RADIOSITE Fórum

  • A rádiós piac

 #197804  Szerző: csadam
 
Kovi02 írta: 2022.12.17. 20:01 Pápán még nem jártam,de a Veszprém környékén RDS-sel jövő 105.2 mellett nem igazán értem a helyi 96.4 értelmét sem.
Pápán lakok, itt a 102.3 is tökéletesen jön Kab-hegyről (tropo alatt néha zavarja a horvát), a 105.2 gyengébb nála, de a soproni 101.6-on is lehet fogni.
 #197803  Szerző: p0tyi
 
A 12-esen elfogadható, a 11-esen hallgathatatlan a legtöbb országos adó átlag autórádióval, átlag felhasználó számára. Nem magas ponton, álló helyzetben DX-el az átlagember, hanem pl. utazás közben benyomja a rádiót. Az emíltett háromszögben szükséges lenne a Kossuth-Petőfi-Bartók-Retro-(R1)-nek is egy-egy gapfiller.
 #197802  Szerző: Kovi02
 
p0tyi írta: 2022.12.17. 22:19 Kovi02: Majdnem mindent meg tudok erősíteni, egyedül a nagymarosit nem. Visegrád-Dömös-Nagymaros körül szinte halott minden magyar adó. Csak a Dankó és a Mária szólnak rendesen, esetleg kicsit a váci Katolikus Rádió. Turisztikai szempontból fontos régió. Inkább az összes országosnak kéne oda is egy-egy gapfiller.
2020-ban és 2019-ben is voltam arrafelé pár napot,a 12-es úton szinte végig jól szóltak a pesti adók, még a kisebb teljesítményűek is(pl. a 90.9 Jazzy is ami helyett én az SRO1-t vártam). Visegrádon belül voltak egyedül gondok autórádióval nézve a hazai adókkal,de ott sem jelentős,hanem inkább enyhén zajos,reflexiós vétel volt a jellemző,olyan hogy valami egy nagyobb útszakaszon teljesen eltűnjön,olyanra nem volt példa. Általában egy helyen biztosan jött valamelyik nagyadó,csak menet közben az autórádió nem mindig vált át. Emlékeim szerint Dömösön is rendben voltak a hazai adók autórádióval. Itt egy visegrádi scanem,a város egyik magasabb pontjáról: https://www.youtube.com/watch?v=qcDMYCIbrwg
 #197801  Szerző: p0tyi
 
Kovi02: Majdnem mindent meg tudok erősíteni, egyedül a nagymarosit nem. Visegrád-Dömös-Nagymaros körül szinte halott minden magyar adó. Csak a Dankó és a Mária szólnak rendesen, esetleg kicsit a váci Katolikus Rádió. Turisztikai szempontból fontos régió. Inkább az összes országosnak kéne oda is egy-egy gapfiller.
 #197799  Szerző: Kovi02
 
knoskamatee írta: 2022.12.04. 14:12 nem értem miért kell pumpálni ennyire a Dankó hálózatát?
legyen Békéscsabán (és a többi megyeszékhelyen) jól fogható a Petőfi és az egyetemi városokban is legyen egy-egy Bartók relé, ha már itt osztogatunk.
de a legjobb az lenne, ha az egész MTVA hálózatot újra osztanák és tök logikusan rendbe lehetne tenni úgy, hogy a lehető legkevesebb "extrarelét" kelljen beindítani, amivel nem is keveset lehetne spórolni, ha már ilyen időket élünk.

véleményem szerint:
- Bonyhád 92,8 MHz: helyette Szekszárd, viszont Pécs többnyire ellátja és Dombóvár is besegít
- Kőszeg 106,5 MHz: Sopronnak jól kéne jönnie, nem érzem létszükségét
- Nagyatád 90,5 MHz: nem jön jól Pécs, így erre azt mondom, hogy mehet
- Telkibánya 91,3 MHz: oda nagyon kell, Tokaj szépen szól arra, felesleges
- Zalaegerszeg 96,3 MHz: Vasvárt kéne egy kicsit jobban Zalaegerszeg felé irányítani és akkor probléma megoldva
- Zalakaros 100,2 MHz: ha Keszthely nem is, de Nagykanizsa/Újudvar teljesen lefedi, nonszensz
- Dunaföldvár 97,4 MHz: az év vicce, Budapest csont nélkül lefedi
- Mátészalka 104,5 MHz: ide elfér, Tokaj nem terjed jól, Nyíregyháza meg nem ér el odáig
- Sárospatak 98,1 MHz: másik vicc, mert itt viszont Tokaj már gond nélkül jön
- Záhony 90,4 MHz: Tokaj necces lehet, elférhet szerintem
- Zsámbék 88,4 MHz: még az NMHH-s sztereó térképén is lefedett terület Budapest által

dőlttel jelöltem azokat amelyikeket valóban el kell indítani és vastagon, amelyeknek semmi értelme. a maradék pedig nem oszt-szoroz nagyon.

