RADIOSITE Fórum

• FM-DX

#195411  Szerző: joe

LuciFerko írta:Tudom, ezért írtam, hogy kicsit összetettebb szerkezet kéne, mert azért vannak hasznos jelek +- 500 kHz tartományban :/
Egy üreg rezonátort kell építeni és kihangolni a frekvenciára - csak nem fog elférni az asztalon.
 #195408  Szerző: LuciFerko

joe írta: 2021.12.18. 22:51 Nyilván a lyukszűrőnek is vannak hátrányai...

Még üzemelt a helyi adó:
Kép Kép

Gyári HBO szűrő áthangolásával értem el a több, mint 60dB elnyomást a helyi adó frekvenciáján. Sajnos a környező 1MHz-et is vágta...
Tudom, ezért írtam, hogy kicsit összetettebb szerkezet kéne, mert azért vannak hasznos jelek +- 500 kHz tartományban :/
 #195402  Szerző: joe

Nyilván a lyukszűrőnek is vannak hátrányai...

Még üzemelt a helyi adó:
Kép Kép

Gyári HBO szűrő áthangolásával értem el a több, mint 60dB elnyomást a helyi adó frekvenciáján. Sajnos a környező 1MHz-et is vágta...
 #195387  Szerző: frekivadasz

A jó öreg 'HBO dekóder' lehet a megfejtés, beszélgettünk erről ebben a topikban a 17. oldal környékén :)
 #195384  Szerző: LuciFerko

Igen, ez :) De még mindig csodálkozom rajta, milyen érzékeny és szelektív ez a cucc. 92.3 MHz-ra hogy építek lyukszűrőt? 540 khz-re könnyű volt, de ez már összetettebb :/
 #195383  Szerző: frekivadasz

Őőő, igen. Megvan. A spyserver.config-ban automatára kell tenni az eszközt, és manuálisan megadni a sample rate-et, különben bekorlátozza:

# Device Type
# Possible Values:
# AirspyOne (R0, R2, Mini)
# AirspyHF+
# RTL-SDR
# Auto (Scans for the first available device)
#
device_type = Auto

# Device Serial Number as 64bit Hex
# For example: 0xDD52D95C904534AD
# A value of 0 will acquire the first available device.
#
device_serial = 0xDD52A85D4CD246E2

# Device Sample Rate
# Possible Values:
# Airspy R0, R2 : 10000000 or 2500000
# Airspy Mini : 6000000 or 3000000
# Airspy HF+ : 768000
# RTL-SDR : 500000 to 3200000
# Comment to use the device's default
#
device_sample_rate = 912000

A device_serial nem biztos hogy kell. Ha mégis, írd át a sajátodra.

Szerk.: közben látom, rájöttél magadtól :) Ez lett a megoldás?
 #195382  Szerző: LuciFerko

Megtörtént az upgrade, és 780 khz a max 912000 sample rateval :)
Amúgy 1 évvel ezelőttig nem volt jelentősebb zaj, most meg több irányból is időnként erős "berregő" zavarás jön. De a városban autózva is egyre többfelé tapasztalom.
 #195379  Szerző: frekivadasz

IstvánB írta: 2021.11.30. 08:02 Kipróbáltam az SDR-t. Nagyon jó buli! Mindig is szerettem volna egy ilyet, csak a 3. emeleten nehéz belőni az antennát. :D
Köszi a lehetőséget! :party:
Igen, nagyon fontos a külső, mesterséges zajoktól jól 'elzárt' antenna. A V poláros már kellően messze van a háztól, a H viszont egyelőre közel, ha délre fordítanám (ebben az irányban van a lakóház) nagyon durván megemelkedik a sávzaj. A későbbiekben jobb (magasabb és távolabb a háztól) pozícióba fognak kerülni.

LuciFerko írta:Én is udate-oltam az SDR-em Airspy HF+-ra, hát ég és föld az AirspyMini-hez képest! Nincs semmi kikeverés, hamis vétel. aTom, te hogy tudtál kihozni belőle 780 khz sávszélt? Nekem 660 kHz a max.
Ó, szuper, mindjárt rá is nézek :yeah: :) Valami elképesztően jó az AGC ebben a cuccban, semmiféle manuális beavatkozást nem igényel, semmi hamis vétel, óriási dinamika tartomány, rendkívül alacsony noisefloor.
A régit sajnos nagyon 'megültették' a közeli, ráadásul polárhelyes adók.

A megfejtés egy firmware upgrade: https://airspy.com/downloads/airspy-hf- ... 200604.zip
Javaslom, hogy a procedúra előtt minden antivírust deaktiválj!

A régi meg mehet a telekre, egyetlen lyukszűrő kell csupán a 92.3-ra :)

Szerk: szépen kibújtak a gyengébb adások a zajból, amiket eddig a kényszerből bekorlátozott AGC miatt nem lehetett látni / hallani. Úgy látom, hogy minimálisan a Best, és kicsit látványosabban a Karc hatására nyúl csak az eszköz az AGChez. Már csak a lakótelepi zajokkal lenne jó kezdeni valamit, de az nyilván esélytelen.
 #195367  Szerző: LuciFerko

Én is udate-oltam az SDR-em Airspy HF+-ra, hát ég és föld az AirspyMini-hez képest! Nincs semmi kikeverés, hamis vétel. aTom, te hogy tudtál kihozni belőle 780 khz sávszélt? Nekem 660 kHz a max.
 #195092  Szerző: IstvánB

Kipróbáltam az SDR-t. Nagyon jó buli! Mindig is szerettem volna egy ilyet, csak a 3. emeleten nehéz belőni az antennát. :D
Köszi a lehetőséget! :party:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 528