RADIOSITE Fórum

  • DAB+

 #9428  Szerző: mg
 
országos rádiózásra amúgy meg mindenképp jó lenne a DAB, akár együtt is maradhatna a kettő (országosak DABon, helyiek analóg FM), mert iszonyatosan elharapóztak már a helyi frekik felhasználásával összetákolt hálózatok, és szerintem ez elég hátrányos a helyi rádiózásra nézve is
 #9427  Szerző: mg
 
GalaxyFM írta:az áramfogyasztása azonos kimenőpower esetén 4-5szöröse az analóg FM-nek...
? mitől? gondolom, nem a kódolástól és multiplexeléstől
 #9424  Szerző: Galaxy
 
mg írta:
csabyke írta:Az analóg műholdról is át kényszerítettek mindenkit a digitálisra

A 450MHz-ről is át toltak mindenkit 900MHz majd 1800MHz -re (GSM)

A modemes netről is át küldenek mindenkit a kábel/ADSL/3G -re

A VHS-ről is át kényszerítettek mindenkit a DVD-re

A kazettáról is a CD-re
a GSM-nek nem tudom, van-e jelentősége, de a többivel azért egyértelműen jól jártunk... és most még sírunk azon, hogy szinte nem is létezik meg drága DAB-hoz a vevőkészülék, de az általad felsorolt példákban is az új alternatíva a minőségjavulás mellett még árcsökkenést is hozott (hol kaptál régen pl. 6 ezer forintért VHS lejátszót, vagy hogy hoztad volna ki modemmel és sok használattal 5 ezer forintra a telefonszámládat...)
szerintem nem jó a megközelítés... a gsm-mel 100%, hogy jobban jártunk, de befejezem az ezzel kapcsolatos szónoklatomat, még mielőtt elkezdeném.
A DAB-nál és hasonszőrű barátainál minőségjavulásra nem érdemes számítani, mert nem lesz jobb. emellett a vevőoldal is drága perpill, az adóoldal sokkal drágább, és az üzemeltetése is drágább. vagy nem tudod hozni a több adó/mux arányt, és másfél megát felzabál egy adó, vagy az áramfogyasztása azonos kimenőpower esetén 4-5szöröse az analóg FM-nek...
nagyon sajnálom, hogy elmaradt a december elejére tervezett "dab fórum" mert bizony szívesen képviseltem volna egy szakmai alapokkal is megtámogatott szkeptikus álláspontot... bár tudjuk, a politika, az politika, az ellen nem lehet mit tenni.
 #9419  Szerző: mg
 
csabyke írta:Az analóg műholdról is át kényszerítettek mindenkit a digitálisra

A 450MHz-ről is át toltak mindenkit 900MHz majd 1800MHz -re (GSM)

A modemes netről is át küldenek mindenkit a kábel/ADSL/3G -re

A VHS-ről is át kényszerítettek mindenkit a DVD-re

A kazettáról is a CD-re
a GSM-nek nem tudom, van-e jelentősége, de a többivel azért egyértelműen jól jártunk... és most még sírunk azon, hogy szinte nem is létezik meg drága DAB-hoz a vevőkészülék, de az általad felsorolt példákban is az új alternatíva a minőségjavulás mellett még árcsökkenést is hozott (hol kaptál régen pl. 6 ezer forintért VHS lejátszót, vagy hogy hoztad volna ki modemmel és sok használattal 5 ezer forintra a telefonszámládat...)
 #9417  Szerző: LuciFerko
 
Kép

nemrossz, lehet áttérek rá 8-)

A j

 #9415  Szerző: csabyke
 
Szerintem annyi, hogy a piac majd eldönti

Az analóg műholdról is át kényszerítettek mindenkit a digitálisra

A 450MHz-ről is át toltak mindenkit 900MHz majd 1800MHz -re (GSM)

A modemes netről is át küldenek mindenkit a kábel/ADSL/3G -re

A VHS-ről is át kényszerítettek mindenkit a DVD-re

A kazettáról is a CD-re
És még lehetne sorolni

Előbb-utóbb ha akarják át terelik egész európát DAB-ra és ennyi
Majd kihullanak az FM adók és jön a DAB, kihullanak az AM adók és jön a DRM
Csak akarat kérdése minden...
 #8461  Szerző: Galaxy
 
