RADIOSITE Fórum

  • AM-DX

 #6876  Szerző: LuciFerko
 
jameg iylen 2 évente kellet elemet cserélni benne
 #6875  Szerző: LuciFerko
 
kint a melléképületbe mai napig megvan a VEF amit szegény megboldogult papám vett Moszkvában:) 8 éve nem volt bekapcsolva, kiv vagyok jó-e még. 5-6 éves koromba azzal kezdtem a DXet:D
 #6874  Szerző: Sokol404
 
vef12 írta:Sziasztok!

Mint abszolút kezdő vagyok itt a fórumon. Teszem ezt azon apropóbol, hogy a nemrég édesanyám padlásán szortírozgatva limlomok között találtam néhány régi rádiót. Nem volt szívem kidobni a orosz ipar két gyöngyszemét: egy vef-12-est és egy sokol-404-est. Annál is inkább, hogy működőképes mindkettő (igaz a vef-en nem működik a rövidhullám, de mw és lw ezerrel hasít).

Tekergettem a rádiót, kedvet kaptam a dx-ezéshez (bár valószínűleg nem ez a legalkalmasabb típus, csupán kíváncsiságból).

Azonban az első próbálkozások nem sikerültek valami jól. Az esti középhullámú sávot pásztázva tapasztaltam, hogy szinte az összes állomás igen bizonytalanul jön. A jelerősség erősen ingadozik (nem fading, annál jóval lasabban), fokozatosan gyengül, végül telejesen megszűnik, néhány perc teljes sistergés, utána nagyon lassan néhány perc alatt újra visszajön a jel. Mi lehet ez? A neten fellelhető szakirodalom szerint a középhullámú ionoszférikus terjedés stabil és megbízható.
Egy példa: 900khz-en hallgattam a RAI Uno-t. Gyönyörűen jött vagy fél óráig, azután a fent említett jelenség: szép lassan gyengül, majd teljes csend. Öt perc múltán lassan fokozatosan újra felerősödött. Másnap megpróbálva ismét hasonló jelenség. A kis sokol 404-esen szintén hasonló jelenség, ami annál is inkább furcsa, mert a soskolnak tapasztalatom szerint jobb az érzékenysége, mint a vef-nek.

Nem tudom, hogy mi lehet ez. Ha valakinek esetleg lenne valami ötlete, hogyan lehetne stabillá tenni az éjszakai vételt, megköszönném.

Sziasztok, jó rádiózást!
Szevasz Vef12! Isten hozott itt a Fórumon!

Pedig ezek a rádiók, amiket itt felsoroltál, igenis alkalmasak a DX-eléshez, bár vannak jobbak is -ezt nem tagadom-, de azt sejtheted, hogy én manapság melyiket használom. :D Azért, mert yó.
Tudom, följebb már válaszoltak Neked páran, de én is megosztanám Veled az általad itt kissé korábban leírt "hibákat". Én ezt igazából nem nevezném hibának.

1; Lehet, hogy nem ártana a készüléknek külső vagy vmi beltéri antenna, de én anélkül használom őket, és fogni lehet velük bármit [1215 kHz, Absolute Radio, GB]. Ha más típusokról lenne szó, ajánlanám, hogy hálózatról üzemeltesd, akkor sokkal jobban megnő a vételi érzékenységük.
Ha meg azt tapasztalod, hogy -az imént említett készülékeid- hangosabban szólnak, amikor megfogod a hátlapját, vagy csak hozzáérsz, esetleg közelítesz a kezeddel, akkor egy 'frappáns' földelés egy pillanat alatt megoldja a dolgot. Ugyanis ha ezt tapasztalod, akkor arra szorul rá. Nem ismerlek, így igazán nem akarlak kioktatni, de pl. ha veszel egy drótot, és egyik végét a radiátorhoz kapcsolod (a másikat meg a rádió erre való bemenetébe), akkor már le is földelted, és hoppá, máris jobb lett a vétel (-i érzékenysége), és talán még antenna sem kell.