nem vagyok képben a koordinált frekikkel, de ezek közül is látok olyanokat, ami szerintem soha nem is létezett egyáltalán.

11 frekvenciából, ötöt teljesen hülyeség lenne elindítani, egynek meg eszükbe se kellett volna jutniuk. ennyit a frekvencia "gazdálkodásról" :fuckyou: !
Szerintem:
Bonyhád 92.8 - attól függ,hová teszik az adót,a Pécs 104.6 a Bátaszék-Bonyhád közötti szakaszon néhol gyenge,de Bonyhádon belül szinte tökéletes,a kisebb lyukak pótlására egy jól eltalált adótelephellyel jó lehet,ellenkező esetben viszont teljesen fölösleges. A korábbi bővítés során beüzemeltek a környéken egy bajai adót a 92.2-n,aminek olyan alacsony teljesítménye van hogy Baján kívül nem igazán szól,de a városon belül meg Pécs tökéletesen vehető,így lényegében a környéken lesz 3 frekvenciája a Dankónak,amelyből 1 majdnem lefedi az egész régiót,talán a domborzat miatt Szekszárd kivétel,ahová viszont nem tettek adót. Ha a 92.2/92.8 egyikét átkoordinálják Szekszárdra akkor az az egész körzetet lefedi ahol most esetleg gond van a vétellel. Frekvenciapazarlás.

Kőszeg 106.5 - kb. ugyanez,a soproni/vasvári adók kisebb lyukainak pótlására jó lehet,de ezen kívül semmi értelme,ráadásul dél felé nem lesz jóban a HR1-el Ivanscicáról,északkelet felé meg a pozsonyi Melody-tól van 0.1MHz-re.

Nagyatád 90.5 - ez indokolt lehet

Telkibánya 91.3 - Ha a 88.3 a reflexiók miatt nem annyira jön jól a megye északi részén,akkor lehet valami haszna,de ez nagyon nem lesz jóban a Snináról sugárzott Sro1-el a 91.2-n.

Zalaegerszeg 96.3 - Ezzel kb. azt mondjuk hogy a több kilowattos hegyhátsáli adó nem képes elszólni 15-20km-t problémamentesen,akkor a Petőfi/Bartók/Retró hármas miért nem kapott még helyi relét? Nincsenek akkora domborzati akadályok ami miatt ez indokolt lenne. A kb. kétszer ekkora távra lévő Szombathely akkor miért nem kapott helyi relét?(106.5 mehetett volna oda is ennyi erővel)

Zalakaros 100.2 - ?? A nagykanizsai adó konkrétan közelebb van Zalakaroshoz mint Nagykanizsához,domborzati akadályok nélkül. Ennyi erővel a nagykanizsai víztorony tetejére is tehettek volna adót,mert ha lényeges domborzati akadály nélkül 7km-re gond van a vétellel akkor a 106.7 miért megy még egyáltalán az újudvari tv toronyból? Frekvenciapazarlás a köbön.

Dunaföldvár 97.4 - azon kívül hogy a városközpontban pár utcában a pesti adó takarásba kerül és nem tökéletes,még nem kellene helyi adót indítani,főleg nem az egyik legjobb vételkörzettel bíró frekvenciát kellene igénybe venni. Kicsit délebbre,pl. Kiskőrös környékén már szükség lehetne egy új adóra,de a dunaföldvári nem lesz arrafelé sokkal erősebb Pestnél.

Mátészalka 104.5 - A 88.2-n elindult új ukrán adó miatt a 88.3 valószínűleg zavart ott,így szükség lehet rá.(mondjuk a nyíregyházi 107.4-t is át lehetett volna tervezni,annak az adónak sincs túl sok értelme Tokaj mellett)

Sárospatak 98.1 - 3 éve voltam arra,Tokaj antenna nélkül is helyi szinten szólt,teljesen értelmetlen,főleg Telkibányával együtt.(Az ország egyik legjobb adópontjáról rálátással nem lehet ellátni egy 30km-re lévő települést?)