mjoel írta:Én személy szerint úgy gondolom a Digitális műsorszórás nem lesz életképes Magyarországon. Szerintem mi is vissza állunk majd a hagyományos analóg földfelszíni sugárzásra nálunk is ez lesz nem fognak az emberek vásárolni digitális vételre alkalmas vevőket vagy mert horribilis összegeket kérnek el érte vagy egyszerűen nem lesz rá igény és kereslet. A minap nézetem digitális vételre is alkalmas rádió vevő készüléket a boltban 48500 forintot kérnek el ezért. Így már azért elgondolkodtató nem? :D
A józan ész, és a nyújtható szolgáltatások tekintetében is teljességgel felesleges egy dab/dab plus rendszer szerintem is.Az egyik szempont, hogy nem tudnak jobb minőséget produkálni rajta, ellenben rosszabbat, és jelentősen rosszabbat azt igen. A sima dab még a maga nagyjából másfél megás sávfoglalásával még spektrumgazdálkodási szempontból is szar. A vevők drágák, az adóoldal bonyolult és drága, sok, jelentősen több áramot fogyaszt azonos teljesítményen, mint az FM adók. Emellett az egyetlen előnye, hogy amig jó a BER, addig az a valamilyen minőséget konstans módon tálalja, a hátrány, hogy utána meg sehogy, mert csend lesz. AZ emberek elégedettek az FM által nyújtott minőséggel, szóval ez nem motiváló tényező, a spektrumgazdálkodási szempont sem lehet mérvadó, a szolgáltatható programok száma meg azért nem, mert Pesten jelenleg is túlkínálat van, és így sem képesek minőségi műsort készíteni... follyon majd mégtöbb csatornánk még alacsonyabb minőségű selejt műsor? dabplus meg ugyanez a kaptafa, csak még több adó fér bele, de ott se fogják úgy osztogatni a bitrátát, hogy minőségre az tényleg jó legyen. még szarabbat és még többet... HA jól tudom Finnországban lekapcsolásra került a cucc, az AH szinte összes dabos cucca onnan jött át hozzánk... németország se erőlteti a kérdést, mert ott se vevők rá. Angliában irdatlan állami pénzek árán van fenntartva az egész... csőd ahogy van.
Tehát nagyjából nincs értelme.
Van egy nagyon jópofa digitális rádiószabvány, az FMeXtra... nemtom hogy ez mond-e valakinek valamit. Az trükkje, hogy a meglévő FM infrastruktúrára egy az egyben rátelepíthető digitális adósmód. van egy enkóder, ami megkapja a hangjelet, akár egy sztereo programot, akár többet, ahogy beállítod a kódolást. aacplus v2-ben dolgozik, előállít egy OFDM kimenetet, amit egy sima bnc kábellel rádugsz az FM adód SCA bemenetére, beszintezed ahogy kell, és már megy is.
AZ analóg adást egyáltalán nem zavarja, észre sem veszed hogy ott van. ha be van kapcsolva a kóderében az rds védelem, akkor 60-99kHz-es tartományban modulálja az adót.de ha nincs rds-ed akkor indítható alacsonyabbról is. ha csak mono a z adás, akkor meg akár 20tól is...a műsor lehet simulcast jellegű, de tök mást is adhatsz rajta. már volt szerencsém tesztelni, egy 48k-s accplus v2-t tettünk adásba, autóban hallgatva fel sem tűnt hogy más lenne mint az analóg. egy nagy hátrány van, mer hát az is van neki, hogy nagyon kis sávszélességbe kell belepaszírozni az adatokat, ezért kevés a redundancia benne, így nem bírja a többutas terjedést, és az ebből adódó fading-et. kocsiban ahogy távol kerültünk a tesztadótól, úgy egyre darabosabb lett az adás, és el is tűnt... az analóg FM-et hallgatva a tesztkörök alkalmával nem tudtunk olyan messze menni, hogy az ne szóljon, a digit meg sajnos az út kétharmadában haldoklott... álló helyzetben nem volt akkora baj vele, de ha szeretnék életképessé tenni ezt a technológiát, akkor sztem muszáj lesz diversity vevőket használni hozzá... úgy viszont sztem nagyon király lenne.
 #8144  Szerző: mjoel
 
Én személy szerint úgy gondolom a Digitális műsorszórás nem lesz életképes Magyarországon. Szerintem mi is vissza állunk majd a hagyományos analóg földfelszíni sugárzásra nálunk is ez lesz nem fognak az emberek vásárolni digitális vételre alkalmas vevőket vagy mert horribilis összegeket kérnek el érte vagy egyszerűen nem lesz rá igény és kereslet. A minap nézetem digitális vételre is alkalmas rádió vevő készüléket a boltban 48500 forintot kérnek el ezért. Így már azért elgondolkodtató nem? :D
 #8117  Szerző: centerweb
 
Most olvasom, hogy Finnországban 2005-ben lekapcsolták a DAB sugárzást amit 7 éve teszteltek, mert alig adtak el vevőket, a kereskedelmieket meg nem érdekelte az egész.
In the fall of 2005, YLE shut down its DAB radio broadcasts in Southern Finland, which had been started seven years earlier. The sales of DAB receivers had been very modest and commercial radio operators in Finland were no longer interested in introducing their services on DAB also.
http://www.uta.fi/viesverk/fmcs/radio.html
 #4247  Szerző: Sokol404
 
Tank you! ;)
  • 1
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 71