RADIOSITE Fórum

• Rádiós technikai eszközök

#183229  Szerző: benko5009
 2019.05.15. 21:11
frekivadasz írta:
2019.05.11. 13:37
benko5009 írta:
2019.05.11. 13:08
frekivadasz írta:
2019.05.11. 10:04
Ami biztos, hogy valami erősített MPX forrást találhattam meg annak idején T-4970-es tunerben...
Ezek szerint nem a TP8-at használod ?
...az R279-es jelzésű ellenállásnak a készülék hátlapjához közeli végéről van a jel vételezve...
Az én megfigyelésem szerint, az innen (mármint az R279-ről) jövő jelszintre negatív hatással van a bekapcsolt DYNAS :( A TP8-ról vett jel talán gyengébb, de a DYNAS-nak nincs rá hatása.
 #183219  Szerző: frekivadasz
 2019.05.14. 21:43
Bocsánat a késésért, elég nagy a hajtás a melóban, és teljesen el is felejtettem tegnap a multimétert. Gyorsan megnéztem most, de sajnos az alkatrész oldalon nem találtam meg a pontot, ahonnan a kivezetést csináltam. Nem gond, úgyis szét kell majd szedni jobban, mert a 'B' antennabemenet vacakol, forrasztási, vagy egyéb érintkezési hiba van laphoz csatlakozó vékony koaxnál. Hogy ez mikor fog megtörténni, hát inkább nem ígérek semmit, látva a teendőket a közeljövőben, de ha megvan, beszámolok róla.
 #183150  Szerző: frekivadasz
 2019.05.11. 13:37
benko5009 írta:
frekivadasz írta:
Ami biztos, hogy valami erősített MPX forrást találhattam meg annak idején T-4970-es tunerben...

Őszintén szólva, ezt most nem tudom megmondani. Az átkötést a nyomtatott oldalon csináltam, a készüléken eleve meglévő két db 3.5-ös Jack aljzat eredeti funkcióit szüntettem meg, az egyikből MPX, a másikból pedig fejhallgató kimenetet eszkábálva :)

Ami vicces, hogy még egy multiméter sincs itthon éppen, hogy esetleg ki tudjam mérni :)

A Pusi Decoder csatlakozása szerencsére látszik, így azt el tudom mondani: a nyák közepe tájékán ( a Nagy Átkötések Birodalmában, a rögzítő csavar közvetlen közelében) az R279-es jelzésű ellenállásnak a készülék hátlapjához közeli végéről van a jel vételezve. Az is könnyen előfordulhat, hogy innen van a kivezetés is a hátlapra. Hétfőn hozok egy multimétert a cégtől, és megmérem.
 #183149  Szerző: frekivadasz
 2019.05.11. 13:27
joe írta:
2019.05.11. 11:46
Nem kötekedni akarok, de az RDS vétel sok mindentől függ. Az egyik a KF szűrő sávszélessége. 120 kHz alatti sávszélesség esetén az RDS vétel rohamosan romlik, 90kHz körül meg is szűnik, de (ha nincs szomszéd csatornás zavar) 120 kHz-hez képest 180kHz sávszélesség használatával kb. BER 25-30% (RDS Spy szerint) javulás figyelhető meg (ez igaz egy stabilan vehető, tőlem 65km-re lévő 100W-os adónál, gondolom terjedésből is ugyanez várható).

Abszolút nem veszem kötekedésnek, egyértelmű a segítő, jobbító szándék ami írásaidból jön, illetve hogy tényleg a dolgok mélyére tekintve minden létező körülményt vegyünk számításba.

Amiért ezt most itt mégsem érzem teljesen relevánsnak, az a tény, hogy egy valósidejű összehasonlítás történt, pontosan ugyanazt az MPX jelet (legyen az bármilyen is, de persze megfelelő jelszinttel) kapott meg két, sőt valójában három eszköz is, a harmadikat még nem is említettem, ami egy a tuner házába általam belebarkácsolt jó öreg Pusi-féle RDS Decoder. Ez bár harmadik lett a versenyben, de szintén megérdemli a dobogót, nem sokban maradt le a P275-től (bár itt ugye nagyon fontos az is, hogy milyen program fut a tuner saját mikrovezérlőjében) - az eredeti gyári RDS dekóder DATA és CLOCK vonalát "vágtam el", ide került be a Pusi-féle eszköz, jelentős javulást eredményezve az eredeti gyári állapothoz képest. A tuner kizárólag a PS megjelenítését teszi lehetővé, ennek figyelembevételével történt meg az összehasonlítás is.

