RADIOSITE Fórum

  • FM-DX

 #187021  Szerző: potyi
 
A 106.5-ről ne is beszéljünk, az Ozone FM korszak végén valóban nagyot szólt, még a Rádió1 restart idején is, aztán amikor elindult a dunaújvárosi 93.1-es freki, visszavettek a teljesítményből, hogy ne zavarják az újvárosi franchise partner "vizeit". Most télen, hogy egy tulajdonba került a 93.1 és a 106.5, ismét megnőtt a 106.5 vételkörzete, de még nem a régi. :)

Egyébként ez Alisca-örökség, ők tették fel oda az adót, ahol most is van. Amit a Rádió1 saját maga indít, ott van leginkább az, amit írtam.
 #186999  Szerző: Kovi02
 
joe írta: 2020.05.05. 09:05
Kovi02 írta:Hogy én mit nem adnék azért,ha a Petőfi szarul jönne nálam,ehelyett itt foglalja a sávot 5 frekin :D
Másik hozzászólásodban már pontosítottál, de erre reagálnék - az az 5 Petőfi nálad túlzás...igazából kommersz vevőn egyik sem jön tökéletesen...90,3 már Szeged tábla után, 98,8 Mórahalom környékén romlik le a minősége...a 89,4 sem vehető egy szakaszon stabilan...pécsi adó pedig Bajánál szólal csak meg. 5.-nek - gondolom a 95,1-re gondoltál - autóban az 55-ösön nem stabil a vétele...
Itt egy "korrekt" térkép a Petőfi R. lefedettségéről: http://frekvencia.hu/petofi.htm

Nálam tetőantennával állandó sztereó RDS vétel van 96,7 Komádi, 98,8 Szentes, 102,7 Kékes, 92,7 Tokaj adókról - ahogy te értelmezed, 4 frekvencia foglalt...de a konyhai kisrádión jó ha a 96,7 sisteregve jön :)

M1-esen Tatabánya után szintén felejthető a Petőfi - sőt, Komáromban még annyira sem vehető, mint itt Békéscsabán...
Csak ezért kimentem az udvarra,és az elmúlt 1 órában le-fel sétálgattam a különböző Petőfi+egyéb adókat tesztelve.(szerencsére itthon már nem néznek hülyének emiatt :D :D )
Vettem a nálam lévő legkommerszebb vevőt(a telefonom) és egy kb. 15 éves Nokia fülhallgatót,érdekes tapasztalat volt,hogy a polár mennyit számít. Ugye telefonnal az utcán sétálva a drót értelemszerűen függőlegesen áll,így a V polárú adók előnyt élveznek.
Először a pécsi adót teszteltem,ez tetőantennával 50-60 dB lazán,ES-nél az elnyomhatatlan kategória nálam.
A 95,9/107,6 ami autóban se a legjobb,kb. 0 vétel.
A 103,7 amire az autórádió legtöbbször vált a 89,4/104,6-ról,erősen zajos,RDS nélküli mono,kb. hallgathatatlan menet közben.
A 105,5 meglepő,de sokkal erősebb,ennél az RDS is lejött,de amint takarásba került az adó,a ház keleti oldalánál sétálva teljesen elment.
Ránéztem a szentesi adóra, a legerősebb 107,3 zajos,így élvezhetetlen a tartalom, a 98,8 meg 0 vétel.
A legközelebbi,csávolyi adó volt a legélvezhetőbb Petőfi szempontból,bár itt is vannak vételi lyukak,még ez tűnt a leginkább hallgathatónak menet közben.

Az,hogy a polár mennyit számít,a szabadkai adókról derült ki,a 15 elemes antennával nézve a szabadkai helyi adók sokkal kisebb térerőt produkálnak,mint a magyar országos adások,de az antenna azokkal egyező, H polárú.
A következő alany a 97,0-n a Radio AS FM adója volt,nem túl izmos,a Kunság 5km-rel északabbra már el is nyomja.
Meglepetésre végigsétálva az udvaron tisztán jött végig,nem voltak vételi lyukak,leginkább csak bezajosodott lett,de a háttérben minden hallatszódott,tehát nem volt olyan idegesítő recsegés-adás-recsegés mint a magyar országos adóknál. Persze az adónak háttal állva, itt is elment a vétel,de 1-2 fokot fordulva már újra hallatszódott minden.
Hirtelen nem értettem,hogy miért van ez,hiszen minden más vevőmmel a magyar országosok bőven erősebbek,erre eszembe jutott,hogy a polarizáció miatt lehet ez,majd kipróbáltam a vételt a drótot H polárba kifeszítve, hirtelen legyengültek a szabadkaiak,és RDS-sel megjelentek a magyar országos adók.

