RADIOSITE Fórum

  • DAB-DX

 #180686  Szerző: Kovi02
 
asr27 írta: 2019.01.15. 23:01 Ha valaki esetleg jártas az ügyben, hogy a Dunántúlon, vagy annak egy részén (főleg a Balatonnál és Nyugaton) fogható-e olyan külföldi rádió DAB-on, amely zömében Dance, CHR-Dance, vagy House zenéket játszik, lehetőleg napközben is?
Ha minden igaz, jövő héten lesz a kocsiban DAB-vevő rádióm, ezért kérdezem.
Graz májusban indul,azon a MUXon talán lesz dance rádió,a horvátoknál pedig a Radio Deejay kerül majd fel a MUX-ba valamikor,jelenleg az Otvoreni fogható rajta,ami szombat és péntek este kicsit másabb zenéket játszik. (bár annál az Antenne is dancesebb szerintem)
 #180665  Szerző: asr27
 
Ha valaki esetleg jártas az ügyben, hogy a Dunántúlon, vagy annak egy részén (főleg a Balatonnál és Nyugaton) fogható-e olyan külföldi rádió DAB-on, amely zömében Dance, CHR-Dance, vagy House zenéket játszik, lehetőleg napközben is?
Ha minden igaz, jövő héten lesz a kocsiban DAB-vevő rádióm, ezért kérdezem.
 #180651  Szerző: Kovi02
 
Glenn írta: 2019.01.14. 21:28
Kovi02 írta: 2019.01.14. 20:55Ezzel a DAB lefedettséggel meg kb. értelmetlen bármit rárakni
Ne ebből indulj ki, mert világos, hogy ez most "csak úgy van". Kísérletinek becézik, csoda, hogy ki nem kapcsolják. :x
Kaptunk mi elég sok frekvenciát a DAB-ra, nem tudom most pontosan, de jó pár országos hálózatot ki tudnánk építeni. MUX-onként 5-10 műsor is mehet (minőségtől függően), ebbe pedig szinte minden beleférne, bármely célcsoportnak szólhatna valami. Mióta nekem is van DAB vevőm, rájöttem, hogy inkább DAB-ot hallgatnék, bár azelőtt kizárólag FM-párti voltam. :)
Én még mindig FM-párti vagyok,a DAB-nál leginkább a hangminőséggel van gondom általában. Itthon szerintem jó sokáig nem lesz DAB,de a lényege pont az,hogy kisebb FM-es vételkörzetű adásoknak növeli meg a vételkörzetét,szóval rárakhattak volna pl. MR4-t,vagy éppen Tilost,Jazzyt,Klasszikot,esetleg vidéki ker.rádiókat pont a kísérleti jelleg miatt,mert így a tesztnek nincs sok értelme. Várnék rá új rádiókat,újféle stílusokat,de nem látok itthon olyan színvonalas rádiót,ahonnan várnék bármiféle rebrandinget,vagy éppen mellékcsatornákat(mint Nyugat-Európában) amit szívesen hallgatnék.
 #180648  Szerző: Glenn
 
Kovi02 írta: 2019.01.14. 20:55Ezzel a DAB lefedettséggel meg kb. értelmetlen bármit rárakni
Ne ebből indulj ki, mert világos, hogy ez most "csak úgy van". Kísérletinek becézik, csoda, hogy ki nem kapcsolják. :x
Kaptunk mi elég sok frekvenciát a DAB-ra, nem tudom most pontosan, de jó pár országos hálózatot ki tudnánk építeni. MUX-onként 5-10 műsor is mehet (minőségtől függően), ebbe pedig szinte minden beleférne, bármely célcsoportnak szólhatna valami. Mióta nekem is van DAB vevőm, rájöttem, hogy inkább DAB-ot hallgatnék, bár azelőtt kizárólag FM-párti voltam. :)
 #180647  Szerző: Kovi02
 
Glenn írta: 2019.01.14. 18:20
Kovi02 írta: 2019.01.14. 18:09A mai magyar rádiós viszonyok nem igazán igényelnek DAB-ot,ami kell hogy szóljon az szól FM-en,más meg nem kell.
Na, ez így nagyon nem igaz. Ha elhagyom a fővárost, nincs pl. Info, Jazzy, ezek nekem hiányoznak. DAB-on országosan elférnének, és mehetne még pár jelenleg csak neten lévő rádió is.
Arról nem is beszélve, hogy elég sok helyen maximum 3-4 országos fogható, ami nem nevezhető éppen választéknak.
Tudom,a jelenlegi "vezetés" szemszögére gondoltam, a közrádiók,Retro ill. Rádió1 lényegében mindenhol szólnak,másik rádiót pedig nem igazán próbálkoznak kiépíteni mostanában. Talán a Best/Karc páros lesz elérhető az újonnan pályáztatott frekiken,ill az ex. Lánchíd háló több tagján. Nekem is hiányzik az éterből egy színvonalas dance/house rádió vagy legalább egy magára kicsit is adó CHR/Top40,amin nem ugyanazt hallom mint 2 évvel ezelőtt.
Ezért van az,hogy Veszprémből hazafelé a hazaiak helyett inkább Ö3-t hallgat az ember,pedig nem is a célcsoport.
(Veszprémben az Ö3-n kívül a közrádiók,Mária,Katolikus,Retro,Karc,Vörösmarty,R1,Méz amik jönnek - én melyiknek tartozom a célcsoportjába?)Vagyis freki lenne,de mégse találok sehol semmi hallgathatót. Ha ugyanez jön DAB-on,akkor ugyanúgy nem fogom hallgatni.

