RADIOSITE Fórum

  • AM-DX

 #6899  Szerző: LuciFerko
 
mi van ma?? most (12:13) szól a DLF az 1422-en! Meg a 936on is valami ruszki...
 #6898  Szerző: VR5000
 
Sokol404:

Bevallom, az antenna leírásod olvasásakor a 10. sornál már elveszítettem a fonalat (vagy mondhatjuk drótszálat).
Itt viszont: "ferritantenna nélküli rádió -orosz Vega- működtetésére használtam a ferritantenna helyettesítésére" minden megvilágosodott. Te valójában nem csak egy külső antennát, hanem a hiányzó ferritrúdon lévő bemenőköri modulátortekercset pótoltad, ami nélkül az adott sávon a készülék teljesen használhatatlan. Kicsit bonyolult megoldás, de ezek szerint működik.

Gratulálok a leleményességedhez!
 #6894  Szerző: mg
 
még régen az 5-6 méterre fent lévő FM tetőantennám koax belső erét rányomtam Orion tuner AM antennabemenetére, úgy csapta ki Kossuth a térerősség-mérőt, hogy majd' meghajlott :) túlment a skálán, aztán ütközésig :)
 #6883  Szerző: Sokol404
 
LuciFerko írta:az a baj hogyha én akármelyik vevőre rákötök valami hosszab drótot szétcsapja a sávot a Kossuth meg az MKR :(
Nálam SW-n ez a helyzet a VEF-fel. Összefolyik minden.

A Te esetedben előnye, hogy legalább ezt a két adót tisztán hallgathatod. :evil: na jó, fekete humor volt
 #6882  Szerző: Sokol404
 
VR5000 írta:vef12:

Egyébként nagyon egyszerűen meggyőződhetsz, hogy a terjedésben vagy a készülékben van a hiba:
Hangolj egy másik készüléket is ugyanarra a frekvenciára, és ha egyformán ingadozik a vétel akkor az a terjedéstől van,
ha nem, akkor a rádió rossz.
De persze egy irányba álljon mindkét készülék. ;)

Amúgy ha ezt tapasztalod, akkor -ez a heppem- egyfajta sztereóhangzásnak leszel fültanúja. Hol egyik rádió szól, hol a másik, de az adás ugyanaz. :D (Én ezt csináltam SW 6025 és MW 540 kHz-ek együtthallgatásával. Olyan volt, mintha a hátam mögött szólna. dual mono)

Tényleg, ezt próbáld ki. VR5000: amit mondtál, holnap én is kipróbálom. Egy kis ellenőrzés...
 #6881  Szerző: Sokol404
 
LuciFerko írta:kint a melléképületbe mai napig megvan a VEF amit szegény megboldogult papám vett Moszkvában:) 8 éve nem volt bekapcsolva, kiv vagyok jó-e még. 5-6 éves koromba azzal kezdtem a DXet:D
Az AM-DX-et én is azzal kezdtem. :D
Az enyémben már 2,5 éve bírják az elemek, pedig csak közepes árú Philips-ek (egyáltalán nem a tartós fajták).
 #6880  Szerző: Sokol404
 
vef12 írta:Szia VFO!

Kösz a tippeket,de sajnos egyik sem vált be. Rövidhullám továbbra sincs, bár ez most nem katasztrófa, annál nagyobb probléma, hogy a long-wire antenna sem jelentett igazán megoldást az mw jelingadozásra. Megpróbálok valamilyen aktív antennát szerkeszteni hozzá, hátha ettől jobb lesz.

Baj az is, hogy még a "szakemberek" közt sincs egyező vélemény afelől, melyik is a jobb mw antenna. Valaki a "hosszúdrótra" esküszik, más a keretantennára, sőt hallottam már olyat is, hogy a beépített ferrit a legjobb, annál már csak rosszabbat lehet csinálni. Na, akkor most én mint műszaki analfabéta tegyek valahogy igazságot... :o

Pedig olyan jó lenne a 900khz-t stabilan hallgatni...nah, álmodik a nyomor :?
Na, hogy erre is válaszoljak (haladunk itt szépen sorjában). :lol:
Nálam a "hosszúdrót" a kert közepén bevált -legszívesebben jel továbbítására használnám. Eredetileg FM-adások vételére szerkesztettem, de AM-re ugyanúgy jó! Ezt nem hittem volna, amíg egy nap meg nem tapasztalom, hiszen függőleges URH-antenna létére nem vártam tőle. Az én "hosszúdrótom" maga a minimum, hiszen a torony csak 6,2 méter magas, aminek végén egy 1,2 méter hosszú, antennához készült vékony alumíniumcső van (ami valamikor a Kádári időkben egy TV-antenna darabja volt). Mivel kint van, és viszonylag magas, lényeg, h. kiemelkedik, talán az eddigi legjobb antennám. (Üzenem kezdőknek, hogy eszükbe ne jusson leföldelni egy ilyen antennát, mert
1.: vagy a villám csap bele,
2.: vagy nem fogsz vele semmit. Vagy csak annyit, mint egy vékony drótdarabbal. :lol: )


Amúgy külön AM-hez készítettem egy keretantennát is:

Recept:

