RADIOSITE Fórum

  • A rádiós piac

 #198081  Szerző: Fakocka
 
Eddigi autós tapasztalataim alapján a Ford S Max (2018 evj.) radioja bizonyult a legérzékenyebbnek, VW csoportos autók radiojan is túltesz egy lapáttal, ami érdekes mert az autón nincs antenna, hátsó szélvédőben vannak függőleges szálak. Szelektivitasban kb ugyanaz mint a többi, de erzekenysegben eddig verhetetlen.
Néhány példa: 17 kerületi meki parkoloba 89.9 Radio Wien, lehet volt terjedés is, de akkor is jó fogás, horvát határtól kb fehervarig grazi 89.2 Ö3 vétele, szabadkai 88.9 rtvs Dabasig tartó vétele, Velky Krytis közelében (nem a hegyen, sík terepen) 88.1 Info Rádió vétele, vagy Bp belvárosban 90.1 SRO 1 sercegessel de szinte végig hallgatható a Rákóczi úton. Én ezeket egyik autónál sem tapasztaltam, max gyengébb minőségben... Ezt valahogy nagyon eltalálták.
 #198079  Szerző: Glenn
 
Kovi02 írta: 2023.01.22. 00:17A szabadkai és újvidéki adókat az évek folyamán fokozatosan letekerték vagy változtattak a sugárzási karakterisztikán
Idősebbek még emlékeznek az 1999-es NATO terrorakcióra, amelyben három hónapig bombázták Szerbiát. :x
Ennek keretében az összes rádió és tévé gerincadót lerombolták. '99 nyarán lényegében csak a kis teljesítményű helyi adók sugároztak, meg egy-két ideiglenes adó a régi nagy telephelyeken. Vagy tíz évig tartott az újjáépítés, új tornyokat és antennákat helyeztek üzembe. Ekkor döntötték el, hogy határközelben nem fognak már körsugározni, emiatt pl. Szabadkán is irányított adóantennák vannak, amik Magyarország felé kevésbé sugároznak. Sajnos ez a digitális rádió- és tévéadókra is igaz, a középhullámon meg nem is indult újra a sugárzás. Így ma Szerbia felől van a legrosszabb vételi lehetőség a határtól távol. :(
 #198073  Szerző: Kovi02
 
shadoe írta: 2023.01.22. 00:06
Kovi02 írta: 2023.01.21. 23:24
shadoe írta: 2023.01.21. 00:13

Feltételezem, a Cegléd minél északabbra megyünk (a vételhatáron belül), annál jobban muzsikál a távolsági vétele, mert délebbre kiüti az újvidéki adó, én iszonyat sokat szenvedek vele, mert pont a kettő vételhatárán lehetek kb.
*az újvidéki rádió kettes programjának szabadkai adója

az újvidéki adó csak itt a határ közvetlen környezetében zavar leginkább,az elmúlt években visszafogták,így a hazai rádiókat nem igazán zavarja,pedig szinte mindegyik újvidéki egybeesik egy viszonylag közeli magyar adóval
Először szabadkai adót akartam írni, tanulság, az első gondolatra kell hallgatni.
92.5-ös a 90-es évek elején néha igen szépen jött Kecskeméten is, amikor itt még nyoma se volt FM-en helyi adóknak.
Az most is egész jól szól arrafelé ha a Cegléd nem tolja ki. A szabadkai és újvidéki adókat az évek folyamán fokozatosan letekerték vagy változtattak a sugárzási karakterisztikán,de ennek ellenére még mindig szép nagy területet beszórnak a dél-alföldi régióból. Hogy ne legyen annyira OFF,azért túl sok hallgatható tartalommal nem látnak el bennünket,a szerb rádiós piac szerintem talán hosszú idő után elérkezett egy olyan pontra,ahonnan már szerintem tényleg nincs tovább lefelé. A szerb országos rádiók hallgatottsága 2022-ben így alakult:
1. Radio S 10.32%
2. Hit FM Radio 9.99%
3. Radio Play 5.11%
4. Radio Beograd 1 4.75%
5. Radio Beograd 202 4.28%
6. Radio Karolina 3.35%
7. Radio S2 2.44%
8. Radio Beograd 2/3 0.74%

Innen az S2-t emelném ki,aminek sikerült a sokszoros(amíg index volt, 80s-00s zenéket játszott,utána a Play indulásával fokozatosan behozott újdonságokat,azután átalakult egy CHR / Top40 adóvá,most pedig a 90-es évektől napjainkig akusztikus feldolgozásokon át pop-rock és pop-dance is megy,ráadásul egy Rádió1 mélységű zenetárból) átalakulással és identitászavarral rosszabb eredményt elérni,mint a Soft Pop/AC formatú és csak nyár óta országos lefedettségű Karolina. A Play pedig a szintén Rádió1 mennyiségű zenével pedig lassan alulmúlja a szerb közrádiót.
(kíváncsi lennék,hogy azok,akik a Petőfi,Rádió1 vagy BestFM programmingja/zenei szerkesztése miatt panaszkodnak,mit szólnának,ha napi szinten csak Play vagy S2 közül lehetne választani)
 #198072  Szerző: shadoe
 
