RADIOSITE Fórum

• FM-DX

#186643  Szerző: Kovi02
 2020.03.26. 13:39
A 103,2 Play már egy ideje valamiért nagyon gyenge,konkrétan a 103,3 Retro "zörög" bele a 103,2-be itthon. Irányba fordítva a 15 elemes antennát a 94,5/96,5/101,8 olyan erős akár a szabadkai adó,míg a 103,2 zajszinten szól,a 92,9/94,1 is erősebb nála,de ott tart a dolog,hogy lassan a 95,8 is.
 #186627  Szerző: DRoland
 2020.03.24. 18:47
Tegnap tervezett áramszünet volt (= kisebb háttérzaj), meg szerintem jó troposzférikus terjedés is. Először sikerült RDS adatokat "kapnom" a Forrás rádiótól.
kép1
kép2
kép3
A térerősség jelző piros ledje is csak néha bevillant, mégis jól dekódolható volt. Eléggé fel lehet tekerve a löket. Mindössze ez a második a rádió azok közül, amiket ismerek és használ PTYN-t, bár az értelme kérdéses, főleg, hogy a legtöbb rádiókészülék nem is mutatja vagy olyan statikus, mint a Retro esetében, mondjuk ez is annak túnt :D Ami viszont meglepett, EON-t vajon mire használhat? Sajnos áram híján az RDS Spy-t nem tudtam használni.
 #186606  Szerző: Kovi02
 2020.03.21. 21:38
Most,a horvát DAB+ leállással kicsit visszatértem FM-re,de valamiért nagyon nincsen semmi terjedés,északi irányból még Bp.-sem stabil,a szlovák nagyadók alig jönnek,se Poprád,se Besztercebánya,gondoltam hogy meghallgatom az FGC-t az Otvorenin,de a 104,4 nyomokban sem jön,de még a 8szoros teljesítményű Psunj is a zajos mono és a semmi között fédel,pedig RDS+ST vétele mindennapos szokott lenni,ráadásul mindez a 15 elemes antennával. :(
(nagy érvágás nekem ez a beljei adásszünet,szombat este FGC, Spinnin Sessions, Welcome To The Club,se pénteken ASOT vagy Magic Room )
 #186428  Szerző: joe
 2020.02.03. 22:27
frekivadasz írta:Picit tegyük most félre a megérzéseket, és szorítkozzunk a műszaki megközelítésre (a teljesség igénye nélkül).
Ebbe én nem akartam belekezdeni, de te megtetted :) - megnéztem, a 97,6-on sem a 19kHz pilotjel, sem a 38kHz-en lévő sztereó különbségi jel nem kerül kisugárzásra -> ezzel az MPX jel kb.14%-át megspórolták, azaz ennyivel megemelhető a mono jel lökete -> sztereó jelnél monóra kapcsolt vevőhöz képest a demodulációs nyereség nagyobb lesz...elméletben ki lehet számolni, de - szerintem nem fogja elérni az 1dB-t.
Régebben valamelyik MKR adót néztem, ott csak a 19kHz-es pilotjel szintjét csökkentették le annyira, hogy a vevők ne kapcsoljanak sztereóba - ez volt az igazi "sufi" módszer :hit:
 #186427  Szerző: frekivadasz
 2020.02.03. 21:30
Picit tegyük most félre a megérzéseket, és szorítkozzunk a műszaki megközelítésre (a teljesség igénye nélkül).

Ha a pilot jel, és a két csatorna különbségi jele nincs sugározva (mono adás), akkor valóban keskenyebb a felhasznált spektrum, azaz a kisugárzott energia jobban "koncentrálódik", és ez tulajdonképpen vételkörzet növekedést eredményez.
De ez olyan csekély mértékű, hogy az általános gyakorlatban majdhogynem észrevehetetlen.

Amit az egyszeri júzer vételkörzet növekedésként él meg, az csupán abból adódik, hogy a vételkörzet határa felé haladva később kezd el zajosodni a vétele. Szinte pontosan ugyanez elérhető azonban akkor is, ha az adás maga sztereo, de a vevő monora van állítva.

