RADIOSITE Fórum

  • DAB+

 #188496  Szerző: potyi
 
Pl a Mária Rádiónak lehetne hasznos, jellemzően otthon hallgatják, jellemzően beleesik a fő célcsoportja a Mindig TV legfontosabb célcsoportjaiba. Csak törvényi gátja van, ha a Mindig TV-re felkerülsz FTA-ban magyar licenccel, országos adó leszel, közösségi meg nem lehet országos.

Fent volt a NeoFM, most legfeljebb FTA-ban a Retro Rádió kerülhetne fel. Vagy ha valaki (R1, stb) csinál egy külön digitális verziót, bejegyzi mondjuk Luxemburgba és fizet, mint az állat (sose térülne meg).

Az Extrára meg egyszerűen nem éri meg felkerülni, annyira gyenge az efi száma.
 #188495  Szerző: Glenn
 
Ez már nekem is eszembe jutott, hogy lenne-e lehetőség DVB-T rendszerben rádióadásokat sugározni. Kész az országos adóhálózat, valamelyik MUX-ban el is férne több tíz rádióprogram, csak ugye - tudtommal - egyelőre nem létezik ennek vételére alkalmas vevőkészülék...
A DRM is nagyon jó ötlet, mert valóban közép- és hosszúhullámon akár 200-300 km sugarú kört el tud látni. Ha ezeket a lehetőségeket mérlegeljük, látható, hogy ezeknél a DAB rosszabb döntés lenne, de a legrosszabb az, ami most van. A semmi... :x
 #188490  Szerző: Adani12345
 
Na igen a rövidhullámot is lehetne digitalizálni, ott van bőven frekvencia, alig van már ott adó.
Középhullámot pl. Németországban teljesen megszüntették, adókat is lebontották, ami azért elég nagy ostobaság volt, sokkal messzebbre terjed és digitalizálva még inkább 1-2 adóval simán el lehet látni az egész országot töredék teljesítménnyel.

Anno egy másik fórumban írták Németországban dolgozó magyarok, hogy az ottani főnökük modern autójában már műholdas adás van és elhűlve hallotta, hogy ők odakint simán hallgatják egy mezei rádión a magyar adást, hogy semmi rendkívüli a solti KH adó simán vehető ott. Dicsekedett is vele ,hogy az már elavult dolog a kocsijában műholdas rádió van az a modern, bárhol működik és sosem sistereg, aztán mikor bementek egy nagyobb felüljáró alá, vagy egy alagútba rögtön ment is el a vétel. Bezzeg a jó öreg FM meg AM adás az vígan szólt tovább.

Amúgy pl. a DVB-T hálózaton is vannak rádiók, olyan vevőkészüléket hogy nem gyártanak, amivel lehet venni a DVB-T sugárzott rádiókat? Azok országosak.

DAB+-nál mivel kereslet nincs rá, sztem nem baj ha leállítják, idővel ha kijön egy új szabvány, ami jobb, lehet egyből azt bevezetni és nem épül ki feleslegesen. Ilyen téren jól jártunk a DVB-T-vel is, hogy nem azonnal ugrottunk rá mikor kísérleti adás már volt, így nem kellett mpeg2/mpeg4 átállást is lezavarni, gyakorlatilag kukázva kilószám a dekódereket. Akik nálunk is lassabbak voltak pl. Románia meg egyből bevezették a DVB-T2-t vagy Ukrajna is. Elhethet pár év és jöhet új szabvány a rádióknál is DAB, DAB+, lehet egy újabb addigra.

Másrészről az igaz, hogy az a 3 telephelyen üzemelő 250W-os adás sok vizet nem zavart, maradhatott volna, végül is teljesítményben nem nagy tétel. Anno pl. a Széchenyi hegyen 2011-ig ment az elavult O1 analóg adó is, mégse zavart senkit és az jóval többet zabált mint egy dab+ adó, úgy ment majd egy évtizedig, hogy már régesrég megvolt mellette az UHF4-en sugárzó másik, ami 99%-ban ellátta a vételkörzetét, mégis elég sokáig nem kapcsolták le a DX-erek nagy örömére
 #188486  Szerző: shadoe
 