Záhony 90.4 - Talán Tokaj nem szól egy szál dróttal,viszont a többi frekvenciával "csomagban" kezelve meg lehetett volna oldani a frekvenciapazarlást egy Sátoraljaújhelyre átkoordinált frekvenciával és a 90.4/91.3/98.1 vételkörzetének jó részét az is lefedte volna.

Zsámbék 88.4 - Ha a Széchenyi-hegy ekkora távolságból nem szól ott jól,akkor már miért nincs ott reléje az összes többi országos adónak?

Összegezve,a frekvenciaosztás nagy része olyan mint az eddigiek,a vételkörzetben felmerülő problémák egy jó részét nem oldja meg,hanem inkább kis lyukakat töm be. A korábbiakból ott van pl. a Veszprém 95.6,ami 1. a rossz adótelephely miatt nem igazán szól jól városon kívül 2. a helyi intermodulációs termék (94,6+95,1) éppen a 95.6-ra esik így a város felében a 95.6-n nem a Dankó hanem a Mária/MKR keverés szól, vagy a már említett Baja 92.2, amit lényegében bárhova tehettek volna a környékben, pl. Szekszárd,Bátaszék vagy akár Csávoly, így nem fed le semmit pluszban. Révfülöp 91.0 ugyanez,voltam ott és amellett hogy az adó eléggé gyenge a vételkörzetét a nagykanizsai/kabhegyi/siófoki adó tökéletesen lefedi,a 91-en csak foglalja a frekvenciát. Nyíregyháza 107.4 hasonló,a városban sosem találtam olyan helyet ahol a tokaji adó ne jött volna helyi szinttel. Nagymaros 93.1 sem annyira érthető,amikor a poprádi 100.9 azon a részen nem annyira csapja szét a 100.8-t mint máshol. Pápán még nem jártam,de a Veszprém környékén RDS-sel jövő 105.2 mellett nem igazán értem a helyi 96.4 értelmét sem.
 #197791  Szerző: Gyurii
 
Ezt én sem értem mi értelme... Legalább Petőfi lefedettségét is megoldanák több, mint 30 év elteltével... (pl. Békéscsaba így van...) :unott:
 #197750  Szerző: Laci95
 
Én A Kossuth Rádió És a MR4 Nemzetiségi Rádió Középhullámú adását is lekapcsolnám mert egy rossz a hang minőség kettő mert pazarolja az energiát most főleg a válságidején :yes:
 #197700  Szerző: djlacee
 
Szerintem épp előkészítik a Dankó AM lekapcsolását.
 #197699  Szerző: Glenn
 
Örülök, hogy feltámad az egyik legelső főváros környéki freki. Nem is értem, 20 évig mire vártak vele. És igen, Szentendre és Gödöllő is mehetne újra, akár a három együtt.
A Dankóról annyit, hogy - szerintem - érdekes és változatos zenei műsora van; na persze, nincs rajta tuctuc, de az van elég a sávban. Kultúrát terjeszt, olyat, ami magyar és kereskedelmi rádió nem vállalja fel. Szükség van rá, bár tény, hogy végülis lenne jobb megoldás is, mint a helyi frekik osztogatása neki. Pl. amit régóta mondogatok, hogy osztott időben adnám a Bartókkal. Reggeltől estig Dankó, estétől reggelig Bartók, mondjuk a jelenlegi bartók-hálózaton. Felszabadulna sok működő freki, meg amiket most akarnak a Dankónak adni, így egy csomó helyi rádió indulhatna.
 #197689  Szerző: mihalylovics
 
p0tyi írta: 2022.12.04. 10:55 Megérdemelne Vác és a térség egy jó helyi rádiót, sajnos elég régóta nincs nekik. A nemrég megszűnt Trimedio FM-et hagyjuk. És kiírhatnák a Gödöllő 93.6-ot is, végre...

És ha már az agglomerációnál tartunk, a Zsámbék 88.4 elkelt, Dankó Rádió lesz a jövő évtől, 10 másik új vidéki frekvenciával együtt.
Szentendre 91.1-et kihagytad, ezek hárman (Gödöllővel és Váccal) mehetnének akár egyben is, úgy lehet, hogy életképesebb is a dolog.
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 193