RADIOSITE Fórum

• Antennák

#186724  Szerző: Volvos
 2020.04.06. 23:18
Köszönöm. Sejtettem, hogy valami ilyesmi lesz...

"mixed",vagyis kevert polár,
[/quote]
 #186705  Szerző: Kovi02
 2020.04.05. 21:20
Volvos írta:
2020.04.05. 20:44
Sziasztok! Ha nem jó helyre írtam, bocsi! Valaki meg tudja nekem mondani hogy mi az az "M" polarizáció? Külföldi frekilistákon gyakori. A "V" és "H" az egyértelmű, de az "M"-et nem tudom hova tenni. Előre is köszönöm.
"mixed",vagyis kevert polár,
 #186704  Szerző: Volvos
 2020.04.05. 20:44
Sziasztok! Ha nem jó helyre írtam, bocsi! Valaki meg tudja nekem mondani hogy mi az az "M" polarizáció? Külföldi frekilistákon gyakori. A "V" és "H" az egyértelmű, de az "M"-et nem tudom hova tenni. Előre is köszönöm.
 #186539  Szerző: TTomi1991
 2020.02.29. 19:01
"Ha leveszem róla az első hármat a toldattal együtt, kb ugyan úgy teljesít, mint a kisebbik."

Ez nem meglepő hiszen ilyenkor az antenna nyeresége csökken ellenben a nyílásszöge megnő kevésbé lesz irányított. Ha jól láttam a toldás levétele esetén csak 1 direktorral van több mint a kicsinél az meg olyan sokat nem dob rajta.
 #186535  Szerző: szemilan
 2020.02.28. 18:13
Nos akkor a változtatások eszközölése után:

Kép

Plusz DAB Player az osztrák Wien 1 és Szlovákról. A Graz 1 csak a közepes anttennával ér valamit, de vételi határon van.

Kép

Antennák függőleges sorrendben: kicsi, közepes, nagy. A DAB Playerben, szintés, de csak Wien 1 és Pozsony. Graz 1 a közepessel jött, éppen csak.
 #186533  Szerző: szemilan
 2020.02.28. 16:50
Köszönöm szépen

Igen, sajnos a padlástérben van. A kicsi csak simán meg van támasztva léccel, nincs vascsőhöz rögzítve, valamint kb 60 cm-re magasabbra is tudom így tenni. Kahlenberg 1 némileg takarásban van sajnos. Az Iskra DAB-5f pedig a hátulján van rögzítve. A nagy viszont akkor hibásan. Megpróbálok megoldást találni rá. Esetleg azt is rögzítem fához. Azzal nem lesz gond, hogy párhuzamosan fut. A nagy antenna összeszerelési útmutatója nem túl részletes. Lényegében csak egy kép róla egy papírfecnin és kész. Logika alapján szereltem össze. A 4 egyforma méretű ment direktornak hátra, a dipol gyárilag rajta volt, a többi elem meg ment rá csökkenő sorrendben. Amúgy alig van közöttünk méretbeli különbség. Ha leveszem róla az első hármat a toldattal együtt, kb ugyan úgy teljesít, mint a kisebbik.

joe írta:
2020.02.27. 21:33
szemilan írta:Gyakorlatilag a kistestvére, de az mégis veszi a jelet rendesen, a nagy meg... hagyjuk is.
Gondolom arra ügyeltél, hogy függőlegesen szerelve az elemek közé nem lóg be az árbóc - a kereskedő oldalán a képen lévő szerelés hibás! - direktorokkal párhuzamosan futó acél cső elhangolja az antennát.
Kép

Hosszabb antennákat V polárban segédtartóval kell szerelni...legalább fél hullámhossznyival kitolni az antenna síkját az árbóc vonalából.

A másik megoldás, ha az antenna teljes terjedelmében az árbóc elé van szerelve így:
Kép

A másik ötletem, ha esetleg padlástérben kísérletezel, nekem ott a rövid antennák mindig jobban teljesítettek, mint a hosszúak, kirakva a tető fölé egyértelműen a hosszú antenna lett jobb.

...ill. a nagy antennán valamit hibásan szereltél össze...ez is megeshet.
 #186532  Szerző: TTomi1991
 2020.02.28. 10:23
szemilan írta:
2020.02.27. 17:45
Üdv!

Valaki tud segíteni nekem, hogy ez az antenna miért nem teljesít jobban 180 MHz-en, mint a következő?

https://www.dipolnet.com/vhf_dvb-t-t2_d ... _A1116.htm

https://www.dipolnet.com/dab_-_dvb-t-t2 ... _A0710.htm

Gyakorlatilag a kistestvére, de az mégis veszi a jelet rendesen, a nagy meg... hagyjuk is.

