RADIOSITE Fórum

  • Egyéb digitális lehetőségek

 #8501  Szerző: mg
 
GalaxyFM írta:...
huh, nemsemmi :) de ha jól gondolom, attól még, hogy a 87.5-108 MHz-es sávban az analóg adás most frekvenciamodulált, a digitális attól még minden további nélkül lehetne amplitúdómodulált ugyanott, nem? (persze ha nem analóg jellel együtt kerül kisugárzásra)
 #8498  Szerző: Galaxy
 
GalaxyFM írta:Azt nem tudom, hogy a kiterjesztett DRM-et milyen sávszélességgel szeretnék használni, viszont itt is kérdéses lehet a többutas terjedés okozta fading... LW-MW-SW környezetben ez a hatás nem lép fel olyan fokozott mértékben városi környezetben, míg URH-n annál jobban. És azért ott is jelentős bitrátákat lehet belenyomni kis sávszélességbe. korábban végeztem egy elég perverz kisérletet, a lényege az volt, hogy a 20-20khz-es tartományban egy dupla sw csatornának megfelelő sávszélességű OFDM modulációt állítottam elő, és kötöttem kedves módon egy FM adó MPX bemenetére... majd a vevőről megérkező jelet a dekóderbe, és láss csodát működött is tökéletesen. Ahhoz hogy hallgatható minőséget érjek el, iszonyatosan le kellett venni minden redundanciát a kódolásból, így baromira sérülékeny lett a jelem. távolsági, és mozgó vételt nem próbáltam még ezzel a fából vaskarika megoldással, de most ihletet adtál, lehet hogy elkövetem :D
Jelentem, megvolt a teszt. A Kísérlet célja az volt, hogy az FM, mint a digitális OFDM jel hordozója, alkalmatlan erre a feladatra, vagy az FMeXtra kódolásában van valami "trükk" hogy nem bírja a dopplert meg a többutas terjedést. Az eredményeim az FM alkalmatlanságát hozták ki eredményül. A távolsági vétellel az ég világon semmi gondja nem volt a rendszernek, ahol volt annyi térerő, hogy az analóg adás akár picit zajosan monoban jöjjön, ott vigyorogva rátalált a dekóder a jelre és már zenélt is. Tetőantennás vétel volt, itt ugye se doppler, se többutas terjedés nem játszik, illetve az utóbbi egy nagyon kis mértékben előfordulhat, de a visszakapott mérési eredmények alapján nem így történt. A mobil vevőállomás úgy nézett ki, hogy egy világvevő táskarádió, egy laptop a dekóder szoftverrel, meg egy füles, be az egészet a hátizsákba, aztán go... Antenna kiállt a hátizsákból, úgy nézett ki, mint egy régi katonai hátitáska rádió :D
A gyalogos mozgási sebességem nem volt akkora hogy doppler effektusból kifolyólag hibát generáljon, de a nagyvárosi környezet jól betett a dolognak. Ahol nagy szabad tér volt (közpark, távol voltak csak épületek), ott teljesen jól tette a dolgát még mozogva is, függetlenül attól, hogy az adó jelét látta direktben, vagy valamilyen reflexiót. Amint bemásztam olyan helyekre, amikről tudtam hogy problémás a dolog (tipikusan magas házak között összevissza ekergő szűk utcák totális árnyékban az adó fele), ott a térerő ugyan megvolt nagy általánosságban, de a többutas terjedés okozta fading rendszeresen kinyírta a vételt.
Az FM jel egyfrekvanciás volta miatt pusztán a rá ültetett OFDM-ben bármilyen kódolási redundanciát állítunk be, sajnos nem lehet túl eredményes a vétele hagyományos vevőberendezést feltételezve. A diversity vevőtechnika megoldás lehet a kérdésre, de jelen pillanatban ezt a megoldást nem áll módomban tesztelni. A teszt és az OFDM rendszerek alkalmazott gyakorlata is jól mutatja, hogy az OFDM jelek akkor érzik jól magukat, ha AM-SSB-ben kerülnek fel a vivőre, és nem FM-ben.
 #8470  Szerző: Galaxy
 
mg írta:
GalaxyFM írta:Hirtelen felindulásból firkáltam a DAB topikba egy hsz-t, aminek a fele nem is DAB, hanem FMeXtra, ami inkább ide tartozna. ha valakit érdekel a kérdés, akkor lehet hogy inkább itt kellene róla diskurálni.
nos, ezzel kapcsolatban én arra jutottam, hogy ugye nekünk, közösségi rádióknak is az FM sáv a legkedvezőbb a teljesítményt/terjedést és az antennaméretet figyelembe véve. a DRM+ szabványt kiterjesztették ugye az FM sávra is, de valamiért az analóg FM adások sávszélességében gondolkodtak, ezért az FM sávon ez a szabvány multiplexek létrehozására alkalmas, ami nekünk felesleges, hiszen az a legegyszerűbb, hogy a saját adóberendezésünkön, a saját egy műsorunkat sugározzuk.