Kovi02 írta: 2023.01.21. 23:24
shadoe írta: 2023.01.21. 00:13
mihalylovics írta: 2023.01.20. 23:18

Ugyanez igaz a VW-csoport egyéb márkáinak rádióira is, nekem nemrég egy kb. 5 éves Audihoz volt szerencsém (sajnos nem az enyém :( :) ), Gyöngyösig vette a 98.0 café-t, viszonylag jól és a Mátrában még a 92.5 Cegléd és a 93.4 Dabas is befigyelt.
Feltételezem, a Cegléd minél északabbra megyünk (a vételhatáron belül), annál jobban muzsikál a távolsági vétele, mert délebbre kiüti az újvidéki adó, én iszonyat sokat szenvedek vele, mert pont a kettő vételhatárán lehetek kb.
*az újvidéki rádió kettes programjának szabadkai adója

az újvidéki adó csak itt a határ közvetlen környezetében zavar leginkább,az elmúlt években visszafogták,így a hazai rádiókat nem igazán zavarja,pedig szinte mindegyik újvidéki egybeesik egy viszonylag közeli magyar adóval
Először szabadkai adót akartam írni, tanulság, az első gondolatra kell hallgatni.
92.5-ös a 90-es évek elején néha igen szépen jött Kecskeméten is, amikor itt még nyoma se volt FM-en helyi adóknak.
 #198071  Szerző: Kovi02
 
shadoe írta: 2023.01.21. 00:13
mihalylovics írta: 2023.01.20. 23:18

Ugyanez igaz a VW-csoport egyéb márkáinak rádióira is, nekem nemrég egy kb. 5 éves Audihoz volt szerencsém (sajnos nem az enyém :( :) ), Gyöngyösig vette a 98.0 café-t, viszonylag jól és a Mátrában még a 92.5 Cegléd és a 93.4 Dabas is befigyelt.
Feltételezem, a Cegléd minél északabbra megyünk (a vételhatáron belül), annál jobban muzsikál a távolsági vétele, mert délebbre kiüti az újvidéki adó, én iszonyat sokat szenvedek vele, mert pont a kettő vételhatárán lehetek kb.
*az újvidéki rádió kettes programjának szabadkai adója

az újvidéki adó csak itt a határ közvetlen környezetében zavar leginkább,az elmúlt években visszafogták,így a hazai rádiókat nem igazán zavarja,pedig szinte mindegyik újvidéki egybeesik egy viszonylag közeli magyar adóval
 #198068  Szerző: Glenn
 
mihalylovics írta: 2023.01.20. 23:18Ugyanez igaz a VW-csoport egyéb márkáinak rádióira is
Igen, a VW-csoport autóiban ez a rádió van. Jó lenne tudni, ki gyártja, bár gondolom, márkanévtől függetlenül Kínában készül, ami ma már nem baj. Azt tudom, hogy régen a Blaupunkt volt a német autóipar beszállítója.
 #198065  Szerző: mihalylovics
 
shadoe írta: 2023.01.21. 00:13
mihalylovics írta: 2023.01.20. 23:18

Ugyanez igaz a VW-csoport egyéb márkáinak rádióira is, nekem nemrég egy kb. 5 éves Audihoz volt szerencsém (sajnos nem az enyém :( :) ), Gyöngyösig vette a 98.0 café-t, viszonylag jól és a Mátrában még a 92.5 Cegléd és a 93.4 Dabas is befigyelt.
Feltételezem, a Cegléd minél északabbra megyünk (a vételhatáron belül), annál jobban muzsikál a távolsági vétele, mert délebbre kiüti az újvidéki adó, én iszonyat sokat szenvedek vele, mert pont a kettő vételhatárán lehetek kb.
Valóban így van, de azért a Mátrában "nem normális". Mint ahogy a gyöngyösi café sem.
 #198064  Szerző: shadoe
 
mihalylovics írta: 2023.01.20. 23:18

Ugyanez igaz a VW-csoport egyéb márkáinak rádióira is, nekem nemrég egy kb. 5 éves Audihoz volt szerencsém (sajnos nem az enyém :( :) ), Gyöngyösig vette a 98.0 café-t, viszonylag jól és a Mátrában még a 92.5 Cegléd és a 93.4 Dabas is befigyelt.
Feltételezem, a Cegléd minél északabbra megyünk (a vételhatáron belül), annál jobban muzsikál a távolsági vétele, mert délebbre kiüti az újvidéki adó, én iszonyat sokat szenvedek vele, mert pont a kettő vételhatárán lehetek kb.
 #198063  Szerző: mihalylovics
 
Glenn írta: 2023.01.20. 17:43 Igen, a Skoda rádiók több mint tíz éve a csúcsot képviselik (én azóta élvezem ezt), és ha azt eléri ez a rádió, akkor nem is kell jobb. :yes:
Ugyanez igaz a VW-csoport egyéb márkáinak rádióira is, nekem nemrég egy kb. 5 éves Audihoz volt szerencsém (sajnos nem az enyém :( :) ), Gyöngyösig vette a 98.0 café-t, viszonylag jól és a Mátrában még a 92.5 Cegléd és a 93.4 Dabas is befigyelt.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 193