RADIOSITE Fórum

  • Adótornyok

 #179210  Szerző: joe
 
Előttem szólóhoz csatlakozom, azt lehet használni, amit a tervbe kerül és a hatóság jóváhagy, fő szempont a szomszédos adóállomások közötti zavarvédelem. Észrevételem szerint, a Rádió M kevert polarizációt használ, azaz "M"...viszont az avasi toronyban ilyen antennát nem látok...
http://nmhh.hu/dokumentum/651/20050419_ ... urh_fm.pdf
 #179209  Szerző: Glenn
 
nyikolaj írta: 2018.09.03. 20:55 Egy adott városban, mi vagy ki dönti el,hogy horizontálisan vagy vertikálisan sugározzon egy rádió...?
Ezt nem a rádiók döntik el, hanem a hatóság. Adott frekvencia zavarvédelmét szolgálja, hogy ha ugyanazon vagy szomszédos frekvencián üzemel más adó, attól eltérő polarizációval kell sugározni.
nyikolaj írta:Melyik polarizáció a jobb?
Nagy teljesítménnyel általában H polarizációt használnak, mert ez - állítólag - messzebbre terjed. Tehát nagy területek ellátására, pl. országos hálózatban használják. A helyi jellegű sugárzás többnyire V-ben zajlik, bár nem mindig. A V-polár például autós vételnél előnyös, mivel az autóantenna is függőleges.
Érdekesség, hogy a tévés műsorszórásnál már nincs ekkora jelentősége a polarizációnak, nagyadók is mentek V-ben még az analóg időkben a VHF sávban, sőt az összes szlovák digitális földi adó UHF-en V-ben megy.
 #179208  Szerző: Kovi02
 
nyikolaj írta: 2018.09.03. 20:55 Egy érdekes kérdés..
Egy adott városban, mi vagy ki dönti el,hogy horizontálisan vagy vertikálisan sugározzon egy rádió...?
Pl: Miskolcon a R1( V), a Rádió M pedig( H) . Mind a 2 adó azonos km vételkörzettel rendelkezik...
Melyik polarizáció a jobb? Melyik rádió döntött helyesen(jól) ebből a szempontból,hiszen egy adott földrajzi területről,egységről beszélünk...
-(Természetesen nem a terjedési mozgásukra vagyok kíváncsi,mert nyílván azt tudom,hogy a Horizont a vízszintes hullám,, a Vertikális pedig a függőleges.)
A 101,6 egy országos hálózatra tervezett freki lehetett,10kW-val H polárban,míg a 96,3-t helyi adásra tervezték,V-ben 5kW. Valahogy az országos nagyadók H-ban,a helyiek V-ben mennek,ez a szokás.
 #179205  Szerző: nyikolaj
 
Egy érdekes kérdés..
Egy adott városban, mi vagy ki dönti el,hogy horizontálisan vagy vertikálisan sugározzon egy rádió...?
Pl: Miskolcon a R1( V), a Rádió M pedig( H) . Mind a 2 adó azonos km vételkörzettel rendelkezik...
Melyik polarizáció a jobb? Melyik rádió döntött helyesen(jól) ebből a szempontból,hiszen egy adott földrajzi területről,egységről beszélünk...
-(Természetesen nem a terjedési mozgásukra vagyok kíváncsi,mert nyílván azt tudom,hogy a Horizont a vízszintes hullám,, a Vertikális pedig a függőleges.)
 #178800  Szerző: Adani12345
 
Sziasztok!

Van egy középhullámú adó Somogyszentpál határában a kisvasút végállomásától vagy 3 km-re.

A frekvencia.hu szerint 300 KW-al ad.

Itt érdemes próbálkozni kerítésen fűszállal adást fogni, vagy még ez is kevés hozzá?
A soltihoz azóta se tudok eljutni, de ősszel tervezem azt is. Ahogy ide is, ezt megközelíteni is könnyebb elvileg, vonat+kisvasút kombóval biciklistől Somogyszentpálig le aztán biciklivel kitekerek az adóhoz meg vissza. Soltnál ez nem megy, nem tudom levinni a bicajt busszal, ott marad a séta.
 #178783  Szerző: DRoland
 
noartist írta: 2018.07.31. 15:56
Gyurii írta: 2018.07.31. 15:07 Szentesi adók off. Legalabb is 98,8 100,4 107,3 tuti.
Zivatar volt/van arrafelé.
Szentes - 2018.07.31-én 09:00 - 09:30 és 17:30 - 18:00 óra között fél teljesítményű sugárzás

Érintve: MinDig TV és MinDig TV Extra szolgáltatás csatornái (MUX A-B-C-D-E).
A munkálatok ideje alatt csak a szükséges ideig szünetel a műsorsugárzás!

Szentes - 2018.07.31-én 09:00-17:30 óra között teljes leállás
Érintve: Kossuth Rádió, Petőfi Rádió, Bartók Rádió, Dankó Rádió.
A munkálatok ideje alatt csak a szükséges ideig szünetel a műsorsugárzás!
Elvileg karbantartás volt. Meg lesz is 08. 03-án is. Gondolom a Retro rádiót is érintette.
 #178782  Szerző: Gyurii
 
Már ok.
 #178780  Szerző: noartist
 
Gyurii írta: 2018.07.31. 15:07 Szentesi adók off. Legalabb is 98,8 100,4 107,3 tuti.
Zivatar volt/van arrafelé.
 #178779  Szerző: Gyurii
 
Szentesi adók off. Legalabb is 98,8 100,4 107,3 tuti.
 #178413  Szerző: zsofi75
 
Sziasztok,bocs hogy hosszu a belinkelt oldal,de sztem fontos!
  • 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 86