RADIOSITE Fórum

• A rádiós piac

#190746  Szerző: Rickykeee23

Valószínűleg OFFTOPIC, de nem tudom, hogy melyikben informálódhatnék, így megpróbálom itt.
Egy valamit nem értek amit talán a jelen lévők közül valaki meg tud nekem magyarázni.
Igazából a Rádió1 miatt vagyok ki akadva, de mondok több példát is.
Annó, a Rádió1 hálózat tönkremenetele előtt Baranya Megyében csak Pécsett és Komlón volt fogható (a most is használt 90,6-os és 99,4-es frekin). Ezeknek a frekiknek a szórása nem változott a mai Rádió1-nél sem.
Ezek mellett a jelenleg R1-es frekiken régen helyi rádiók voltak. (93,8-Mohács-Baranya Rádió ; 100,9-Villány-Rádió Villány). Mohácshoz közel lakom, Villány azért jóval messzebb van. Amikor ezek a helyi rádiók voltak, akkor a Baranya Rádió még a településünket is jónéhány kilóméterrel átszólta, a Rádió Villány-t pedig kristály tisztán lehetett fogni. De amióta az új R1 hálózat szól rajta, a mohácsi freki nyökögve, a villányi pedig még tőlem Villány irányában 5km-re is sisteregve fogható. Igazából az érdekelne, hogy miért húzta vissza a szórást az R1? Többre képesek a frekik, de nem használják ki. Erre van valami szabályozás?
A másik pedig a siklósi 88,6. Ezen jó néhány éve ugyanúgy helyi rádió szólt. Szólítom nevén, Tenkes Rádió.
Siklós még messzebb van tőlem, de amikor a Tenkes Rádió szólt a frekin, TÜKÖRSIMÁN hallgattam a lakóhelyemen.
De amióta Karc FM hálózat lett, szinte csak Siklóson és kb 5km-es vonzáskörzetében szól. (Ezen nem vagyok kiakadva, mert Karcot nem is hallgatnék), csak itt mégjobban visszafogták az egészet.

És van a +1
Baja már tényleg messze van tőlem. De amikor a 94,3-on az Alisca szólt, volt, hogy sztereóban tudtam hallgatni itthon. Amint Rádió1 lett, Hipp-hopp a 94,3 nálam sistereg.

Valaki mesél nekem erről egy szép történetet? :D
 #190741  Szerző: Snake05

noartist írta: 2021.03.17. 21:18 A végén pedig kapunk egy Pesti FM-et. :twisted: :oops:
Már hallom is a fejemben az ID-jukat, "100.3/103.9 Pesti FM - A normalitás hangja" :hit:
 #190729  Szerző: asr27

noartist írta: 2021.03.17. 21:18
asr27 írta: 2021.03.17. 12:50 Besz@rás, ha ezek is közösségi frekik lesznek. :vomit:
Töltsük már be a két űrt, ami évek óta létezik a budapesti éterben!
Legyen egyiken egy Rise Fm jellegű Dance radió, a másikon pedig egy Rock, és akkor nagyjából mindenki meg fogja találni a számára megfelelő rádiót!
A végén pedig kapunk egy Pesti FM-et. :twisted: :oops:
Ilyet leírni sem szabad :D még a végén ötletet adsz nekik. :(
 #190723  Szerző: shadoe

Az AM létjogosultságát illetően mindkét álláspontot értem, ha szubjektív vagyok, nálam az AM-re billen a mérleg. Elgondolkodtató, hogy miért van a mai napig pl. egy cseh rádió hosszúhullámon is (sose értettem, mi miért nem gondolkodtunk a hosszúhullámban a Sokol rádiós időszakban se), a románok meg a tömérdek középhullámú frekvencia mellett még tudtommal rövidhullámon is kitartanak. Az FM-et illetően megint szubjektívan: itt vagyok az ország közepén. Szerintem ez a sáv túlzsúfolt. Vagy legalább lennének jók a rádiók, de ez frekvenciapazarlás. A Petőfi jön kb. öt irányból, a Retro szintén, én meg szívem szerint nem ezeket hallgatnám. Ha ennyire nincs más alternatíva, inkább menne üresen, és tudnék DX-elni, még annak is több értelme lenne. De az Aktívot is hallom két helyen, a R1 három helyről jön, de ha engedékeny vagyok, 4, mert Abádszalók. Én akkor belemegyek az AM eltörlésébe, ha helyette lesz DAB+. De nincs.
 #190717  Szerző: noartist

asr27 írta: 2021.03.17. 12:50 Besz@rás, ha ezek is közösségi frekik lesznek. :vomit:
Legyen egyiken egy Rise Fm jellegű Dance radió, a másikon pedig egy Rock, és akkor nagyjából mindenki meg fogja találni a számára megfelelő rádiót!
A végén pedig kapunk egy Pesti FM-et. :twisted: :oops:
 #190710  Szerző: joe

