RADIOSITE Fórum

  • Külföldi rádiók

 #196429  Szerző: shadoe
 
joe írta: 2022.04.10. 19:31
Ez nemcsak a zaj hiányának volt köszönhető...nálunk alig volt adó a CCIR URH sávban, a vajdasági adók pedig rendesen "döngettek". 15 évvel ezelőtt
Ez olyannyira igaz, hogy a 90-es évek közepén Kecskemét északnyugati részén gond nélkül vettem egy egyszintes hobbiházban a Blue Danube Radiot. Még a frekvenciákra is emlékszem, egy Sony világvevő segítségével jött a 101,7 (azt hiszem, Bécs, először ez jött a legerősebben), majd a 103,8 (talán Graz), és működött a 98,8 is.
Ahogy itt írtátok is, nem jött végig stabilan, a távnak köszönhetően fading-elt, de emlékszem, amikor szombat délután ment az amerikai slágerlista, általában mind a 40 helyezettet le tudtam írni, mert a 3-4 freki közül ritka volt az az eset, amikor 3-4 percen keresztül semmi se szólt volna.
Én ezt egyértelműen annak tudom be, hogy nagyon kevés magyar adó volt még akkor az FM sávban.
Most már túlzsúfolt, már a magyar adók is egymást ütik sok helyen, álmodik a nyomor, amikor én azon DX-elni akarok. (Az általam említett Fun-t pl. üti az abádszalóki R1, az Europa 2 a sáv végén meg a Bartók Rádió miatt reménytelen.)
 #196428  Szerző: joe
 
Glenn írta:30 éve egy három elemes yagival 30 méter koaxkábelen keresztül napi vétel volt sok kis vajdasági helyi magyar adó 200 km-ről.
Ez nemcsak a zaj hiányának volt köszönhető...nálunk alig volt adó a CCIR URH sávban, a vajdasági adók pedig rendesen "döngettek". 15 évvel ezelőtt, itt délen a szentesi gerincadó adását nehezebb volt venni, mint némelyik vajdasági helyi adót, de 5-6 éve eltűntek ezek az adók (nagy antennával is csak zajszinten vehetők), sőt a szabadkai gerincadó teljesítményét is visszavették, vagy irányították a sugárzást dél felé. De ugyanez volt megfigyelhető Románia EU csatlakozásakor, nagyváradi, aradi, temesvári helyi adók térereje jócskán csökkent itt az adóktól 60-100km-re.
Glenn írta:Joe-nak üzenem, hogy bizony a 88,8-on Nyitráról stabil vétel volt régen


Elhiszem. Az tény, hogy 2005-ig a Kisalföld dél-keleti csücskében éltem (sőt antennát szereltem), tapasztalatból mondom, hogy jön Nyitra, sőt 88,0-án az északabbra lévő Vágújhely adója is vehető, de Pozsony vagy Besztercebánya ill. Selmecbánya vétele erősebb volt...

Ezt ti hogy értelmezitek? - Azimut 100°-150°, 310°-10° - irányítottan sugároz kb. dél-kelet ill. észak-nyugat felé?
https://www.fmdx.hu/transmitters-svk-nitra-zobor1.htm

Az adótól Bp. kb. 140°-ra van (egyik fő sugárzási nyalábban) én annó 195° irányban laktam...ez a főnyalábon kívül esik...vajon mekkora teljesítménnyel sugároznak 195° irányban - 10kW helyett lehet csak 1kW...ami 70-80km távolságban már nem ad stabil vételt...ti hogy vélekedtek?
 #196427  Szerző: Glenn
 
30 éve egy három elemes yagival 30 méter koaxkábelen keresztül napi vétel volt sok kis vajdasági helyi magyar adó 200 km-ről. Régi szép zajmentes idők. :(
Joe-nak üzenem, hogy bizony a 88,8-on Nyitráról stabil vétel volt régen, visszanéztem a régi bandscanjeimet. Szépen jött a Hey! néha RDS-sel is és Újpalotán komoly gondot okozott a Rádió C-nek, mert időnként annyira zavarta, hogy a szöveg sem volt érthető... ;)
 #196426  Szerző: Sszilu
 
frekivadasz írta: 2022.04.10. 11:24 Az utóbbi néhány hozzászólás megerősít abban a gondolatban, hogy ez bizony helyi sávzaj emelkedés lesz.
Egyre több digitális eszköz, rossz minőségű kapcsolóüzemű tápok, a légkondik, napelemrendszerek egyre szélesebb körű elterjedése (különösen ahol táblánkénti optimalizálás kerül beépítésre!), bár ez utóbbinak legalább napnyugta után el kellene tűnnie.

Ennek egyetlen ellenszere van, külső antenna, minél jobban kiemelve a környezetéből.
Így van! 2015 óta figyelem a szinte üres VHF-III. sávot (vagyis a DAB-ot), és nagyon sok zavaró jel jött létre közben. A magas antenna előnye el is veszik ilyen tekintetben, mert egyszerűen sokkal több zavaró jelet szed össze, amik nincsenek árnyékolva az épületek, vagy fák által.
 #196424  Szerző: frekivadasz
 
Az utóbbi néhány hozzászólás megerősít abban a gondolatban, hogy ez bizony helyi sávzaj emelkedés lesz.
Egyre több digitális eszköz, rossz minőségű kapcsolóüzemű tápok, a légkondik, napelemrendszerek egyre szélesebb körű elterjedése (különösen ahol táblánkénti optimalizálás kerül beépítésre!), bár ez utóbbinak legalább napnyugta után el kellene tűnnie.