a legeslegjobb megoldás az lenne, ha ezen az FM sávi DRM+-on még egy kicsit elgondolkodnának, és az a verzió lépne életbe, hogy egyetlen adás sugárzására elegendő sávszéllel lehetne működtetni ilyen adókat, és ez máris elvezetne az FM sáv jobb kihasználásához, technikailag is egyszerűen kivitelezhető volna, és minőségileg is előrelépés lenne; talán az FMeXtra általad említett hátrányai is leküzdhetőek lennének; a hátrány persze az, hogy az analóg vevőkkel nem kompatibilis, de hát '97-től a sok Sokol rádión se jött már a Petőfi :)
Azt nem tudom, hogy a kiterjesztett DRM-et milyen sávszélességgel szeretnék használni, viszont itt is kérdéses lehet a többutas terjedés okozta fading... LW-MW-SW környezetben ez a hatás nem lép fel olyan fokozott mértékben városi környezetben, míg URH-n annál jobban. És azért ott is jelentős bitrátákat lehet belenyomni kis sávszélességbe. korábban végeztem egy elég perverz kisérletet, a lényege az volt, hogy a 20-20khz-es tartományban egy dupla sw csatornának megfelelő sávszélességű OFDM modulációt állítottam elő, és kötöttem kedves módon egy FM adó MPX bemenetére... majd a vevőről megérkező jelet a dekóderbe, és láss csodát működött is tökéletesen. Ahhoz hogy hallgatható minőséget érjek el, iszonyatosan le kellett venni minden redundanciát a kódolásból, így baromira sérülékeny lett a jelem. távolsági, és mozgó vételt nem próbáltam még ezzel a fából vaskarika megoldással, de most ihletet adtál, lehet hogy elkövetem :D
 #8468  Szerző: mg
 
GalaxyFM írta:Hirtelen felindulásból firkáltam a DAB topikba egy hsz-t, aminek a fele nem is DAB, hanem FMeXtra, ami inkább ide tartozna. ha valakit érdekel a kérdés, akkor lehet hogy inkább itt kellene róla diskurálni.
nos, ezzel kapcsolatban én arra jutottam, hogy ugye nekünk, közösségi rádióknak is az FM sáv a legkedvezőbb a teljesítményt/terjedést és az antennaméretet figyelembe véve. a DRM+ szabványt kiterjesztették ugye az FM sávra is, de valamiért az analóg FM adások sávszélességében gondolkodtak, ezért az FM sávon ez a szabvány multiplexek létrehozására alkalmas, ami nekünk felesleges, hiszen az a legegyszerűbb, hogy a saját adóberendezésünkön, a saját egy műsorunkat sugározzuk.

a legeslegjobb megoldás az lenne, ha ezen az FM sávi DRM+-on még egy kicsit elgondolkodnának, és az a verzió lépne életbe, hogy egyetlen adás sugárzására elegendő sávszéllel lehetne működtetni ilyen adókat, és ez máris elvezetne az FM sáv jobb kihasználásához, technikailag is egyszerűen kivitelezhető volna, és minőségileg is előrelépés lenne; talán az FMeXtra általad említett hátrányai is leküzdhetőek lennének; a hátrány persze az, hogy az analóg vevőkkel nem kompatibilis, de hát '97-től a sok Sokol rádión se jött már a Petőfi :)
 #8462  Szerző: Galaxy
 
Hirtelen felindulásból firkáltam a DAB topikba egy hsz-t, aminek a fele nem is DAB, hanem FMeXtra, ami inkább ide tartozna. ha valakit érdekel a kérdés, akkor lehet hogy inkább itt kellene róla diskurálni.
 #2716  Szerző: Sokol404
 
Jól látod. :D

+ az árfolyamváltozások, tudod ...
 #2680  Szerző: djlacee
 
http://prohardver.hu/hir/sokoldalu_radio_a_revotol.html
na ez készülék! DAB, FM, WIFI rádió
ebay-en néztem, (használtan) kb 25 000 Ft-nak megfelelő angol font
ennyit talán egyszer rá lehet szánni. Gondolom, mire ide eljut, újonnan lesz kétszer ennyi...
 #288  Szerző: Sokol404
 
Csak az úgy tudom, "sávszélgyilkos", de nem vagyok ellene.
Nem valószínű, hogy Mo.-on a DAB, DAB+, valamint a DRM mellett valaha is be fogják vezetni. :lol:

Igaz, hogy az nem zavarja az analóg FM-t? :?

Egy

 #185  Szerző: Sz.
 
Úgy, mint például az Amerikában elterjedt HD Rádió