Oké, messze van az adótorony, meg nem is tudom azonos pozícióba tenni, de hát ekkora különbségnek nem szabadna lennie. Ötlet? Rosszul lenne összerakva?

Felsó sor a nagy antenna, a legalsó a kics, közte van egy " közepes méretű" Iskra DAB-5 F.

http://www.kepfeltoltes.eu/images/2020/ ... tennak.jpg

Szia!

Ahogyan már előttem írták ha függőlegesen van szerelve akkor a vascső elhangolja az antennát. Ez esetben a linken látható segédtartó a megoldás rá, amit a csőre szerelsz fel a tartóra pedig az antennát.

https://pecs-upc-tv.hu/antenna-erkelyta ... konra-60cm

VHF sávon már bőven elég a 60 cm-re való kitartás nálam URH-hoz van egy házilag készített ugyanekkora méretű de nincs probléma a vascsővel ami a vételt illeti.
 #186531  Szerző: joe
 2020.02.27. 22:42
Most utólag nézem - Pozsony a "Nagy antennával" egyértelműen jobban jön - jelszint nem nagyobb, de a zajszint alacsonyabban van -> SDR-en be van kapcsolva az AGC. A hosszabb antenna egyben irányérzékenyebb is -> nincs takarva nálad Bécs iránya? - lehet valami visszavert jelet vesz a rövidebb, nagyobb nyílásszögű antennád. 2005-ig Pannonhalmán laktam, Pozsony egész jól jött, Bécs vételével "trükközni" kellett - 17m hosszú ház volt és a háztető kb. 1m széles sávjában volt csak színes TV vétel a bécsi adóról, ide került egy árbóc, viszont az MTV1 ezen a ponton csupa szellemkép volt -> a tető másik végében lett még egy árbóc állítva...
 #186530  Szerző: joe
 2020.02.27. 21:33
szemilan írta:Gyakorlatilag a kistestvére, de az mégis veszi a jelet rendesen, a nagy meg... hagyjuk is.
Gondolom arra ügyeltél, hogy függőlegesen szerelve az elemek közé nem lóg be az árbóc - a kereskedő oldalán a képen lévő szerelés hibás! - direktorokkal párhuzamosan futó acél cső elhangolja az antennát.
Kép

Hosszabb antennákat V polárban segédtartóval kell szerelni...legalább fél hullámhossznyival kitolni az antenna síkját az árbóc vonalából.

A másik megoldás, ha az antenna teljes terjedelmében az árbóc elé van szerelve így:
Kép

A másik ötletem, ha esetleg padlástérben kísérletezel, nekem ott a rövid antennák mindig jobban teljesítettek, mint a hosszúak, kirakva a tető fölé egyértelműen a hosszú antenna lett jobb.

...ill. a nagy antennán valamit hibásan szereltél össze...ez is megeshet.
 #186528  Szerző: szemilan
 2020.02.27. 17:45
Üdv!

Valaki tud segíteni nekem, hogy ez az antenna miért nem teljesít jobban 180 MHz-en, mint a következő?

https://www.dipolnet.com/vhf_dvb-t-t2_d ... _A1116.htm

https://www.dipolnet.com/dab_-_dvb-t-t2 ... _A0710.htm

Gyakorlatilag a kistestvére, de az mégis veszi a jelet rendesen, a nagy meg... hagyjuk is.

Oké, messze van az adótorony, meg nem is tudom azonos pozícióba tenni, de hát ekkora különbségnek nem szabadna lennie. Ötlet? Rosszul lenne összerakva?

Felsó sor a nagy antenna, a legalsó a kics, közte van egy " közepes méretű" Iskra DAB-5 F.

http://www.kepfeltoltes.eu/images/2020/ ... tennak.jpg
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 63

Friss témák

Impresszum

Szolgáltató:
42NET Marvin Cloud Kft.
1149 Budapest, Angol utca 34. 5/A
adószám: 25830079-2-42
cégjegyzékszám: 01-09-291494
e-mail cím: support@42netmedia.com
telefonszám: 1242
Cégbíróság: Fővárosi Törvényszék Cégbírósága

Felelős kiadó: 42NET Marvin Cloud Kft.
Lapigazgató: Mikos Ákos
Felelős szerkesztő: Huszár Dávid Norbert
Fórum adminisztrátorok: Kasza János, Keszei László
Webdesign és programozás: Christian Zanchetta
Host: 42NETMedia Kft.

E-mail: i n f o [@] r a d i o s i t e . h u

Felügyeleti szerv: Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, 1015 Budapest, Ostrom u. 23-25.