Valóban nagyobb értelme lenne a DRM-nek, hiszen nem csak FM sáv létezik a műsorszórásban, ráadásul az FM esetén mindig meg kell békélni a korlátozott hatótávolsággal, ami legjobb esetben is kb. 160 km. A magam részéről sokat használnám, mint anno a 90-es években a rövidhullámú sávokat is, mert azok a műsorok, amik azon mentek, ég és föld volt színvonalban az akkori hazai FM adásokhoz képest. Sajnos a rövidhullám kezd nagyon kiürülni, középhullámon jó zenés adókat én max. Romániából találok, ami elfogadhatóan és stabilan jön, erre megoldást nyújtana a DRM - arról nem is beszélve, hogy netrádiózni se szeretek állandó jelleggel. Még mindig nem jön stabilan az ország bármely pontján a mobilnet, ki nem állhatom a bufferelést, és nem szeretem, ha csak a rádiózás kedvéért vagyok a laptophoz kötve (a kertbe nem viszem ki, okostelefonom meg nincs és nem is lesz). Én amúgy a DAB+-ban is láttam volna lehetőséget, és nem értek egyet a megszüntetéssel, mert valahol ezt (is) visszafordulásnak érzem az őskor irányába. Nálam az az ideális, ha az új és régi technológia közötti átjárást és választási lehetőséget meghagyják, nem az egyiket erőltetik a másik rovására, de hangsúlyozom, ez én vagyok.
 #188484  Szerző: Adani12345
 
Szerintem a DAB+ helyett inkább a DRM-et kéne erőltetni, több okból is.

DAB+-ért sztem nem nagy ár, eleve csak kísérleti adás volt 3 telephelyről, kb. Pest megyét lefedve. És hát alig hallgatta valaki észre se vették sokan, hogy lekapcsolták, minuszos hír volt pár portálon és ennyi. Tömegesen nem is terjedt el, egyrészt a DAB+ vevők még mindig drágák, és rádiót az ember főleg háttérrádiózva hallgat, vagy autóban, és mindkettőt bőven kiszolgálja a mostani FM is, FM vevőt egy kenyérpirítóval is pár 100 ft-ba kerül beépíteni és erre az is elég.Autóba dettó, még a nagyon új felső kategóriás modellek esetén sem szériatartozék a DAB+ vevő, nem is sokan kérik, hogy legyen.

Na meg ugye ellentétben az Analóg TV/DVB-T átállással nem nyújt valódi kézzelfogható előnyt sem. Tévé esetén azért is volt népszerűbb és azért is álltak át többen gond nélkül, és lehetett a régit megszüntetni, mert valódi egyszeri tartalomfogyasztónak is előnye volt belőle. Több tévé adót nézhet, nincsen szellemképes meg hangyaháborús, színhibás stb. vétel, van EPG, amivel két gombnyomás az adás rögzítés, és, ami a legfontosabb nem kellett a meglévő készülékét kidobni, mert még ha régi is volt, akkor is elég volt egy Set Top Boxot venni hozzá, hogy tovább tudd használni.

FM rádió esetén meg mi van? Jobb minőség? Igen, az van, de az FM is elég hírekre meg zenére, meg irodába háttérzajnak, autóban pláne, lehet Hifi minőség autóban ülve másodlagos a motorzaj meg a külső zaj mellett.
Több adó? Van rá igény? Eddig se tolongtak a DAB+-on. Évekig inaktív volt a két országos frekvencia közül az egyik is, ameddig nem indult el rajta a Retro. Helyi rádiók sorra szűnnek meg.
EPG, interaktív szolgáltatások? RDS most is van, ami az egyszeri halandónak kell azt már évtizedek óta tudja, rádió nevét megjeleníti, átvált közlekedési hírre, ha az szól valahol, zeneszámot is írja, ami épp megy stb. Mi újat ad ilyen téren a DAB+, amiért érdemes 10x annyit fizetni egy vevőért?

És a megfontosabb, hogy új vevőeszköz kell minden eddigi rádiót lehet a kukába dobni, mert nem működik, nincs olyan konverter, amivel a régi rádiókon is lehet venni az adást mint tévé esetén. Nem örülne senki ha hirtelen megszűnne az FM és DAB+ lenne, aztán lehet kidobni a rádiós ébresztőórát, a konyhai rádiót, ami már 30 éve kiválóan működik, a nagymama zsebrádióját, amin a kertben hallgatja a Rádiókabarét. Autórádiók, mobiltelefonok rádiói, a hugi piaci 500ft-os ébresztőórás rádiója stb. mind elnémulna.