Egy kicsit olvasgattam az utóbbi hozzászólásokat...addig felesleges itt bármit változtatni, míg fel nem számolják a "mutyizást" - amint kiírnak egy kereskedelmi frekvenciát, egyből van rá három jelentkező, akik nem is akarnak rádiózni, hanem arra hajtanak, majd lesz valaki, akinek jó pénzért továbbadjuk a frekvencia használatot - nem kell semmit tenni, de havonta csordogálni fognak a százezrek. Számos cég mögött ugyanaz az érdekeltségi kör áll...aki meg rádiót csinál, ha nincsenek politikai kapcsolatai úgyis ráfázik. Annó jó húsz éve rádióztam - anyám, milyen öreg vagyok - már akkor meg kellett küzdeni minden hallgatóért - de hallgatott öreg, fiatal, mert helyiek voltunk, bárki bejöhetett a stúdióba, elmondhatta problémáját, szinte mindig tudtunk segíteni (még nem volt internet mindenkinek a zsebében). Jött az új pályázat - nem nyert a rádió (én már akkor egyéb okokból kiszálltam), de aki megnyerte nem sokkal később megkereste a rádiót, hogy bérbe adná a frekvenciát nekik. Ez az üzlet nem jött össze, de egy országosan terjeszkedő rádiós vállalkozás kapott a lehetőségen...már ők is a múlt...jelenleg Rádió 1...

Jelenlegi felállásban vagy közösségi egy frekvencia vagy Rádió1 ill. Best FM fogja bérbe venni...és pont.
 #190708  Szerző: mbalazs

Teljes mértékben egyetértek! Aztán csodálkoznak, hogy a fiatalok nem hallgatnak rádiót, persze hogy nem hallgatnak ha tele van az éter duma és vallási rádiókkal, persze hogy van erre is igény, de szerintem nagyobb igény lenne az általad említettekre.. Ha meg zenei rádió, akkor legyen hallgatható is, ne ilyen 40 megy 30%-os magyar zenei aránnyal vagy beszéddel.. Számomra a Music FM volt az utolsó amit tudtam hosszabb távon is hallgatni az éterben, azóta már csak netrádió...
 #190707  Szerző: potyi

Az MR4-nek szerintem semmi értelme. Persze, törvényi előírás, de pont itt van most a kétharmados lehetőség, hogy az ilyen 2021-ben értelmetlen és drága kötelezettségeket megszüntessék törvényi úton.

Sokkal, de sokkal több ráció lenne abban, ha ezek a nemzetiségi műsorok pl. podcast formájában lennének elérhetőek, modernizáltan.

Én az AM-et megnyitnám a "kalózok", szebben mondva kisebb közösségek számára az 540kHz és környéke kivételével, azaz bejelentés (és nem pályázat) útján lehetne használni 1-200 wattal a frekiket, nonprofit céllal, különösebb kötöttségek nélkül. Mint Hollandiában.
 #190706  Szerző: kristikoma

noartist írta: 2021.03.17. 01:51
knoskamatee írta: 2021.03.17. 00:11 még valami... a középhullámú hálózatokkal mi legyen, ha már így megy az elmélkedés?

én az MR4-et beolvasztám a Dankóba és mehetne rajta vallási azon a hálótaton. az ex MKR stb. helyére Manna FM, ahol van még hely oda még mehet mondjuk egy Európa Rádió vagy bármelyik másik.

az 540-re mehetne egy Duna World stílusú rádió, mindennel megtöltve (vagy akár az), csak hálózatban menne a Kossutthal és lenne ott friss hír, meg reggeli műsor. meg, ha valami gebasz van akkor azonnal bekapcsolódik a hálóba és az egész Kárpát-Medence tájékoztatva van. ja és adászárás 0:10-kor, de akkor is, ha nincs semmilyen esemény természetesen.

egy kis pénzspórolás az MTVA-nak: lekapcsolni az összes rádiót műholdról és akkor lehet színvonalasabb műsorokra költeni a pénzt. :yes:

plusz: az általanam vizionált összegyúrt és onnan szétosztott Bartók/Dankó hálózat egészén menne éjjelente a Notturno.

úgy se lesz így...
Nem leszek népszerű: viszlát, középhullám! Én már csak a lekapcsolási ütemtervét dolgoznám ki. :)

Szép-szép a fadobozos Videoton, meg a Sokol, de 2021 van, ideje elbúcsúzni.
A hosszú- és középhullám értelme esetleges atomcsapás vagy extrém erős napszél utáni esetben van, ezek hamarabb használhatók(pár perc, ha van hozzá elég villamos energia), mint az URH-FM sáv, vagy bármi más magasabb frekvenciát használó kommunikációs eszköz. Az más téma, hogy az 540kHz-en valószínűleg propaganda menne... Az is igaz, hogy a középhullámú sugárzás sokba kerül az ország ellátottsága érdekében.
 #190703  Szerző: asr27

Besz@rás, ha ezek is közösségi frekik lesznek. :vomit:
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 159