss témák

Impresszum

Szolgáltató:
42NET Marvin Cloud Kft.
1149 Budapest, Angol utca 34. 5/A
adószám: 25830079-2-42
cégjegyzékszám: 01-09-291494
e-mail cím: support@42netmedia.com
telefonszám: 1242
Cégbíróság: Fővárosi Törvényszék Cégbírósága

Felelős kiadó: 42NET Marvin Cloud Kft.
Lapigazgató: Mikos Ákos
Felelős szerkesztő: Huszár Dávid Norbert
Fórum adminisztrátorok: Kasza János, Keszei László
Webdesign és programozás: Christian Zanchetta
Host: 42NETMedia Kft.

E-mail: i n f o [@] r a d i o s i t e . h u

Felügyeleti szerv: Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, 1015 Budapest, Ostrom u. 23-25.