RADIOSITE Fórum

  • AM-DX

 #7344  Szerző: djlacee
 
Valaki tegye már meg nekem hogy egy listába összegyűjti a külföldi rádiók magyar adásait, illetve az időpontokat ;)
 #7343  Szerző: LuciFerko
 
a 6025-ön mit keres az Oroszország hangja? a magyar adás... gondoltam megy a Szülőfüldönk, hallgatom szídják a grúz elnököt mint az állat. mondom biztos valami véleményműsor, és erre bemondja hogy "itt Moszkva" :D
 #7331  Szerző: LuciFerko
 
a líbiairól valahonnét tök ismerős a szünetjel. és érdekes, hogy óra :17kor mondanak híreket...
 #7330  Szerző: LuciFerko
 
 #7297  Szerző: VFO
 
vef12 írta:
VFO írta:

Ne add fel ilyen könyen! Ha egy kicsit meg kell szenvedni a DX-elésért, attól csak édesebb lesz a munkád gyümölcse. :D
Köszi a bíztatást! ;) Nos akkor néhány szóban az antennáról, ugyanis lehetséges, hogy valóban elrontottunk valamit, de én nem akarok visszacammogni a villamosmérnök sráchoz kioktatni, mert félek, rendesen be fog rágni, hogy én akarom ŐT kioktatni... :? Inkább diplomatikusan megköszöntem a "segítségét"...

De visszakanyarodva az antennára: négyzet alakú keretet készítettem fából, oldalai 60cm-esek. 1mm átmérőjű, kb 32m hosszú szigetelt réz kábel lett feltekerve a keretre, az egyes menetek között fél cm. hézagot hagyva. A kábel két végére lett kötve a forgókondenzátor (nem tudom a kapacitását), onnan pedig a rádió antenna illetve a föld aljzatába. Eredmény: semmi. Bárhogy forgattam az antennát, bárhová tekertem a kondenzátort. :evil: A teszt ugyanezt mutatta a Sokolon is. A Telefunkennel nem tudtam kísérletezni, mert azon nincs antenna és föld csatlakozási lehetőség. (Jut eszembe, még mielőtt megkérdeznétek, igen, leteszteltem: NEM volt megszakadva a kábel) :)

Szerintetek jó ez az entenna koncepció, vagy valamit módosítani kellene rajta?
Igy már tiszta. :D
Müködőképes az antenna, amit a helyi rádióamatőr klubban épitettetek. De szerintem ez az antenna is csak akkor fog jól müködni, ha épületen kivül használod. Hasonló antenna a Magnetik Loop, vagyis mágneshurok antenna. Azoknak tudom ajánlani, kiknek helszüke végett nincs lehetősége nagy méretü antennákat telepiteni. Előnye a kicsi méret, hátránya hogy állandóan frekire kell hangolni, a rádió elhangolása után. Az antenna jósági tényezője nagyon jó 10-20 khz-n belől, ezen kivül használhatatlan. Ez azt jelenti , hogy egy adót szuperül tudsz vételezni, ha rá hangoltad az antennádat, de a melette levő adó már gyengén jön, esetleg nem is fogható.
Itt van egy link:
http://www.qth.at/adl708/magnetik-loop- ... 01422.html

Esetleg keress még rá a neten, biztos vagyok hogy több százat találsz más-más frekire. Ha nem boldogulsz, irj és én is segitek. :D
Én még mindig a nagy méretü antennákat javaslom. Amint irtam régebben is Long Wire, Piramis vagy hasonló antennákat....
 #7295  Szerző: VFO
 
csabyke írta:AM Antenna:

Még mindig ott a kérdés: Több ferrit antenna vagy esetleg egy nagyobb ferrit antenna készítése?
Mert ha azok a párszáz méteres hullámok jól vehetők ilyen pici ferrittel, akkor mi lenne egy 5/8 hullámhosszú ferrittel?

Ezenkívül a Ferrit a párméteres (pl. 3m CCIR) miért nem használható?