Sokáig nem értettem,hogy pl. a szerb-bolgár országosok miért mennek V polárban,de ez a mai során rájöttem,hogy gyakorlatban sokkal jobb vételt lehet elérni ilyen egyszerű eszközökkel V polár esetén,hiszen én még nem láttam olyat hogy valaki a drótot maga elé vízszintesen kifeszítve hallgatja a rádiót,még én se csináltam ilyet sose. :D
potyi írta: 2020.05.05. 10:26 A Rádió 1-nek az a mániája, hogy alacsonyabb adópontra, magasabb teljesítménnyel helyezi el az adóit, hogy a városban szóljon rendesen. Valahol érthető, de most, amikor FM-et a legtöbben már csak autóban hallgatnak és az agglomerációs célcsoport fontosabb mint valaha, szerintem kicsit elavult szemlélet. Pozitív példa a Katolikus Rádió, ami jellemzően a minél nagyobb, összefüggő földrajzi lefedettségre törekszik, a lehetőségeihez mérten.
Azért erre van ellenpélda, ott a Dunaföldvár 106,5 ami akkorát szól hogy már telefonnal is vehető Kiskőröstől,de a város végén ahol az adó takarásba kerül,eléggé zajos tud lenni kb. 2km-re az adóponttól,lényegében átlövik a jelet a város fölött.
 #186997  Szerző: potyi
 
Hát igen, de az átlagembernek az opció, ami különösebb küzdelem nélkül behozható és tartósan jó a vétele. Meg a rádiónak és a hirdetőnek is.

Ezért van nagyon messze a Rádió1 az országos vételtől. De a legjobb példa talán a Budapest-Tatabánya szakasz az M1-esen a Rádió1-nél és mondjuk a Karc FM-nél. Ott próbáljátok meg hallgatni, aztán ha úgy vélitek, átlag embernek megfelelő a vétel, lecserélem az autórádiómat. :D

A Rádió 1-nek az a mániája, hogy alacsonyabb adópontra, magasabb teljesítménnyel helyezi el az adóit, hogy a városban szóljon rendesen. Valahol érthető, de most, amikor FM-et a legtöbben már csak autóban hallgatnak és az agglomerációs célcsoport fontosabb mint valaha, szerintem kicsit elavult szemlélet. Pozitív példa a Katolikus Rádió, ami jellemzően a minél nagyobb, összefüggő földrajzi lefedettségre törekszik, a lehetőségeihez mérten.

A Petőfi több megyeszékhelyen is problémás: Kaposvár, Salgótarján, Miskolc, Békéscsaba, Zalaegerszeg, Szombathely, Székesfehérvár, Szekszárd, Szolnok, Kecskemét. Ezek közül Salgótarjánban, Kaposváron, Békéscsabán és Szekszárdon a legszarabb. Ezen helyi átjátszók tudnának segíteni, mint a Kossuth vagy Dankó esetében, van is freki, de nem erőltetik... kell a Karc FM-nek meg a Máriának. :D
 #186992  Szerző: Glenn
 
Mondjuk ez itt éppen a DX-topik, nem baj, ha jó antennával vagy jó helyen bármi tisztán vehető. Így viszont valóban nem jelenthető ki, hogy az az adó itt vehető, ez a vételkörzetéhez tartozik.
Nálam is tiszta és stabil a velencei Rádió 1, és most, hogy a 100,3 hallgat, állandó - bár monó - vételem van Szegedről a 100,2-n. Ha pedig kigurulok a maglódi M0-ás lehajtóhoz, kinyílik a világ, 200 km-re lévő adók szólnak a kocsimban, mégsem mondom, hogy ezek az adók itt foghatóak és ez is a vételkörzetükhöz tartozik. :)
 #186989  Szerző: joe
 
Kovi02 írta:Hogy én mit nem adnék azért,ha a Petőfi szarul jönne nálam,ehelyett itt foglalja a sávot 5 frekin :D
Másik hozzászólásodban már pontosítottál, de erre reagálnék - az az 5 Petőfi nálad túlzás...igazából kommersz vevőn egyik sem jön tökéletesen...90,3 már Szeged tábla után, 98,8 Mórahalom környékén romlik le a minősége...a 89,4 sem vehető egy szakaszon stabilan...pécsi adó pedig Bajánál szólal csak meg. 5.-nek - gondolom a 95,1-re gondoltál - autóban az 55-ösön nem stabil a vétele...
Itt egy "korrekt" térkép a Petőfi R. lefedettségéről: http://frekvencia.hu/petofi.htm

Nálam tetőantennával állandó sztereó RDS vétel van 96,7 Komádi, 98,8 Szentes, 102,7 Kékes, 92,7 Tokaj adókról - ahogy te értelmezed, 4 frekvencia foglalt...de a konyhai kisrádión jó ha a 96,7 sisteregve jön :)

M1-esen Tatabánya után szintén felejthető a Petőfi - sőt, Komáromban még annyira sem vehető, mint itt Békéscsabán...
 #186986  Szerző: Kovi02
 
potyi írta:OK, elhiszem, hogy átlagos és azt is, hogy befogtad vele. Nem akartam szemrehányást tenni, nem annak szántam.
Akkor arra kérlek, egy-egy ilyen vétel esetén indulj el a kocsival és hallgasd tartósan, és számolj be a tapasztalataidról. Vannak mindig a hivatalos vételkörzeten kívül olyan pontok, amikor "ajándék" a vétel, Kabhegy is jön Kecskeméten, Kékestető is Fehérváron. A veszprémi Rádió 1 is Budapest magasabb részein, vagy mondjuk a velencei freki Esztergomban.

