RADIOSITE Fórum

  • Antennák

 #171753  Szerző: Kovi02
 
Lett új antennám, saját építésű:
https://mega.nz/#!ED4xkC4S!fMLVp7CaBmIy ... fF2E-A0lLU

Tegnap este fel lett téve kb. 2 méter magasba,a vétel minősége egyezik a 11m magasan lévő 9 elemes antennával,sőt,némely adónál jobb is. Sajnos a szabadkai adó 88,9 BG1 adását még ezzel sem sikerült kiforgatni,pedig a 91,5 92,5 99,3 adókat sikerült kiforgatni vele.
2 méteres magasságban irányba állítva a pozsonyi,bécsi,besztercebányai,kassai adók szépen jöttek vele, délről Belgrád,Ovcar,Kopaonik,Resita adói voltak a legerősebbek. Hamarosan felkerül egy 6 méter magas ideiglenes tartóra.

(Az építés során adott tanácsait,segítségét megköszönném Németh Józsi DX-er társunknak)
 #170649  Szerző: Nightman
 
Szép estét urak! :)
Ismét segítséget kérnék,elakadtam.. :/
Csereérett lett a régi kb 3 méteres árbóc,mert nem tetszett hogy a cső elég vékony volt ahhoz hogy a szél kedvére mozgathassa.
Jött helyette egy vastagabb,3,5 méteres vascső.
Szél délután is volt,de ezzel az antenna meg sem moccan.
Ámde..
Míg eddig nem győztem ámulni,mit tud az antenna Debrecentől Tihanyig,addig most ujra azt tapasztalom,hogy minden jóval gyengébb,pedig magasabbra is került bő fél méterrel.
Minden bilincsnél van pvc cső is, plusz ugye a 40 cdntis erkélytartó,de a helyzet csak akkor javul valamelyest,ha az árbóccső egyáltalán nem ér a rögzítésre szánt erkély korlátvasához.
Ez a "leárnyékolás" ujra jelentketett gondolom a vastagabb árbóccső miatt..
Jogy lehet ezt kiszűrni nullára?
Lehet egyáltalán?
Már kínomban azon agyalok hogy legyen valami vastag fából ..
Sajnos máshová nincs lehetőségem tenni a cuccot.. :/
Pvc van az antennán,azon a bilincs.
Pvc van az antennaárbócon is,amibe az erkélytartó kapaszkodik..
Az én tudásom itt megáll.. :/
 #170485  Szerző: Nightman
 
LuciFerko írta:Az antennát minimum lambda/2 távolságban el kell tartani az árbóctól! De legjobb ha kb 1 méter a táv. Persze csak V polár esetén.
Nagyon köszönöm a tippet,volt itthon egy erkélytartóm,nem egy méter,csak 40 centi de elég is volt!
Végre látszik fél napi melóm "gyümölcse"! Budapest felé állítva sikerült a rádió1-et kiforgatni a törökszentmiklósi imádkozós alól amire ilyen jó minőségben sosem volt példa! :)
Viszont elég nagy így is a nyílásszöge,jön az egri 101.3,a hevesi 93.7,de az abádszalóki és a tiszafüredi r1 is,akár a 24,Dunaujvárosból.. :)
S az épp bekapcsolt rádió q is.. :)
 #170448  Szerző: LuciFerko
 
Az antennát minimum lambda/2 távolságban el kell tartani az árbóctól! De legjobb ha kb 1 méter a táv. Persze csak V polár esetén.
 #170444  Szerző: Nightman
 
noartist írta:Legyetek szívesek legközelebb feltölteni valahová a képet, és csinálni egy hivatkozást hozzá, mert ez így nagyon szét van esve. Köszönjük.
A kép a képfeltöltés.eu-n van,ez csak egy elvileg fórumhoz való link..
Klikkelés után látható is,hol a kép R-edeti helye..
 #170442  Szerző: noartist
 