Megaztán az is érdekes, hogy a SANGEAN rádióm FM antennája, ami gondolom a CCIR sávra van elég jól méretezve, tök jól szuperál Kurzwelle üzemmódban is ugyanezen antennával... Pedig pl. 49m az nem 3m :)
Nagyobb átmérőjü ferrit magot, vagy balunt akkor érdemes használni ha nagyobb teljesitményt szeretnénk rajta átvinni.
Itt számitásba kell venni a ferrit minőségét is. A gyártók szinekkel jelölik a bizonyos frekvencia átvitelre használható ferriteket. Ha félhullámot számolsz 540 kHz-re, az is 277 méter. Ebből még lejön a rövidülési tényező, az antenna átmérőjének és szigetelésének fügvényében. Tehát képtelenség megépiteni ferrit rudakból ezt a méretet. És nem a ferrit rud hossza számit, hanem annak a drótnak vagy vezetéknek a hossza, amiből az antennát készited. Ferrit rudon használt tekercs egy zárt rezgőkör. A tekercs végeit kondenzátorral zárjuk le. Az udvaron kihuzott dipol antenna egy nyitott rezgőkör. Itt nem használunk kondenzátort, mert a dipol végein kapacitás alakul ki. A tekercset aránylag kis helyre tekerjük, ezért nem hoz akkora nyereséget mind egy tető antenna.
Az első kérdésedre a válaszom az lenne hogy mind1, akár kicsi ferrit rud akár nagyobb, az eredmény ugyanaz, mert nincs nagy teljesitmény a ferritmagon fekvő tekercsekben. Ha viszont több ferrit antennát szeretnél egymáshoz csatolni, valamivel növeled a nyereséget, de nem kifizetődő. Több a munka mind a haszon. :D
Inkább az a kérdés hogy Ferrit antennát, vagy tető antennát használjunk. :D

URH tartományban elterjedt a tekercsek rézmagos hangolása. A ferrit nem hozza azt a hatást, amit elvárnánk tőle magas frekin.

SANGEAN rádiód vételi bemenete ugy van kialakitva, hogy a kis teleszkópos antennád nyereségét is hozza adja a ferrit rud nyereségéhez. Ezért észleled azt, hogy kihuzott antennával jobb a vételed rövid, vagy közép hullámon.
És ha nem tévedek, akkor a ferrit rudat használja hosszú és középhullámra, az antennát rövid és ultrarövid hullámokra. Tehát érdemes rövid hullámon nyitott antennával DX-elni. :D De ha megépitesz egy 24,5 méteres dipol antennát a 49m sávra, meglepődsz hogy milyen erősen jönnek azok az adások, amiket edig csak halkan hallottál. :D
 #7294  Szerző: vef12
 
VFO írta:

Ne add fel ilyen könyen! Ha egy kicsit meg kell szenvedni a DX-elésért, attól csak édesebb lesz a munkád gyümölcse. :D
Köszi a bíztatást! ;) Nos akkor néhány szóban az antennáról, ugyanis lehetséges, hogy valóban elrontottunk valamit, de én nem akarok visszacammogni a villamosmérnök sráchoz kioktatni, mert félek, rendesen be fog rágni, hogy én akarom ŐT kioktatni... :? Inkább diplomatikusan megköszöntem a "segítségét"...

De visszakanyarodva az antennára: négyzet alakú keretet készítettem fából, oldalai 60cm-esek. 1mm átmérőjű, kb 32m hosszú szigetelt réz kábel lett feltekerve a keretre, az egyes menetek között fél cm. hézagot hagyva. A kábel két végére lett kötve a forgókondenzátor (nem tudom a kapacitását), onnan pedig a rádió antenna illetve a föld aljzatába. Eredmény: semmi. Bárhogy forgattam az antennát, bárhová tekertem a kondenzátort. :evil: A teszt ugyanezt mutatta a Sokolon is. A Telefunkennel nem tudtam kísérletezni, mert azon nincs antenna és föld csatlakozási lehetőség. (Jut eszembe, még mielőtt megkérdeznétek, igen, leteszteltem: NEM volt megszakadva a kábel) :)

