RADIOSITE Fórum

  • AM-DX

 #180518  Szerző: LuciFerko
 
Nálam az antenna helyén már nincs ott a zavar, a koaxon "megy vissza" az erősítőbe. Akkor az antennától nem messze egy ilyen ferrit csodát tehet itt is :) Egy másik meg menne a vevő elé.

Írták nekem az egyik fb csoportban, hogy sokszor a legegyszerűbb megoldás működik. Ehhez csak koax és PVC cső kell :)
Kép
http://www.hamuniverse.com/balun.html
 #180509  Szerző: joe
 
LuciFerko írta:Nem valami olcsó, de ha jó, akkor beruházok rá.
Ne szaladj a boltba, mert csalódás érhet. Ma tovább kísérleteztem és megállapíthattam, hogy a loop antennába véletlenül "beépítettem" egy kb. 30dB-es "közösmódosú zaj elnyomást". Csak a kábel által felvett zajt lehet elnyomni, amit a loop antennámnál úgy sikerült megoldani, hogy az antennában van egy 40dB-es erősítő, a vevő bemenetén 30dB csillapító, mert túlvezérlődik az SDR...így a kábel által felvett zajt, zavart is 30dB-lel csillapítom :D

Találtam használható ferritet itthon - valami régi projektből megmaradt - készítettem egy kis trafót, amivel sikerült is a zajelnyomás egy passzív antennánál (a koax végén kb. 20m-es drót).
1. kép - koax megy az SDR-re, a végén nincs antenna (kábelen becsatolódik a zavar + a RF jel is)
2. kép - SDR bemenetére beraktam a zavarszűrőt - 2x10 menet TN14/9/5 (4C65) vasra - szinte kitisztult a spektrum
3. kép - passzív antenna - 20m drót (sajnos az SDR bemeneti erősítését 15 dB-lel csökkenteni kellett, mert a "49m" túlvezérelte)
4. kép - SDR bemenetén a zavarszűrő - már nincs olyan látványos javulás, mert az antenna is jelentős mennyiségű zavart szed össze (SDR erősítés egyezik a 3. képen lévővel)

Kép
 #180496  Szerző: TechY01
 
joe írta: 2019.01.05. 19:25
TechY01 írta:
LuciFerko írta: 2019.01.05. 13:20 1179-en feltekerhették a románt, mert majdnem olyan erős mint az MR4 az 1188-on.
Igen,feltekerték.
...és melyik adójukat? - a 10 vagy a 400 kW-osat...
A 400 kW-osat. Nyomkodja a Szolnoki MR4.
 #180493  Szerző: LuciFerko
 
Igen, az 1152 és az 1179 "széles" vevővel FM minőséget produkál.
Amit linkeltél oldalt, onnan melyik cucc lenne nekem jó? Nem valami olcsó, de ha jó, akkor beruházok rá.
 #180492  Szerző: joe
 
...ma egy kicsit kísérleteztem, de nem jártam sikerrel. 3 fajta ferrit gyűrűt bontottam ATX tápegységekből - igazából ezek 10-100kHz-es vasak - próbáltam szűrőt készíteni, de egyik sem használt...vagy túl jó a loop antenna...???
Jó ferritet HAM börzéken lehet beszerezni - kérdezz meg rádióamatőröket.

Itt van két spektrum kép 0,5-6,5 MHz-ig, ma délelőtt készült - alsó egy kb. 20m huzalantenna az udvaron ill. a felső a loop:
Kép

A két román adó 1179-en, felső Bákó 18 kHz széles !!! - alsó Resicabánya csak 10 kHz széles...
Kép

Európában 9kHz a csatorna szélesség, így mindkét adó csapkodja az 1188 kHz-et. A magyar hatóságok nem fognak erre semmit sem lépni, pedig kellene. Még láthat a képen 1152 kHz Kolozsvár is...szintén 18 kHz szélességben, a koreait alig tudom kiszedni 1143 kHz-ről...
 #180491  Szerző: LuciFerko
 
Na az egy jó kérdés, hogy melyiket. Joe, melyik szűrőt lenne érdemes megvennem? Ugye csak vételre kell. Sajnos itt Fehérváron nem kapni spéci ferritet.
 #180490  Szerző: joe
 
TechY01 írta:
LuciFerko írta: 2019.01.05. 13:20 1179-en feltekerhették a románt, mert majdnem olyan erős mint az MR4 az 1188-on.
Igen,feltekerték.
...és melyik adójukat? - a 10 vagy a 400 kW-osat...
 #180486  Szerző: joe
 
Köszönöm, mindenkinek, egy kicsit én is meglepődtem a mexikói állomás vételén 9760km távolságból...
@Luciferko: nem tudom mit lehetne alkalmazni hatékony zavarszűrésre - több megfelelő anyagú ferrit gyűrűt - de lehet venni is célhardvert: https://palomar-engineers.com/rfiemi-so ... ax-filter/
 #180483  Szerző: Sszilu
 
joe írta: 2019.01.04. 11:33 Újabb ország vétele sikerült középhullámon:
1570 kHz XERF - Mexikó - sajnos ID nincs csak online stream alapján sikerült azonosítani - ez hallható a felvételen is 55 s-tól - ugyanaz a spanyol nyelvű adás.
Gratulálok a klassz, mexikói vételedhez!
  • 1
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 401