Legyetek szívesek legközelebb feltölteni valahová a képet, és csinálni egy hivatkozást hozzá, mert ez így nagyon szét van esve. Köszönjük.
 #170438  Szerző: Nightman
 
Üdv urak.
A képen van az elkészült 9 elemes 3 méteres antenna. Középtájt duplabilimccsel felfogatva,de hogy az antenna ne is érjen a vascsőhöz,egy pvc csövet huztam az antennára a bilincsekhez.
A koax is lecserélődött 3x-os árnyékolásúra,toldás nincs.
De örömünnep se,ugyanis valamiért minden sokkal rosszabb,mint az 5 elemessel volt,és én már sakkoztam mindennel,főleg azzal hogy a koaxot itt,vagy ott hozzam le az antennáról,de nincs sok változás.
Valami nagyon nem kerek,de az én tudományom itt megáll..
Ha van bárki aki látja mit csináltam rosszul,az ne tartsa magában..
Köszönöm! :)
Kép
 #169941  Szerző: Nightman
 
Úton van a 2. Iskra Fm 50 5 elemes antenna,s mivel találtam az építéshez rajzot,így előreláthatólag jövő hét közepén vagy végén meg is tudom építeni az egy,jóval nagyobb antennát a 2 Iskrából.
A hossza 3 méter lesz,továbbá lesz hátsó reflektorfala is.
A nyeresége várhatóan 10dB vagy kicsivel az felett várható,ami az eddigi 5 elemes 6-7dB-éhez képest lényegesen jobb lesz.
Ha a 3 és az 5 elemes gyakorlati nyereségkülönbségéből indulok ki,akkor remek lesz.
Sok kis adó meg se nyikkant a 3 elemessel,ami ag 5 elemessel stereoban jött..
Pl.: Rádió24 Dunaújváros,Rádió1 Eger 101.3,Abádszalók,Tiszafüred Dunaföldvár,Budapest..
A "végeredmény" pár hétig a padláson fog "csücsülni" mivel a gyári rögzítőbilincs már az 5 elemes változatnál vertikális szereléssel is gyengének bizonyult,így gubiznom kell méhtelepről régi antennatartót,plusz új antennaárbócot is szeretnék 3x-os árnyékolású réz belsejű koax-szal.
Szóval idővel helyére kerül minden. :)
 #169329  Szerző: altermanus
 
ostor antennával halvány jelet ki tudok préselni a 102,7-ből, úgyhogy jönni fog ;)
 #169326  Szerző: RadioFan
 
Nightman írta:
Kovi02 írta:
altermanus írta:FM-re keresek DX antennát. Én Iskrában bízom (FM 50), de valaki a triaxot modja nyerőnek (FM 5). 5 elemeset gondoltam, vagy legyen többelemes? Lehetséges, hogy forgató nem lesz rajta, csak Pápa felé fog nézni, a 102,7 Mhz miatt. Később lenne rajta forgató, de egyenlőre így lenne... melyiket ajánljátok?
Kezdésnek jó az 5 elemes,nálam is Iskra van,jelenleg a padláson,de ott is jól teljesít,pl. irányba forgatva állandóan jön a román RRActual a 102,2-n.
Újonnan -épp ma volt téma- nem is találni 7 vagy 9 elemes antennát fm sávra..
De az 5 elemes Iskra megéri az árát!
Alapból olyan a kivitelezése amit még egy komolyabb vihar sen tud összekócolni,és a nyeresége is nagyon rendben van!
Merem ajánlani!
Szerk.:
Ha nekem majd 100 km-ről jön az 50 wattos helyi adó akkor neked Sümegen jönnie kell Pápának az iskrával,persze csak ha pl körsugárzóval tolják és nincs az útban jelentősebb domborzati akadály..
Megerősítelek, 6000 Ft körül nehéz az 5 elemes Iskránál jobbat találni :)
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 66