2; De ne kanyarodjunk el: amit itt nagyon szépen leírtál, szerintem kitűnően jellemzi, amit én is már számtalanszor tapasztaltam (és csoda, hogy még nem írtam le), az az MW, vagyis csakis a középhullám sajátossága. Az LW stabilabb. Az is terjed, de stabilabb; ezt mindannyian tudjuk.
Én is alkalmanként hallom, hogy az összes adó -az erősebbek kivételével- egy ideig mintha megszűnne, sőt meg is szűnik, aztán pár perc múlva újra visszajön (de valóban nem fadingszerűen), de azt, hogy az összeset érintse, mint amit leírtál, mondom: ritkán tapasztalom. Ki is találtam magamban, hogy ez is egyfajta "holt zóna" lehet, amikor az (ionoszférikus) terjedés megszűnik, vagy legyengül. Szerintem ennek valami csillagászati vagy magaslégköri oka lehet. Tehát nálam így szokott jelentkezni.

3; Egyáltalán nem biztos, hogy a készülékedben van a hiba. Szerintem Te is ezt tapasztaltad, amit én.
De egyvalamire ez a jelenség jó: könnyen el lehet aludni rajta. 8-) Komolyan! Ezt már korábban is írtam itt a fórumon, hogy amikor este -pontosabban éjszaka- a MW "hullámzik", hol szól, hol nem, elhalkul, felerősödik, stb. akkor szinte elaltat. Lehet, h. te nem vagy így vele, de én erre is használom. :lol:

"A neten fellelhető szakirodalom szerint a középhullámú ionoszférikus terjedés stabil és megbízható." Hadd rúgjam oldalba, aki ezt írta. Ilyet publikálni... :evil: NEM, mert éppenséggel pont az ellenkezője. Ennyire azért nem kerek a világ... :)

Amúgy azon el lehet vitatkozni, hogy melyiknek nagyobb az érzékenysége, mert elvileg a VEF-nek kéne nagyobbnak lennie, mivel annak hosszabb a ferritantennája. A Sokol-404-es viszont újabb típus, tehát korszerűbb. Szerintem 1-1 az állás.

Abban biztos valamennyien egyetértünk, hogy stabillá -már amennyire stabil az éjszakai AM-vétel-
- földeléssel és
- antennával
teheted a középhullámú vételt.

Ui.: hülyeség lenne kidobni azt a két készüléket, mert gyűjtők adnának ám rá pénzt...! Láttam neten, hogy licitáláskor egy ütött-kopott, igaz, VEF206-os kezdőára 2000 Ft volt! :P

Jó rádiózást Neked is! (és mindenkinek)
 #6839  Szerző: LuciFerko
 
nekem jól müxik a Sokol 403om :)

amúgy meg Sangean ATS 909 rulez
 #6834  Szerző: VR5000
 
Üdvözlöm a fórum összes lakóját!

vef12:

Nem kell a RAI Uno-t nélkülöznöd! Nálunk este és éjszaka elég stabilan fogható, pedig itt még a MKR adójával is meg kell küzdenie, ami a maga135 kW-os teljesítményével igyekszik széttaposni az egész LW, MW, sőt még az SW sávot is.

Ha egyszerre megy el a vétel ("szinte az összes állomás igen bizonytalanul jön") akkor biztosan a készülékekben van a hiba. Gondolj bele, a VEF és a Sokol is már bőven nagykorúvá vált. Sajnos az alkatrészek is öregszenek, elvesztik stabilitásukat, megváltoznak az eredetileg beállított értékek, elhangolódnak. Javításukhoz megfelelő szakértelem és műszerezettség kell. Amennyiért egy szakember egyáltalán kézbe veszi, már új készüléket is lehet venni.
Én nem régen az egyik üzletlánc boltjában (L-el kezdődik és végződik a neve) vettem egy SilverCrest "márkájú" készüléket (természetesen Made in China) 4000 Ft-ért. Szintézeres hangolás, digitális frekvenciakijelzés, LW, MW, SW sáv, SW-n 5850kHz-17900 kHz között folyamatos hangolás, 400 memóriahely és még sok egyéb. Hosszú és középhullámon felveszi a versenyt a Yaesu VR5000-el. Pedig az ár aránya 1:43. Mindezt csak azért írtam le, hogy nem kell feladni a reményt.

A VEF meg jó lesz a polcra dísznek.
 #6783  Szerző: csabyke
 
Hülye kérdés jön - de

Nem lehetne pl. "nagyméretű ferrit antennát" építeni?
Ha a párszáz métereket az a pici olyanjól érzékeli, akkor mi lenne ha nagyobb lenne ?
 #6644  Szerző: vef12
 
Szia VFO!

