RADIOSITE Fórum

  • Külföldi rádiók

 #190378  Szerző: Glenn
 
Én utoljára úgy húsz éve tapadtam AM-re zenehallgatás céljából. Akkor sem a minősége miatt (azt továbbra is állítom, hogy élvezni a zenét AM-en lehetetlen), hanem a különlegessége miatt. Ez a New Atlantic 252 nevű ír adó volt, amelyen éjjel nemcsak a zene volt jó, hanem a műsorvezetés is. Idézte a '90 körüli VOA stílusát, amit akkor sztereóban hallgathattunk itt Budapesten FM-en. 8-)
A hosszúhullám lényegesen stabilabban vehető, mint a többi AM sáv. Egyetlen probléma az elektromos zavar, ami városban alapból okoz gondokat, de ha kb. 50 km-en belül zivatar van, akkor gyakorlatilag hallgathatatlan. :(
Egy szó mint száz, hiába csalnak a románok a sávszélességgel, akkor sem lehet zenei rádiót minőségi szinten így csinálni. Nyilván ha jó a műsor és FM-en nem ér el idáig, a középhullám is több, mint a semmi. Azonban sem jó magashang nem lesz, sem pedig sztereó. És hát igen, mobilneten sokkal jobb minőségben bárhol elérhető ugyanolyan egyszerűen. ;)
Egy dolog vitathatatlan, megvan az utánozhatatlan fílingje, főleg az 50 felettieknek, akiknek valóban szép emlékeket idéz. Na meg persze a DX, ami az egyre üresebb közép- és rövidhullámú sávokon több igen távoli különleges adót is ígér. :yes:
 #190369  Szerző: kristikoma
 
shadoe írta: 2021.03.01. 20:40 Talán az Absolute Radio lehetne a kivétel, de nem tudom, ők még vannak-e, én utoljára tavaly találtam meg őket.
Megkerestem a holland websdr-en, megy még az adó. Mivel nappal van, elég gyenge ott, feltételezem, nálunk estefele érdemes venni.
 #190366  Szerző: mihalylovics
 
Glenn írta: 2021.02.28. 18:43 Kíváncsi voltam, így most ránéztem. Két adó keveredik, egyiket sem lehet úgy kiforgatni, hogy tisztán hallgatható legyen. Az erősebb nagyjából keletről jön, ez Iaşi, a netes adással egyezik. :yes:
Ahhoz itt mindenképp gyenge, hogy zenét lehessen hallgatni rajta (AM nem is erre való), de szerencsére feltalálták az internetet. ;)
Autóban szoktam hallgatni, illetve régi készüléken (ez a típus: https://www.radiomuseum.org/r/blaupunkt ... _2430.html ), előbbin valóban szokta valami zavarni, utóbbin tökéletesen kiforgatható, pedig csak a beépített, igaz forgathatós ferritjét használom (meglepően irányérzékeny!). Az öreg cucc amúgy hangminőség terén elég jó, román KH-adásokat szinte úgy veszi, mintha valami gyengébb minőségű URH-adást hallgatnék, úgyhogy zenehallgatásra sem mondanám alkalmatlannak. Amúgy a "KH alkalmatlan zenehallgatásra", egyébként is vitatnám, soha nem felejtem el, amikor tavaly nyáron a Velencei-tóra sietve szinte teljes hangerőn bömböltettem az RRActual slágerlistáját a kocsiban 603 kHz-en...
 #190362  Szerző: shadoe
 
Nekem az a tapasztalatom az AM-mel (de most a rövidhullámot is egy kalap alá vonnám a középpel, és így beszélnék egységesen az AM-ről), hogy ezeket a zenés adókat meghatározott napokon ill. órákban érdemes hallgatni. Pl. tudom, hogy a Radio Romania hétköznap és hétvégén 14-15 óra között mindig nagyon jó, az Iasi a szombati slágerlistái miatt, stb. Olyanról nem tudok (de ez már a 90-es években is így volt), hogy egy AM adót egész nap vagy huzamosan érdemes lett volna hallgatni (de erről a vétel napszakonkénti állandó ingadozása is tehet). Talán az Absolute Radio lehetne a kivétel, de nem tudom, ők még vannak-e, én utoljára tavaly találtam meg őket. Őszintén szólva elég sok meló nekem már évtizedek óta felkutatni és rögzíteni, hogy X Y AM vagy SW adót melyik idősávban hallgassak, de amíg ilyen hiányos a magyarországi rádiós zenei kínálat, addig nincs kilátásban, hogy leszokjak erről a frekvenciavadász hobbimról. Persze, hogy ott van a net, ott volt nekem a parabolaantenna is, azt se tudtam 1-2 óránál tovább rádiót hallgatni. Kényelmetlen volt, nem tudtam kivinni a kertbe, macerás volt, a világvevő rádióim meg csak egy gombnyomás. Arról most nem írok, hogy micsoda gyönyörűség, amikor egy rövidhullámú adó éppen olyan "hangulatban" van, hogy tisztán, szépen szól, mert épp olyanok a vételi körülmények. Egyébként a középhullám hangzását is nagyon bírom, feltételezve az előbbieket, ha épp nincs fading vagy valami zavar. Ez kb. olyan, mint amikor valaki bakeliten hallgat zenét csak azért is, és nem mp3-on vagy valami mostani hülyeségen. Más az élmény, de ezt magyarázhatom bárkinek, aki mobilnet hívő, nem érti meg. Sokan vagyunk sokfélék, jó is ez így, csak a vaskalaposok is vehessenek levegőt, és hagyják őket AM-ezni, ezért is kommenteltem. Amúgy pedig az egész hajcihőre a megoldás már rég a DAB+ lenne és/vagy a DRM. Másban nem nagyon látom a kiutat, a fejlődést és a megújulást, na meg az AM túlélését.
 #190359  Szerző: Kovi02
 