Na meg külön frekvenciát is leköt.

DRM esetén meg valóban minőségben ugrást jelent, hiszen középhullámon hozza el a jó hangminőséget, ahol eddig nem lehetett FM szintet hozni, hát még jobbat.
Nem kell új frekvenciákat kijelölni a régiek maradhatnak, és több rádiót ki tudnak szolgálni. Kis teljesítménnyel országos adókat lehetne tolni középhullámon DRM-el. A solti adó felújításánál is gondoltak erre, bármikor át lehet kapcsolni DRM adásra, és ott is le tudja fedni Európa nagy részét.

DRM vevők árairól hirtelen nem találtam adatot sem, még drm vevőket sem árul pl. az Edigital vagy a Media Markt
 #188408  Szerző: joe
 
Glenn írta: 2020.09.08. 16:22Négy adó működik Romániában HD Radio módban és egy frekvencián három (régebben négy) adást sugároznak:
https://youtu.be/RsxB83EasaA
https://youtu.be/fVecF6lKiks - én a 99.1-et próbáltam 69 km-ről venni - FM módban Kiss FM szól rajta...
https://forum.softpedia.com/topic/88174 ... ge__st__18 - itt azt írja egy hozzászóló, hogy nála Nagyváradon a 98,2-n vehető SDR-rel a HD Radio jele...ezt a frekvenciát nem próbáltam még...

Bocs az OFFért...
 #188407  Szerző: IstvánB
 
Ahol dolgozom többek között DAB rádiókat is forgalmazzák. Vasárnap óta rengeteg megkeresés érkezett, hogy tönkrement a rádiója. Nem is hallották, hogy leállt a sugárzás. :unott:
 #188406  Szerző: Glenn
 
joe írta: 2020.09.07. 17:54netes infók alapján Nagyváradon is van egy ilyen adó... Szabvány támogatja a két független digitális csatorna sugárzását is
Négy adó működik Romániában HD Radio módban és egy frekvencián három (régebben négy) adást sugároznak:
https://youtu.be/RsxB83EasaA
 #188397  Szerző: joe
 
potyi írta: 2020.09.06. 22:01 Érdemes lenne elgondolkozni a HD Radio-n, ott nem szükséges "átállni". Bővíteni viszont lehet az FM kínálatot. Ennek elsősorban országosan lenne értelme. A románok tesztelik.
Felesleges. Erről a román tesztről hallottam, netes infók alapján Nagyváradon is van egy ilyen adó, veszem is az állomást, de a "HD Radio" jelet nem látom az MPX-ben, így a szoftveres dekódolást sem tudtam tesztelni. HD Radionak ez a "módja" terjed az USA-ban is, FM rádió adó MPX spektrumában szövik a digitális jelet, az adóhoz közel van digitális vétel, távolban még ott az FM. Szabvány támogatja a két független digitális csatorna sugárzását is, de ez esetben nincs analóg, azonos adó teljesítmény mellett kisebb lefedettség. Ha még azt is nézzük, hogy a Motorola levédette ezt a szabványt, így minden vevőkészülék után a gyártóknak license díjat kell fizetnie -> soha sem lesz olcsó...a szoftveres dekóder sem hivatalosan terjesztett szoftver, mint pl. a "DABplayer".
 #188396  Szerző: Glenn
 
djlacee írta: 2020.09.06. 19:19
Glenn írta: 2020.09.06. 17:16 Olcsó korlátlan mobilnet van már és sehol sem szakad meg, még külföldön sem.
Dehogynem szakad meg, akárhol, ahol levált a térerő EDGE-re, vagy például az országváltásoknál is. Nap mint nap tapasztalom.
Akkor a hiba az ön készülékében van. :)
Én elég sűrű környéken autózok, és hibátlan a net. Vidéken mostanában Esztergom, Siófok, Nagykáta irányában jártam, és tényleg volt, hogy egy másodpercre megtorpant a stream, de csak ritkán. FM-en ugyanakkor még ami vehető is, az is változó minőségben és nem sokáig.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 71