Kösz a tippeket,de sajnos egyik sem vált be. Rövidhullám továbbra sincs, bár ez most nem katasztrófa, annál nagyobb probléma, hogy a long-wire antenna sem jelentett igazán megoldást az mw jelingadozásra. Megpróbálok valamilyen aktív antennát szerkeszteni hozzá, hátha ettől jobb lesz.

Baj az is, hogy még a "szakemberek" közt sincs egyező vélemény afelől, melyik is a jobb mw antenna. Valaki a "hosszúdrótra" esküszik, más a keretantennára, sőt hallottam már olyat is, hogy a beépített ferrit a legjobb, annál már csak rosszabbat lehet csinálni. Na, akkor most én mint műszaki analfabéta tegyek valahogy igazságot... :o

Pedig olyan jó lenne a 900khz-t stabilan hallgatni...nah, álmodik a nyomor :?
 #6538  Szerző: VFO
 
Szia vef12!
Elsőre azt gondoltam hogy a rádióval van gond. De most már meggyőződésem hogy nem rádió probléma lehet.
Érdemes lenne kipróbáld a VEF-et egy külső antennával, hátha az megoldja a problémát.
És ha szeretsz barkácsolni, egy óvatos pillanatban kapd szét a Vef rádiót, találsz benne egy Dob-váltót, amivel a sávokat váltod az oldalán. Ezen a Dob-váltón van néhány ezüstözött érintkező, ami idővel korodálódik, és nem ad le jó kontaktot. Ha finom csiszoló vászonnal megpucolod őket, talán még a rövidhullámok is bejönnek majd. :D
(Nekem is volt VEF206-om, szerettem azt a rádiót nagyon :D )
 #6520  Szerző: vef12
 
Sziasztok!

Mint abszolút kezdő vagyok itt a fórumon. Teszem ezt azon apropóbol, hogy a nemrég édesanyám padlásán szortírozgatva limlomok között találtam néhány régi rádiót. Nem volt szívem kidobni a orosz ipar két gyöngyszemét: egy vef-12-est és egy sokol-404-est. Annál is inkább, hogy működőképes mindkettő (igaz a vef-en nem működik a rövidhullám, de mw és lw ezerrel hasít).

Tekergettem a rádiót, kedvet kaptam a dx-ezéshez (bár valószínűleg nem ez a legalkalmasabb típus, csupán kíváncsiságból).

Azonban az első próbálkozások nem sikerültek valami jól. Az esti középhullámú sávot pásztázva tapasztaltam, hogy szinte az összes állomás igen bizonytalanul jön. A jelerősség erősen ingadozik (nem fading, annál jóval lasabban), fokozatosan gyengül, végül telejesen megszűnik, néhány perc teljes sistergés, utána nagyon lassan néhány perc alatt újra visszajön a jel. Mi lehet ez? A neten fellelhető szakirodalom szerint a középhullámú ionoszférikus terjedés stabil és megbízható.
Egy példa: 900khz-en hallgattam a RAI Uno-t. Gyönyörűen jött vagy fél óráig, azután a fent említett jelenség: szép lassan gyengül, majd teljes csend. Öt perc múltán lassan fokozatosan újra felerősödött. Másnap megpróbálva ismét hasonló jelenség. A kis sokol 404-esen szintén hasonló jelenség, ami annál is inkább furcsa, mert a soskolnak tapasztalatom szerint jobb az érzékenysége, mint a vef-nek.

Nem tudom, hogy mi lehet ez. Ha valakinek esetleg lenne valami ötlete, hogyan lehetne stabillá tenni az éjszakai vételt, megköszönném.

Sziasztok, jó rádiózást!
 #6361  Szerző: operator
 
joe írta:Sziasztok! nem broadcast, de egy kis érdekesség: 27555 KHz AM-USB SWL Békésen, adás Budapest III.ker-ből...ca. 190km-ről. http://www.dx.fw.hu/cb27555_ha150_ha562.mp3 Joe
Azt kell mondanom hogy szép fogás. :)
  • 1
  • 380
  • 381
  • 382
  • 383
  • 384
  • 401