Szerintetek jó ez az entenna koncepció, vagy valamit módosítani kellene rajta?
 #7292  Szerző: csabyke
 
AM Antenna:

Még mindig ott a kérdés: Több ferrit antenna vagy esetleg egy nagyobb ferrit antenna készítése?
Mert ha azok a párszáz méteres hullámok jól vehetők ilyen pici ferrittel, akkor mi lenne egy 5/8 hullámhosszú ferrittel?

Ezenkívül a Ferrit a párméteres (pl. 3m CCIR) miért nem használható?

Megaztán az is érdekes, hogy a SANGEAN rádióm FM antennája, ami gondolom a CCIR sávra van elég jól méretezve, tök jól szuperál Kurzwelle üzemmódban is ugyanezen antennával... Pedig pl. 49m az nem 3m :)
 #7285  Szerző: VFO
 
vef12 írta:Jó reggelt mindenkinek!

Nos, elkészült az antenna. Egy helyi amatőr rádióklub tagja segített, aki elvégezte a szükséges számításokat, és rendelkezésemre bocsájtott megfelelő kapacitású légforgót, bár mindvégig hangsúlyozta, hogy nem fog többet tudni, mint a gyári ferrit. Lehetséges, hogy el kellett volna hinnem, mivel végzettségét tekintve villamosmérnök. Végeredmény: az antenna hatása gyakorlatilag nulla. Valóban nem tud többet, mint a ferritrúd. :o
Nem mesélsz semmit az antennád méreteiről, és formájáról? Megcáfolom amit a helyi rádióamatőr klub tagja állit. Igaz, ők azok akik a legjobban tudják az antennák viselkedését, és müködését. De ezek szerint nálad jelenleg valami kisméretü kompromiszum antenna van kipróbálás alatt, vagy valami hibás az elkötéseknél.
Mi amatőrök mindig azt hangsulyozzuk, hogy a legjobb vétel erősitő a jól méretezett antenna. Ha van egy jó rádiód, aminek már nem tudod növelni a vétel érzékenységét, akkor az antennád nyereségén tudsz akár 10-20 dB-t is nyerni, ami jó. A ferrit antenna nyereséget hoz a rádiód hasznára, de ne feledd hogy a ferrit a rádiódba van beépitve és a rádió a szobádban van (kemény árnyékolásokat és zajt elszenvedve). Ezért használok én is külső antennát, ami 2 tömbház legmagasabb pontján van kifeszitve, és ezért javasolták a Fórum látogatói is ugyanezt neked. Ha a tetőtér alatti antennát is rászurom egy ferritrudas rádióra, ami csak néhány méter hoszú, már érezhetö az antennáról jött nyereség, és a vételezett állomás erősebben és tisztábban szól. Találkoztam már olyan ötlettel is hogy az eresz alatt futó csatornázást használták antennaként, ami az épület tetőszerkezetét körül öleli. Meglepően jól müködött. :D
Szerintem nézd át mégegyszer az antennád kötéseit, nem-e bogoltad el valahol... ?
Én is szenvedtem eleget az antennák telepitésekor, mert nem minden antenna hozza azt amit tőle elvárunk. Nálam is megvan az a probléma, hogy bármilyen antennát nem tudok telepiteni, a hely szüke végett. Ne add fel ilyen könyen! Ha egy kicsit meg kell szenvedni a DX-elésért, attól csak édesebb lesz a munkád gyümölcse. :D
 #7212  Szerző: csabyke
 
234kHz most! Jon a francia, pedig a nap lassan delel...
MWn Nemetek nemjonnek...

Tegnap 23:00kor 531 Svajcbol brutal tisztan jott, az elmult 10 evben csak Tiolban jott igy...

234 tegnap delelott is jott...
  • 1
  • 376
  • 377
  • 378
  • 379
  • 380
  • 401