Egy szó mint száz, a vizsgálat tárgya az volt, hogy azonos körülmények között hogyan teljesítenek az eszközök egymáshoz képest, és különböző viszonyok esetén is mindig ugyanez lett a végeredmény. Ami nagy eltérés volt, azt külön ki is emeltem, hogy 100kHz-re levő 'zavarás' esetén a P275 alulmaradt, csak speciális körülmények megteremtésével (25kHz-es félrehangolás, illetve a Super Narrow mód használata) volt képes értékelhető információt nyújtani. Itt még a Pusi Decoder is 'megverte'.

Volt tehát mindenféle vizsgálódás (wide, narrow és super narrow módban is), de az eredményre az összehasonlítás sorrendjének tekintetében ez nem volt hatással.
A DYNAS már abszolút nem alkalmas RDS infó kinyerésére, amikor ténylegesen szükség van erre az üzemmódra, már úgysincs elég RDS jelszint (elvész a zajban), vagy az erős 100kHz-re levő állomás lehetetleníti el ebben, a rendkívül keskennyé tett sávszélességről már nem is beszélve. Erős RF és nagy RDS jelszintű adók esetében van csak értékelhető info, ebben az esetben viszont nincs is szükség a DYNAS-ra.
 #183147  Szerző: benko5009
frekivadasz írta:
 #183142  Szerző: joe
 2019.05.11. 11:46
Nem kötekedni akarok, de az RDS vétel sok mindentől függ. Az egyik a KF szűrő sávszélessége. 120 kHz alatti sávszélesség esetén az RDS vétel rohamosan romlik, 90kHz körül meg is szűnik, de (ha nincs szomszéd csatornás zavar) 120 kHz-hez képest 180kHz sávszélesség használatával kb. BER 25-30% (RDS Spy szerint) javulás figyelhető meg (ez igaz egy stabilan vehető, tőlem 65km-re lévő 100W-os adónál, gondolom terjedésből is ugyanez várható).
 #183141  Szerző: frekivadasz
Jogos kérdések, bár már az elsőre se tudok konkrétan válaszolni. Ami biztos, hogy valami erősített MPX forrást találhattam meg annak idején T-4970-es tunerben. A hisztogram 3,2 - 3,5Vpp között zuhan látványosan a mélybe, 5Vpp körül van a maximuma. Ennek a jelszintnek bőséggel elégnek kell lennie úgy a hangkártya, mint a P275 esetében.

A második kérdés tekintetében az a válaszom, hogy efelett nincs 'hatalmam'. Igaz, hogy a láncban messze e legkevésbé az számít, hogy mennyire alacsony zajú a hangkártya, de jelen körülmények között csak ezzel tudok operálni.

Az RSP1A még valamelyik költözős dobozban van, tényleg illene már elővenni, különösen annak tekintetében, hogy az új QTH-n - messze és egyedüliként - a legerősebb adó (105, 6 Kossuth) polárhelyes vétellel 75dBuV a P275 szerint, míg a régin 93dBuV volt a 92,5 KATRADIO, 89dBuV a 98,1 Forrás, és a Mária a 97,4-en is 80dBuV körül.
 #183134  Szerző: joe
 2019.05.11. 08:52
frekivadasz írta:A Spy-hoz egy igen jó minőségű hangkártyát használtam (Marian Trace Alpha), így kimaxolva a jel/zaj viszonyt, a vett állomás pedig az OE 1 a Sonnwendsteinről a 90,3MHz-en, egy sima vízszintes kördipóllal.

