RADIOSITE Fórum

  • RDS - Radio Data System

 #177558  Szerző: benko5009
 
FMRDS írta: 2018.06.15. 12:25
Elöbb utobb fel fog tünni hogy csak a páratlan frekvenciákon áll meg. Az USA-ban 200-as a lépés.
Már régen feltűnt volna ha így lenne...
"...csak a páratlan frekvenciákon áll meg..."
Ezt hogy érted ?
Bármelyik frekvencián megáll, ha van ott adás. Pl.: 107,80 -> 105,90

Üdv.: Balázs
 #177540  Szerző: FMRDS
 
benko5009 írta: 2018.01.16. 21:22 Sziasztok !

Kezembe került egy USA-beli RDS-es rádió.
Érdekes dolgokat művel.
PS: OK
PTY: Eltérések vannak, de érthető, más az USA szabvány
RT: OK
CT: OK, de csak az UTC-t mutatja, és átállítja erre a készülék óráját (ami nem különösebb baj)

Az RDS info gombbal a DATA szekció a következőket mutatja:
"Station Call" - a hét napja - hónap - nap - év - óra:perc
.....
Elöbb utobb fel fog tünni hogy csak a páratlan frekvenciákon áll meg. Az USA-ban 200-as a lépés.
 #173850  Szerző: benko5009
 
joe írta:
Az USA-ban rend van, minden adóállomásnak 4 betűs "hívójele" van, ami K ill. W-vel kezdődik, már az RBDS szabványban össze van rendelve a hívójel és a PI kód. A legelső hívójel:
KAAA = PI: 1000
KAAB = PI: 1001
KAAC = PI: 1002
...
USA-ban a PI-t 9999 -ig használják, gondolom a A000-tól Kanada ill. Mexikó (erről nem rendelkezik szabvány) - "CBC" egy kanadai állomás - az állomásoknak kiadott PI kódot leprogramozták a dekóderben, ha a vevő a vett PI-hoz nem talál hívójeles állomást, akkor kiírja a vett PI-t - ezt a felsorolt példákból gondolom.
Itt a kanadai PI kiosztás: http://www.dxinfocentre.com/Call_Signs_Sangean.htm
Joe
Köszönöm Józsi !
Megint okosabb lettem egy kicsivel :)

Üdv.: Balázs
 #173840  Szerző: joe
 
benko5009 írta: A "Station Call" kapcsolatban van az általunk ismert PI kóddal.
Hogy pontosan hogyan az (számomra) kérdéses. Néha pontosan ugyanaz néha nem. Egyelőre csak néhány magyar adót néztem meg. Elöl a PI kód, mögötte a készülék által kijelzett "Station Call"
PI kód Station call
B201 NPR1
B202 CBC1
B203 CBC2
B206 CBC5
...
Valamilyen összefüggés van a kettő között, az látszik elsőre is...
Az USA-ban rend van, minden adóállomásnak 4 betűs "hívójele" van, ami K ill. W-vel kezdődik, már az RBDS szabványban össze van rendelve a hívójel és a PI kód. A legelső hívójel:
KAAA = PI: 1000
KAAB = PI: 1001
KAAC = PI: 1002
...
USA-ban a PI-t 9999 -ig használják, gondolom a A000-tól Kanada ill. Mexikó (erről nem rendelkezik szabvány) - "CBC" egy kanadai állomás - az állomásoknak kiadott PI kódot leprogramozták a dekóderben, ha a vevő a vett PI-hoz nem talál hívójeles állomást, akkor kiírja a vett PI-t - ezt a felsorolt példákból gondolom.
Itt a kanadai PI kiosztás: http://www.dxinfocentre.com/Call_Signs_Sangean.htm
Joe
 #173837  Szerző: benko5009
 
Sziasztok !

Kezembe került egy USA-beli RDS-es rádió.
Érdekes dolgokat művel.
PS: OK
PTY: Eltérések vannak, de érthető, más az USA szabvány
RT: OK
CT: OK, de csak az UTC-t mutatja, és átállítja erre a készülék óráját (ami nem különösebb baj)

Az RDS info gombbal a DATA szekció a következőket mutatja:
"Station Call" - a hét napja - hónap - nap - év - óra:perc

A "Station Call" kapcsolatban van az általunk ismert PI kóddal.
Hogy pontosan hogyan az (számomra) kérdéses. Néha pontosan ugyanaz néha nem. Egyelőre csak néhány magyar adót néztem meg. Elöl a PI kód, mögötte a készülék által kijelzett "Station Call"
PI kód Station call
B201 NPR1
B202 CBC1
B203 CBC2
B206 CBC5
B317 B317
B40C NPR4
B418 B418
B41B B41B
B4A1 B4A1

B909 CBC8
B921 B921

Valamilyen összefüggés van a kettő között, az látszik elsőre is...

Üdv.: Balázs
 #166288  Szerző: kukac
 
joe írta:
kukac írta:
szblcs írta:Próbáltam, sajnos nem minden vevőn, de hihetetlen jó trollkodás. :)
azt nem tudom, hogy szabályozza-e valami itthon az indokolatlan alarm-kapcsolgatást, vagy kb. annyira kezelik komolyan, mint a dinamikus PS-t... a PI-kódot is mostanában kezdték el szabályozni, igaz lett is belőle galiba.
Aki még nem hallott róla - "kukac"-nak nem szabad, hogy újdonság legyen...anno 1997-ben telepítettük az első állomásokat: OLGI - azaz Országos Légiriasztási Rendszer - itt egy nem épp friss doksi:
http://nmhh.hu/dokumentum/158339/Vallal ... ia_Zrt.pdf
(1998-ban munkahelyet váltottam, azóta nem foglalkozom vele, de a rendszer létezik, és rendszeresen tesztelik) Joe
Joe, szerintem kevered, az rds alarm-jelzéséről folyt a beszélgetés, az olgi más tészta, az ráadásul nem kapcsolgatja az rds-t (pedig jól tenné...)
 #166284  Szerző: Herrleon
 
joe írta:
Herrleon írta:Sziasztok. Lenne egy kérésem. Tudtok valahol aktuális radio PI listát Magyarországról, Osztrákoktól esetleg Németországról? Lehetöleg decimal-ban de ha csak hexadecimal van az is jó. :troll:
Szerintem hivatalos forrásból ilyet nem találsz, egy amatőrök által szerkesztett adatbázist itt találsz: http://www.fmlist.org - nemzeti FM adólisták PI kódokkal...Joe
Köszönöm. Pont ez kellett. Hexadecimal ugyan de megoldom innen már. :yeah:
 #166274  Szerző: joe
 
Herrleon írta:Sziasztok. Lenne egy kérésem. Tudtok valahol aktuális radio PI listát Magyarországról, Osztrákoktól esetleg Németországról? Lehetöleg decimal-ban de ha csak hexadecimal van az is jó. :troll:
Szerintem hivatalos forrásból ilyet nem találsz, egy amatőrök által szerkesztett adatbázist itt találsz: http://www.fmlist.org - nemzeti FM adólisták PI kódokkal...Joe
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14