Attól még a köztes, lakott területek nincsenek lefedve, menet közben pedig élvezhetetlen a rádió.

Ezek az "ajándék", szigetszerű, pontszerű vételek nem számítanak valódi lefedettségnek.
Veszprém környéke menet közbeni lefedettségben eléggé problémás,pl. a 8-as úton haladva a 102,9Kronehit pár másodperc alatt átvált Rádió24-be vagy az Europa2 is így tűnik el Várpalota környékén,belegondolva Veszprémen belül is óriási különbségek vannak,pl. a város nyugati végén lévő panzióban megszállva kiraktam a rádiót az ablakba és a pozsonyi Funrádiót és a bécsi Kronehitet lazán RDS+ST hallgattam szombat este minden zavarás nélkül. 2 utcával lejjebb konkrétan még nyomokban se szólt egyik se,pedig akkor tornáztam az antennával,hidd el :D
Csak azt akarom ezzel mondani,hogy aki jó helyen van,annak nem kell semmi plusz egy távoli,tiszta vételhez.
 #186984  Szerző: Kovi02
 
Az újszegedi adó olyan gyenge,hogy kifelé a városból az 5-ös úton még a városon belül az Izabella-híd utáni MOL után bezajosodik a 90,3/93,1/94,9 , előbbi esetében átugrik a rádió a 100,4-re. A Retró esetében van egy kb. 5km hosszú szakasz az 55-ös úton Ásotthalom környékén ahol se a 94,9 se a 105,5 nem szól,teljesen hallgathatatlan ott a Retró.
(ugyanez van KKHalas és Majsa között is)
 #186981  Szerző: potyi
 
Kovi02 írta: 2020.05.04. 22:10
Gyurii írta: 2020.05.04. 22:03
Kovi02 írta: 2020.05.04. 21:57

Hogy én mit nem adnék azért,ha a Petőfi szarul jönne nálam,ehelyett itt foglalja a sávot 5 frekin :D
Itt meg a kutya sem hallgatja, mert autóban sem élvezhető AF sem... :blush:
Itt állandóan ugrál az AF,helyben a legerősebb a 89,4/104,6 ,viszont kb. 1,5 évig az SZMR 800khz-s lökettel ment Szabadkáról így a 89,4 állandóan zajos volt,a 104,6 meg a Dankóval váltogatja egymást,így maradt a 103,7 amit rosszabb vevőkön a 103,9 csapkod és a 98,8 ami viszont eléggé zajos néhol. :D Most hogy a 89,6 107,1 lett a 89,4 tiszta.

Helyben ezért is megy sok helyen a Pannon Szabadkáról,mert egyik magyar országos se teljesen zajmentes,talán az R1 a legtisztább a 87,9-en. A Dankó,bár országos,konkrétan DX cucc nélkül esélytelen itt.
Szerbiában is a 100.2 és a 87.9 szól a legtovább az A1-esen, a szentesi és újszegedi frekik hamar eltűnnek. Még Pécs segít, délebbre a "helyzeten". A 87.9 a legnagyobb szegedi freki.
 #186980  Szerző: Kovi02
 
Gyurii írta: 2020.05.04. 22:03
Kovi02 írta: 2020.05.04. 21:57
Gyurii írta: 2020.05.04. 21:46 Nem kéne R1-et elvenni stb. csak 103.0 és 96.7 csere... Oszt' csókolom! :boldog:

(Jegeljétek már ezt a Best FM témát! :D )
Hogy én mit nem adnék azért,ha a Petőfi szarul jönne nálam,ehelyett itt foglalja a sávot 5 frekin :D
Itt meg a kutya sem hallgatja, mert autóban sem élvezhető AF sem... :blush:
Itt állandóan ugrál az AF,helyben a legerősebb a 89,4/104,6 ,viszont kb. 1,5 évig az SZMR 800khz-s lökettel ment Szabadkáról így a 89,4 állandóan zajos volt,a 104,6 meg a Dankóval váltogatja egymást,így maradt a 103,7 amit rosszabb vevőkön a 103,9 csapkod és a 98,8 ami viszont eléggé zajos néhol. :D Most hogy a 89,6 107,1 lett a 89,4 tiszta.

Helyben ezért is megy sok helyen a Pannon Szabadkáról,mert egyik magyar országos se teljesen zajmentes,talán az R1 a legtisztább a 87,9-en. A Dankó,bár országos,konkrétan DX cucc nélkül esélytelen itt.
 #186979  Szerző: Gyurii
 
Kovi02 írta: 2020.05.04. 21:57
Gyurii írta: 2020.05.04. 21:46 Nem kéne R1-et elvenni stb. csak 103.0 és 96.7 csere... Oszt' csókolom! :boldog:

(Jegeljétek már ezt a Best FM témát! :D )
Hogy én mit nem adnék azért,ha a Petőfi szarul jönne nálam,ehelyett itt foglalja a sávot 5 frekin :D
Itt meg a kutya sem hallgatja, mert autóban sem élvezhető AF sem... :blush:
  • 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 536