Ahogy az várható volt, az RDS Spy győzött, de azért óriási különbség nincs: a Super PI Detector fejti meg először a helyes kódot, majd amikor már néha-néha szinkron is előfordul, akkor jelenik meg a PI a P275-ös kütyün.
...és mennyi az "annyi"? - azaz FM demodulátorból kijövő MPX jel feszültsége mekkora? - egy átlagos demodulátor IC 80 dBuV bementi KF jelszintre kb. 100mV MPX-et ad a kimeneten...ezt kell tudni feldolgozni egy hangkártya bemenetén keresztül. Továbbá, gyenge adás vételénél a tuner AGC áramköre meddig tudja az RF jelszint csökkenést kompenzálni, hogy meglegyen a 80dBuV KF jelszint...ha nincs meg ez a jelszint, akkor hogy változik az MPX jel/zaj viszonya (feszültsége nem változhat, mert az az FM lökettől függ)?...
RSP1A-d még meg van? - HDSDR - VAC -RDSSpy milyen érzékenységgel dolgozik?
 #183130  Szerző: frekivadasz
 2019.05.10. 21:37
benko5009 írta:
2019.05.05. 20:25
frekivadasz írta:
2019.05.05. 20:11
A kérdés abszolút jogos, még nem próbáltam, de gyanítom, hogy hasonló eredményeket fog hozni.

A jövő hétvégére ha nem is ennyire durván, de hasonló időjárás van a mostani előrejelzések szerint kilátásban: https://www.wxcharts.com/?panel=default ... kewtstep=0

Ha így lesz, akkor tudok ismét némi időt szakítani ennek, és megteszem az összehasonlítást.
OK, várom az eredményt, hátha meg tudok takarítani 285 EUR-t :D

Jó hírem van: nem kell feleslegesen költekezni :)

A Spy-hoz egy igen jó minőségű hangkártyát használtam (Marian Trace Alpha), így kimaxolva a jel/zaj viszonyt, a vett állomás pedig az OE 1 a Sonnwendsteinről a 90,3MHz-en, egy sima vízszintes kördipóllal.

Ahogy az várható volt, az RDS Spy győzött, de azért óriási különbség nincs: a Super PI Detector fejti meg először a helyes kódot, majd amikor már néha-néha szinkron is előfordul, akkor jelenik meg a PI a P275-ös kütyün.
Mikor végre nagy nehezen megfejtette a PS-t a Spy, az "1" már a P275-ön is megjelent az OE 1-ből.

Amit még észrevettem, hogy ha a vett állomástól 100kHz-re van egy valamivel gyengébb adó, ilyen körülmények között jelentősen nehezebben boldogul a P275. Van egy beépített szűrő két lehetőséggel: 70 és 90kHz, de nem nagyon tapasztaltam különbséget (a 70 a default). A tuner kis mértékű félrehangolásával azonban (távolodva a zavaró gyengébb adótól), illetve KF sávszűkítéssel ismét észhez tér a szerkezet.

Összegezve tehát a P275 inkább nagyobb jelek esetén teljesít jól, de alapvetően erre is készült, a közelben levő adóról lehet rengeteg információhoz jutni általa.
 #183037  Szerző: joe
 2019.05.07. 11:53
Adam írta:Szóval ennek is kell egy rádiókészülék, amiről az MPX jelet ki lehet vezetni.
Én itt akadtam el, egy JVC autórádió lenne az alany, de egyelőre nem találtam meg rajta, mit kell kivezetni :(
Látom, régóta próbálkozol, esetleg egy típust megadhatnál és akkor talán akad, aki tud segíteni...tanáccsal vagy akár megvalósításban...vagy megmondjuk, hogy felejthető az MPX kivezetés az adott készülékből...Joe
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 118

Friss témák

Impresszum

Szolgáltató:
42NET Marvin Cloud Kft.
1149 Budapest, Angol utca 34. 5/A
adószám: 25830079-2-42
cégjegyzékszám: 01-09-291494
e-mail cím: support@42netmedia.com
telefonszám: 1242
Cégbíróság: Fővárosi Törvényszék Cégbírósága

Felelős kiadó: 42NET Marvin Cloud Kft.
Lapigazgató: Mikos Ákos
Felelős szerkesztő: Huszár Dávid Norbert
Fórum adminisztrátorok: Kasza János, Keszei László
Webdesign és programozás: Christian Zanchetta
Host: 42NETMedia Kft.

E-mail: i n f o [@] r a d i o s i t e . h u

Felügyeleti szerv: Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, 1015 Budapest, Ostrom u. 23-25.