Ezzel a DAB lefedettséggel meg kb. értelmetlen bármit rárakni,a Klub a 92,9-en vagy az Info a 88,1-n nagyobbat szól a DAB adóknál,pedig náluk talán még bővülhetne is a lefedettség,de így?
 #180643  Szerző: asr27
 
Sszilu írta: 2018.12.28. 14:52 Késő este sikerült pár DAB-adást fognom, bár most nem tudom pontosan meghatározni a német adók telephelyeit, csak annyi biztos, hogy Hof környéke volt a vétel központja. Mindegyik adó V-polárral volt fogható. Íme, pár fotó és felvétel a terjedésről:
5C:
Kép

5D:
Kép

8B:
Kép

10B:
Kép

11D:
Kép

Hangfelvételek pár műsorról:
Sunshine Live rádió: https://1drv.ms/u/s!AqVs4ayqsep76Q0JuOChF6mgJlK7
Bayern1 Franken: https://1drv.ms/u/s!AqVs4ayqsep76Q5JjOXDviDplcuC
Absolut Relax: https://1drv.ms/u/s!AqVs4ayqsep76Q-rJ9gLVE7nITGg
Antenne Bayern: https://1drv.ms/u/s!AqVs4ayqsep76RA4KUnrz1qqNORd
Bamberg: https://1drv.ms/u/s!AqVs4ayqsep76RHi8hZ4cRigS7LX
Schlagerparadies: https://1drv.ms/u/s!AqVs4ayqsep76RIa8gMcRoepL1Ur
Absolut Hot: https://1drv.ms/u/s!AqVs4ayqsep76RPzwh9zsdB-yPMr
Ezt a Sunshine Live nevű fiatalos Dance-House rádiót a 2000-es évek elején-közepén rendszeresen hallgattam még az akkori analóg műholdas rendszeremen az Astra műholdról a keleti 19,2 fokról. Ha jól emlékszem a Prosieben TV egyik hangcsatornáján lehetett fogni.
Egy ilyen jellegű rádió kellene a magyar éterbe, vagy legalább Budapestre.
Legalább 20 éve működik a rádió, persze Németországban ez még nem is számít hosszú időnek.
 #180641  Szerző: Glenn
 
Kovi02 írta: 2019.01.14. 18:09A mai magyar rádiós viszonyok nem igazán igényelnek DAB-ot,ami kell hogy szóljon az szól FM-en,más meg nem kell.
Na, ez így nagyon nem igaz. Ha elhagyom a fővárost, nincs pl. Info, Jazzy, ezek nekem hiányoznak. DAB-on országosan elférnének, és mehetne még pár jelenleg csak neten lévő rádió is.
Arról nem is beszélve, hogy elég sok helyen maximum 3-4 országos fogható, ami nem nevezhető éppen választéknak.
 #180640  Szerző: Kovi02
 
Glenn írta: 2019.01.13. 20:13 Hát ennyit tud a 250 watt, ez van. Ha majd egyszer a távoli jövőben valaki a fejéhez kap, hogy nálunk is legyen DAB, akkor majd fogható is lesz. Egyelőre ehhez valamelyik mai "médiaguru" kéne, de ők sz@rnak rá sajnos... :x
A mai magyar rádiós viszonyok nem igazán igényelnek DAB-ot,ami kell hogy szóljon az szól FM-en,más meg nem kell.
Nem igazán vagyok a DAB átállás mellett,de egy nagyobb kínálattal simán lehetne az FM mellett.
A horvátoknál nincsenek rajta a közszolgálatiak,regionális nagyobb rádiók kaptak rajta helyet,szerintem ez így van rendjén,megfér egymás mellett a két platform.
(pl. Otvoreni,Narodni eddig nem ment Beljéről,Uckáról,Sljeméről,a legnagyobb területet beszóró adókról,
de ott a Laganini,ami egy Soft AC rétegrádió de így országosan is elérhető lett,és ott vannak a nagyobb regionálisak pl. Dalmacija,Vallis Aurea,City,Antena Zagreb stb..)
 #180632  Szerző: Glenn
 
Hát ennyit tud a 250 watt, ez van. Ha majd egyszer a távoli jövőben valaki a fejéhez kap, hogy nálunk is legyen DAB, akkor majd fogható is lesz. Egyelőre ehhez valamelyik mai "médiaguru" kéne, de ők sz@rnak rá sajnos... :x
 #180631  Szerző: Kovi02
 
A magyar DAB csomagot teszteltem Veszprémben és Székesfehérváron,lesújtó eredménnyel:
Veszprém: semmi vétel,1 DAB multiplex se jött.
Székesfehérvár: Kültéren kb. 10 percbe telt az,hogy letárolja a csomagot,nagyon kell nyújtózkodni bármiféle hangért, 45km-t pedig FM-en is visz a Széchenyi-hegyi adó onnan,ha a kisadókat nézzük. Beltéren a jelszint egyszer se ment el 0-ról. :( Összehasonlításképp: itthonról a horvát DAB(1kW,75km) beltéren "látható,de nem hallható",egy-két jó pozícióba letéve a rádiót időszakosan szól,kültéren pedig kiforgatni nehezebb mint behozni.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 19