Ennek egyetlen ellenszere van, külső antenna, minél jobban kiemelve a környezetéből.
 #196423  Szerző: Sszilu
 
Kovi02 írta: 2022.04.09. 20:52
shadoe írta: 2022.04.08. 19:54 A környékemen (Bács, Szolnok, Csongrád megye határa) úgy általában véve sokat romlott a szlovák adók vételi lehetősége.
Ezt itt a szerb határ mellett annyira nem tapasztalom,a szlovákok úgy jönnek ahogy szoktak. Néha van egy-két gyengébb vételi periódus,a távolság miatt van hogy percekig zajszinten fadelnek az adók,majd visszatérnek a RDS+ST szintre.(ugyanez áll a lengyel Krosno adójára is,vagy éppen a román Muntii Bucegire)
Hiába a rálátás és a nagy teljesítmény,ezen a távon a légköri folyamatok miatt valószínűleg amúgy sem lesz 24/7 stabil,hallgatható vételed,lehetséges hogy amikor nézted,inkább valami "anti-tropó" érvényesült,vagy esetleg csak akkor érkezett a gyengébb vételi szintre ez a "ciklus."
Pl. pár éve Kiskunhalason napi szinten hallgattam a kassai Funrádiót a 87,7-en egy Sangean PR-D5-tel egy első emeleti ablakba kitéve a rádiót,viszont heti szinten volt mindig 1-2 nap amikor vagy megakadt a zajos monóban vagy még azt se érte el a jelszint,de utána mindig visszaerősödött.
Jobb napokon még ugyanonnan lehetett venni a 88,0-n a PR1-t és a 71,9-en az UR2 Promint is,de ők lényegesen ritkább vételek voltak.
Annyit teszek hozzá a dolgokhoz, hogy az elmúlt 2 hónap sokszor negatív tropós élményt nyújtott a Kisalföldön, úgyhogy a "normál vétel" is sokszor csak vágyálom volt errefelé. Majd elmúlik. :-)
 #196422  Szerző: Kovi02
 
shadoe írta: 2022.04.08. 19:54 A környékemen (Bács, Szolnok, Csongrád megye határa) úgy általában véve sokat romlott a szlovák adók vételi lehetősége.
Ezt itt a szerb határ mellett annyira nem tapasztalom,a szlovákok úgy jönnek ahogy szoktak. Néha van egy-két gyengébb vételi periódus,a távolság miatt van hogy percekig zajszinten fadelnek az adók,majd visszatérnek a RDS+ST szintre.(ugyanez áll a lengyel Krosno adójára is,vagy éppen a román Muntii Bucegire)
Hiába a rálátás és a nagy teljesítmény,ezen a távon a légköri folyamatok miatt valószínűleg amúgy sem lesz 24/7 stabil,hallgatható vételed,lehetséges hogy amikor nézted,inkább valami "anti-tropó" érvényesült,vagy esetleg csak akkor érkezett a gyengébb vételi szintre ez a "ciklus."
Pl. pár éve Kiskunhalason napi szinten hallgattam a kassai Funrádiót a 87,7-en egy Sangean PR-D5-tel egy első emeleti ablakba kitéve a rádiót,viszont heti szinten volt mindig 1-2 nap amikor vagy megakadt a zajos monóban vagy még azt se érte el a jelszint,de utána mindig visszaerősödött.
Jobb napokon még ugyanonnan lehetett venni a 88,0-n a PR1-t és a 71,9-en az UR2 Promint is,de ők lényegesen ritkább vételek voltak.
 #196418  Szerző: joe
 
shadoe írta:A környékemen (Bács, Szolnok, Csongrád megye határa) úgy általában véve sokat romlott a szlovák adók vételi lehetősége.
Itt Békés megyében nem tapasztalok jelentős változást, sőt ma este az átlagosnál jobb észak felől a terjedés...
 #196416  Szerző: shadoe
 
A környékemen (Bács, Szolnok, Csongrád megye határa) úgy általában véve sokat romlott a szlovák adók vételi lehetősége. Ez ugyan nem az Észak-Dunántúl, de még a Slovenska is kínokkal jön be, de inkább nem jön be - padlástéren ráadásul. A Radio Fm a szentesi Karc miatt végleg kilőve, a mellette elhelyezkedő Fun pedig hetek óta veszett fejsze nyele. A tropókkal sincs itt szerencsém, és bár nem értek hozzá, de van egy olyan feltételezésem, hogy télen azért jött itt minden jobban, mert korábban sötétedett, és most héba-hóba a Fun is csak este 8 körül (sötétedéskor) kel életre, akkor is csak nagy ritkán.
 #196414  Szerző: joe
 
mihalylovics írta: 2022.04.08. 16:16 ...nálam is tűrhetően jött, mielőtt elindult a Mária...
...igazad van Győr környékén is tűrhetően jön Nyitra...Pozsony meg, mintha helyi adó lenne... :D
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 151