RADIOSITE Fórum

  • DAB+

 #9974  Szerző: Galaxy
 
Szabi írta: Vagy 0, vagy sok... :)
Passzolom.
Kezdetben sztem nagyjából tényleg nulla, mert a helyi rádiók sokszor annak is örülnek, hogy az analóg adót meg tudták venni, a digit cuccnak meg aztán tényleg horror ára van, én biztos vagyok benne, hogy önszántukból egy drágább és alacsonyabb penetrációval rendelkező platformba nem fognak befektetni...
 #9938  Szerző: MrG
 
Mauro írta:
Szabi írta:
Mauro írta:DAB+ hány országos rádió lehet továbbítani jó minőségbe?
kb 15-öt, ha a news/talk rádiók monoban adnak és jól vannak elosztva a sávszélességek.
Ok. Kösz És hány helyi rádióra lehet számítani?
Vagy 0, vagy sok... :)
Passzolom.
 #9937  Szerző: Mauro
 
Szabi írta:
Mauro írta:DAB+ hány országos rádió lehet továbbítani jó minőségbe?
kb 15-öt, ha a news/talk rádiók monoban adnak és jól vannak elosztva a sávszélességek.
Ok. Kösz És hány helyi rádióra lehet számítani?
 #9935  Szerző: MrG
 
Mauro írta:DAB+ hány országos rádió lehet továbbítani jó minőségbe?
kb 15-öt, ha a news/talk rádiók monoban adnak és jól vannak elosztva a sávszélességek.
 #9923  Szerző: Mauro
 
DAB+ hány országos rádió lehet továbbítani jó minőségbe?
 #9440  Szerző: mg
 
MikySoft írta:
GalaxyFM írta:
mg írta:kossuth, petőfi, bartók, katolikus, sláger, danubius, klub, mária, juventus, rádió1, advertum új kínlódása...
tudnék én felhasználási területet a dabnak :)
Ezek mind elverhetik egymás f.szát csalánnal, egyikért se lenne kár... :lol:
Azért a 3 közszolgáltati és a Katolikus rádióért kár lenne. :)
nem úgy gondoltam, hogy holnap, hanem majd amikor már akad esetleg elég hibrid vevő... mivel általában Kossuthot, Petőfit és Bartókot hallgatok, és a Kossuth szegedi és szentesi adója egy garaboly fingot nem ér (ahogy általában a többi adója se), ezért még kábé ebben lehet reménykedni :) esetleg ha Café, meg valami jazz odacsapódna még... teccene :)
 #9437  Szerző: rsite1
 
GalaxyFM írta:
mg írta:kossuth, petőfi, bartók, katolikus, sláger, danubius, klub, mária, juventus, rádió1, advertum új kínlódása...
tudnék én felhasználási területet a dabnak :)
Ezek mind elverhetik egymás f.szát csalánnal, egyikért se lenne kár... :lol:
Azért a 3 közszolgáltati és a Katolikus rádióért kár lenne. :)
 #9435  Szerző: Galaxy
 
mg írta:kossuth, petőfi, bartók, katolikus, sláger, danubius, klub, mária, juventus, rádió1, advertum új kínlódása...
tudnék én felhasználási területet a dabnak :)
Ezek mind elverhetik egymás f.szát csalánnal, egyikért se lenne kár... :lol:
 #9432  Szerző: mg
 
kossuth, petőfi, bartók, katolikus, sláger, danubius, klub, mária, juventus, rádió1, advertum új kínlódása...
tudnék én felhasználási területet a dabnak :)
 #9429  Szerző: Galaxy
 
mg írta:
GalaxyFM írta:az áramfogyasztása azonos kimenőpower esetén 4-5szöröse az analóg FM-nek...
? mitől? gondolom, nem a kódolástól és multiplexeléstől
AZ oka az, hogy alapvetően a rendszer baromi érzékeny a kimeneti spektrumának az amplitúdótorzulásaira, így csak igen nagy linearitású erősítők használhatók. A másik ok, hogy az OFDM jel csúcstényezője elég nagy, az effektív jelteljesítményhez képest 30-40dB-lel nagyobb tüskék is keletkezhetnek benne, amiket át kellene vinni amplitúdótorzulás nélkül. Ez nyilván lehetetlen, szóval már a kisugárzott jelet kicsit torzítják, de akkor is egy 10-15dB-es tartalék kell az erősítőbe (CCDF görbét vizsgálva nagyon jól látszik, ha ez nincs meg), így látható, hogy egy effektív 100W teljesítményű jelben előfordulhatnak olyan komponensek, amiket 2-3ezer wattal kell kisugározni, mert nem torzulhat. ergo az erősítőnek tudnia kell 2-3ezer wattot még akkor is, ha az effektív adóteljesítmény csak 100 watt. a nagy linearitás és a jelentősen csúcsteljesítmény alatti működtetés miatt rossz a hatásfok, jó esetben 25-30%, így baromi sok villanyt eszik aminek a kétharmadát minden további nélkül elfűti... Ha kihasználom a kódolás adta lehetőségeket és telenyomom csatornával, és jó minőséget akarok, akkor kevés a redundancia, sokkal kevesebb átviteli hiba keletkezhet csak, ergo vagy nagy powerrel kell adni, vagy kisebb lesz az ellátott terület. Ha nem teszek bele annyi csatornát, és a rendelkezésre álló helyet redundáns kódolási infóval tömöm tele, akkor sokkal több hibát véthetek az átvitelben, ugyanarra a pontra nézve elég kisebb púder is, vagy ugyanolyan kakaón messzebb szól. De ez meg azért aggályos, hogy akkor egy adó programja elfoglal egy másfél megás darabot a sávból... míg egy analóg FM elfoglal 300kHz-et...
Nem a technológia ellen vagyok, hanem a hülyeség ellen. A DVB-T lehetne nagyon jó, mert az adhatna nem kevés pluszt minőségben szolgáltatásban mindenfélében, ha nem balfaszkodták volna el ezt a digitális átállás témát... De a DAB-nak nem látom értelmét...
  • 1
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 71