- Fogsz egy 30 centi hosszú gyújtókábelt (vastag vörösréz a közepe, + a szigetelése még inkább, ezért jó), mindkét végét lecsupaszítod, és -valamilyen oknál fogva kitaláltam- hogy ezt a két véget össze kell kötni egy határozottan vékony és rövid huzallal, -de majd csak a folyamat végén. Na most jön a java: valahonnan szerzel két db kb. 30 méteres szigetelt(!) vékony vezetéket (egy eres is lehet, csak ne törjön el), és lecsupaszítva az érintkezési pontoknál elkezded a gyújtókábel egyik végétől a másikig felcsévélni. Előveszed a 2. db vékony drótot (itt minden szigetelt), és azt meg átellenesen a másik végétől "tekercseled fel" a másikig. Tehát "faltól falig", vagyis így a két vég ismét immáron 2-szeresen lesz összekötve, de a huzal szabályos tekercselésének köszönhetően nem akárhogy! Itt már csak emiatt is nagy ellenállása lesz, viszont a gyújtókábel közepében meg nem. Ez érdekes, de inkább elmélet, azt most inkább hanyagoljuk. Utolsó lépés következik: a vastag gyújtókábel egyik végéből kivezetsz egy vezetéket, ami a kis ellenállás miatt mindenképpen már vastagabb legyen, mint amivel előzőleg körbecsévélted. Ezt belevezetve a rádióba, már használható is. De azért az esztétikára is adjunk: ez így nagyon ronda. Ha vki nem jól tekercseli, vagy hagyja,hogy összetorlódjon a sok kis vékony vezeték körbe-körbe, akkor az vmit nagyon elrontott, mert nem fog rendesen működni. Ezt megelőzendő, a "tekercseléskor" cellux-szal érdemes ráragasztani hosszában -vagy kinek hogy tetszik- a drótokat; lényeg, hogy ne mozduljanak el egymástól (utólag se!). No így most kaptunk egy már használható vezetékszörnyet, amit megfogni is nehéz, mert beleakad az ember körme, meg minden apróság, és még rondán is néz ki (főleg ha más is olyan szürke vezetéket használ, mint én). A megoldás erre az, hogy valamilyen tetszőleges színű szigetelőszalagot rátekerünk az immáron elkészült "megvastagított" gyújtókábelre. A belőle kilógó egyetlen vezetéket jó erősen, pl. csavarral rögzítjük, hogy ne essen ki, különben lehet utána bontogatni. Ja, és még egy egyáltalán nem elhanyagolható apróság: tudjuk, hogy ami egyenes, annak két vége van. Ez így most vízszintes, azaz nyílegyenes állapotban van. Nem jó! Az antennánkat (vagyis a feltekercselt gyújtókábelt) hajlítsuk be félhold alakúra, vagy félkör, vagy sarló; csakhogy értsétek, mindenképp be kell hajlítani. Hogy megtartsa a formáját -ezt gondolom, kitalálhattátok-, az antenna két végét összeköthetjük valamivel. Azért írom így, mert ha pl. leblankolt vezetékkel kötöd össze, akkor ez lenne már a 4. kapcsolat, és én nem tudom biztosan, akkor hogy működne, mert nálam a "gyártási eljárás" elején leírt legelső huzal lett egy ideig lógósan meghagyva, és ezzel húztam össze, hogy legyen tartása, viszont abban jel is folyik. Tehát összesen 3 átkötés van az antenna két vége között.
Talán inkább hurokantennának hívhatjuk, mert hurok meg összeköttetés az van bőven rajta. :D

A működőképességéről annyit, hogy ezt egy tönkrement, de megjavított, viszont ferritantenna nélküli rádió -orosz Vega- működtetésére használtam a ferritantenna helyettesítésére.

Használati utasítás:
érdemes hozzá hosszú vezetéket illeszteni (de ismétlem: vastag legyen), hogy ne közvetlen a rádió mellett működjön, hanem tőle jóval távolabb, és lehetőleg a szekrény tetején, vagy vmi más magas ponton. Előny az is, ha földelt tárgy (központi fűtés) közelébe kerül, ekkor is erősebb vele a jel, persze önmagában is, de hát az ember a tökéletességre törekszik.
Nappal, ha alapesetben halk a rádiódon egy adó, és beledugod ezt, akkor máris lényegesen javul a vétel. A félhold alakjának köszönhetően irányba is forgatható, ez is sokat segít.
 #6879  Szerző: LuciFerko
 
az a baj hogyha én akármelyik vevőre rákötök valami hosszab drótot szétcsapja a sávot a Kossuth meg az MKR :(
 #6878  Szerző: Sokol404
 
csabyke írta:Hülye kérdés jön - de

Nem lehetne pl. "nagyméretű ferrit antennát" építeni?
Ha a párszáz métereket az a pici olyanjól érzékeli, akkor mi lenne ha nagyobb lenne ?
Én tekercsből próbáltam. :D Nem szólt jobban, ezért variáltam a vasmagot össze-vissza, de nem mentem vele semmire.
A kiinduló-ötletem az volt, hogy a ferritantenna is egy vasmagos tekercsre emlékeztet.

Azért valaki még megpróbálhatja, mert én egy régi, tönkrement 12 V-os '70-es évekbeli magnó transzformátorát használtam fel, aminek -félreértés ne essék- épp a trafója ment tönkre. Tehát a kérdés még nyitva áll... :!:
 #6877  Szerző: VR5000
 
vef12:

Egyébként nagyon egyszerűen meggyőződhetsz, hogy a terjedésben vagy a készülékben van a hiba:
Hangolj egy másik készüléket is ugyanarra a frekvenciára, és ha egyformán ingadozik a vétel akkor az a terjedéstől van,
ha nem, akkor a rádió rossz.
  • 1
  • 379
  • 380
  • 381
  • 382
  • 383
  • 401