Glenn írta: 2021.03.01. 18:01
Kovi02 írta: 2021.02.28. 23:00Az AM-et szerintem is bőven lehetne még zenehallgatásra is használni
Használni lehet arra is, csak nem érdemes. A zenéhez kell megfelelő frekvenciaátvitel és sztereó tér. Mifelénk soha nem teljesült egyik sem, csak Amerikában, de az meg nem ér el idáig. AM-en mindig is kényszerből hallgattunk zenét. Luxemburg és Szabad Európa csak ott volt, de az Újvidék sem ért el idáig FM-en. Amikor elindult 1986-ban a Danubius, egy csapásra elfelejtettük a közép- és rövidhullámú zenehallgatást, maradt a DX. Sajnos ma már az is egyre ritkul. :(
A románok azért vannak elég "szélesek" ahhoz hogy lehessen rajtuk zenét hallgatni megfelelő térerő esetén(amikor az erre és az egyéb vételi zajokra nálam bőven érzékenyebb szüleim mellett hallgattam AM-en az Iasit akkor egy szavuk se volt erre pedig általában van).
Nem mondom hogy az AM-es zenehallgatást már nem haladtuk meg úgy 30-40 éve,de az FM jellel kevésbé ellátott területeken egy "széles" AM adó akár jó alternatíva lehet.
 #190357  Szerző: Glenn
 
Kovi02 írta: 2021.02.28. 23:00Az AM-et szerintem is bőven lehetne még zenehallgatásra is használni
Használni lehet arra is, csak nem érdemes. A zenéhez kell megfelelő frekvenciaátvitel és sztereó tér. Mifelénk soha nem teljesült egyik sem, csak Amerikában, de az meg nem ér el idáig. AM-en mindig is kényszerből hallgattunk zenét. Luxemburg és Szabad Európa csak ott volt, de az Újvidék sem ért el idáig FM-en. Amikor elindult 1986-ban a Danubius, egy csapásra elfelejtettük a közép- és rövidhullámú zenehallgatást, maradt a DX. Sajnos ma már az is egyre ritkul. :(
 #190353  Szerző: Kovi02
 
shadoe írta: 2021.02.28. 22:14 Ahhoz képest, hogy az AM "nem erre való" (?????), elég sok rádió ad AM-en zenét. Szerencsére a VOA1, Iasi, Radio Farda, Radio Romania, Oltenia, Absolute Radio és nagyon sok már társa más véleményen vannak erről, és ennek köszönhetően a gyakori digitális detox óráimban hallgathatom NEM NETEN a külföldi rádiók idehaza sehol se elérhető minőségi zenéit.
A román rádiókat én már pont azért nem hallgatom mert alig megy rajtuk -szerintem- minőségi zene.(tisztelet a kivételnek, pl. CFM,DanceFM) Az AM-et szerintem is bőven lehetne még zenehallgatásra is használni,de ha nincsen már zenei kerrádió rajta(és a Jil FM is eltűnt 531-ről) akkor felesleges AM-en erről beszélni.(amikor még ment akkor én minden nap hallgattam az RTL-t , az 538-at és egy kicsit a Hit FM-et is)
 #190352  Szerző: shadoe
 
Ahhoz képest, hogy az AM "nem erre való" (?????), elég sok rádió ad AM-en zenét. Szerencsére a VOA1, Iasi, Radio Farda, Radio Romania, Oltenia, Absolute Radio és nagyon sok már társa más véleményen vannak erről, és ennek köszönhetően a gyakori digitális detox óráimban hallgathatom NEM NETEN a külföldi rádiók idehaza sehol se elérhető minőségi zenéit.
 #190346  Szerző: Glenn
 
Kíváncsi voltam, így most ránéztem. Két adó keveredik, egyiket sem lehet úgy kiforgatni, hogy tisztán hallgatható legyen. Az erősebb nagyjából keletről jön, ez Iaşi, a netes adással egyezik. :yes:
Ahhoz itt mindenképp gyenge, hogy zenét lehessen hallgatni rajta (AM nem is erre való), de szerencsére feltalálták az internetet. ;)
 #190341  Szerző: Kovi02
 
shadoe írta: 2021.02.27. 21:50 A közvetlenül előttem szóló értette jól. Azért írtam, hogy "kikopik a középhullámról", nem úgy, hogy megszűnik. Az azért tisztázásra szorul, hogy én ezt még a szeptemberi kommentemhez kapcsoltam, amikor ajánlottam a slágerlistát szombaton. Tehát pontosítva: a 19-21 óra közötti műsorszám fog "elhalkulni" a késő tavaszi-kora nyári estékre, ettől még a "sötétebb" órákban fogható lesz az Iasi - csak sajnos már a szombati lista nem, az majd csak ősz elejétől. Lady DJ-t viszont melegen ajánlom, esetében pont most kezd megérkezni a vételi optimum, lévén, hogy magasabb rövidhullámú frekvencián jön, aminek ugye kedvez, hogy nálunk egyre inkább későn sötétedik. Végre.
Én nyáron is lazán hallgattam esténként az 1053-t,benne a szombat esti toplistát. A sötétebb órákban szerintem nem igazán lesz hallgatható,lévén este 10 és reggel 6 között ki van az adó kapcsolva.
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 150