Ezzel tehát a gyakorlatban csupán annyit érnek el, hogy a jól lefedett területen sem lesz lehetőség a sztereo vételre. Ami egy főként zenei rádiónál tényleg igencsak furcsa.
 #186425  Szerző: TTomi1991
 2020.02.03. 20:54
Kovi02 írta:
2020.02.03. 19:17
Glenn írta:
2020.02.03. 19:03
Sszilu írta:
2020.02.02. 18:32

Bocs, hogy beleszólok, de így van, ahogy Lacee írja!
Tényleg? Akkor ez elképesztő, ilyen igénytelenség még nálunk sem fordul elő. :shock: :shock: :shock:
Ha lesz lehetőségem tisztán fogni (fent valamelyik budai hegyen), ezt meg kell hallgatnom, mert egyszerűen hihetetlen (nem a szavatokban kételkedem, de ez olyan, amit a saját fülemmel kell hallani). Ezen a frekin közel húsz éve van adás, és a Koliba is meg a Hey is sztereó volt. Mi történhetett ott? :(
Szerintem nem igénytelenség,hanem a minél nagyobb ellátottság miatt válthattak mono sugárzásra.
Megerősíthetem tetőantennával fogom 97.6-on Philips mini hifimen nem jelenik meg a sztereó jel ikon (ezen fektetett 8-as alakban van mint az autórádiómon is), RDS természetesen igen.
 #186423  Szerző: djlacee
 2020.02.03. 20:22
Szerintem sem igénytelenség, csak simán ezzel próbálták "növelni" az analóg vételkörzetet. És különben is, mint mondtam, DAB+on sztereóben sugároz. Magyarországon a Katrádió például monóban sugároz, pedig van rajta zenei tartalom is rendesen.
 #186422  Szerző: shadoe
 2020.02.03. 20:06
Egyetértek az előttem szólóval. Én az igénytelenséget másban mérem, lásd hazai rádiós kínálat. Az Absolute Radio is monoban megy, hiszen az meg középhullámú, még is el lehet hallgatni órákig. A hazaiakat öt percig nem lehet és nem is érdemes.
 #186420  Szerző: Kovi02
 2020.02.03. 19:17
Glenn írta:
2020.02.03. 19:03
Sszilu írta:
2020.02.02. 18:32
djlacee írta:
2020.02.02. 17:53
Az Anténa Rock összes adója MONO, DAB+on értelemszerűen nem
Bocs, hogy beleszólok, de így van, ahogy Lacee írja!
Tényleg? Akkor ez elképesztő, ilyen igénytelenség még nálunk sem fordul elő. :shock: :shock: :shock:
Ha lesz lehetőségem tisztán fogni (fent valamelyik budai hegyen), ezt meg kell hallgatnom, mert egyszerűen hihetetlen (nem a szavatokban kételkedem, de ez olyan, amit a saját fülemmel kell hallani). Ezen a frekin közel húsz éve van adás, és a Koliba is meg a Hey is sztereó volt. Mi történhetett ott? :(
Szerintem nem igénytelenség,hanem a minél nagyobb ellátottság miatt válthattak mono sugárzásra.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 514

Friss témák

Impresszum

Szolgáltató:
42NET Marvin Cloud Kft.
1149 Budapest, Angol utca 34. 5/A
adószám: 25830079-2-42
cégjegyzékszám: 01-09-291494
e-mail cím: support@42netmedia.com
telefonszám: 1242
Cégbíróság: Fővárosi Törvényszék Cégbírósága

Felelős kiadó: 42NET Marvin Cloud Kft.
Lapigazgató: Mikos Ákos
Felelős szerkesztő: Huszár Dávid Norbert
Fórum adminisztrátorok: Kasza János, Keszei László
Webdesign és programozás: Christian Zanchetta
Host: 42NETMedia Kft.

E-mail: i n f o [@] r a d i o s i t e . h u

Felügyeleti szerv: Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, 1015 Budapest, Ostrom u. 23-25.