RADIOSITE Fórum

  • Rádiós technikai eszközök

 #183443  Szerző: benko5009
 
benko5009 írta: 2018.11.25. 17:29 Sziasztok !

Nemrég cseréltem az autóban a fejegységet egy kínai gyártmányú(Zhangnanyi) 7"-os androidosra.(tulajdonképpen egy táblagép)
https://www.aliexpress.com/store/produc ... 56fdtuGHBV

Sok egyéb hasznos tulajdonsága mellett, ami itt a lényeg:
a Rádió IC-je egy NXP TEF6686
Az érzékenysége és szelektivitása persze kiemelkedő.
A szelektivitás szemléltetésére Pest délkeleti szélén csepergő esőben készítettem egy rövid videót:

https://www.youtube.com/watch?v=o8hJMUhW5O0

Üdv.: Balázs
Az eddigiekhez képest jelentősen javult a rádióvétel, miután az autó eredeti antennáját(kis rövid vacak) kicseréltem egy alca gyártmányú 80cm-es pálcára.
Látható pl. itt:
https://www.ebay.de/itm/Quality-univers ... ctupt=true

Ég és föld a különbség. Pl. a rádió itt Pest déli részén képes volt RDS-el hozni a 101,50-en a Reginát (a 101,60 SOLA mellett) és 105,10-en a Radio VLNA-t is (105,00 Bartók).
 #183229  Szerző: benko5009
 
frekivadasz írta: 2019.05.11. 13:37
benko5009 írta: 2019.05.11. 13:08
frekivadasz írta: 2019.05.11. 10:04 Ami biztos, hogy valami erősített MPX forrást találhattam meg annak idején T-4970-es tunerben...
Ezek szerint nem a TP8-at használod ?
...az R279-es jelzésű ellenállásnak a készülék hátlapjához közeli végéről van a jel vételezve...
Az én megfigyelésem szerint, az innen (mármint az R279-ről) jövő jelszintre negatív hatással van a bekapcsolt DYNAS :( A TP8-ról vett jel talán gyengébb, de a DYNAS-nak nincs rá hatása.
 #183219  Szerző: frekivadasz
 
Bocsánat a késésért, elég nagy a hajtás a melóban, és teljesen el is felejtettem tegnap a multimétert. Gyorsan megnéztem most, de sajnos az alkatrész oldalon nem találtam meg a pontot, ahonnan a kivezetést csináltam. Nem gond, úgyis szét kell majd szedni jobban, mert a 'B' antennabemenet vacakol, forrasztási, vagy egyéb érintkezési hiba van laphoz csatlakozó vékony koaxnál. Hogy ez mikor fog megtörténni, hát inkább nem ígérek semmit, látva a teendőket a közeljövőben, de ha megvan, beszámolok róla.
 #183150  Szerző: frekivadasz
 
benko5009 írta: 2019.05.11. 13:08
frekivadasz írta: 2019.05.11. 10:04 Ami biztos, hogy valami erősített MPX forrást találhattam meg annak idején T-4970-es tunerben...
Ezek szerint nem a TP8-at használod ?

Őszintén szólva, ezt most nem tudom megmondani. Az átkötést a nyomtatott oldalon csináltam, a készüléken eleve meglévő két db 3.5-ös Jack aljzat eredeti funkcióit szüntettem meg, az egyikből MPX, a másikból pedig fejhallgató kimenetet eszkábálva :)

Ami vicces, hogy még egy multiméter sincs itthon éppen, hogy esetleg ki tudjam mérni :)

A Pusi Decoder csatlakozása szerencsére látszik, így azt el tudom mondani: a nyák közepe tájékán ( a Nagy Átkötések Birodalmában, a rögzítő csavar közvetlen közelében) az R279-es jelzésű ellenállásnak a készülék hátlapjához közeli végéről van a jel vételezve. Az is könnyen előfordulhat, hogy innen van a kivezetés is a hátlapra. Hétfőn hozok egy multimétert a cégtől, és megmérem.
 #183149  Szerző: frekivadasz
 
joe írta: 2019.05.11. 11:46 Nem kötekedni akarok, de az RDS vétel sok mindentől függ. Az egyik a KF szűrő sávszélessége. 120 kHz alatti sávszélesség esetén az RDS vétel rohamosan romlik, 90kHz körül meg is szűnik, de (ha nincs szomszéd csatornás zavar) 120 kHz-hez képest 180kHz sávszélesség használatával kb. BER 25-30% (RDS Spy szerint) javulás figyelhető meg (ez igaz egy stabilan vehető, tőlem 65km-re lévő 100W-os adónál, gondolom terjedésből is ugyanez várható).

Abszolút nem veszem kötekedésnek, egyértelmű a segítő, jobbító szándék ami írásaidból jön, illetve hogy tényleg a dolgok mélyére tekintve minden létező körülményt vegyünk számításba.

Amiért ezt most itt mégsem érzem teljesen relevánsnak, az a tény, hogy egy valósidejű összehasonlítás történt, pontosan ugyanazt az MPX jelet (legyen az bármilyen is, de persze megfelelő jelszinttel) kapott meg két, sőt valójában három eszköz is, a harmadikat még nem is említettem, ami egy a tuner házába általam belebarkácsolt jó öreg Pusi-féle RDS Decoder. Ez bár harmadik lett a versenyben, de szintén megérdemli a dobogót, nem sokban maradt le a P275-től (bár itt ugye nagyon fontos az is, hogy milyen program fut a tuner saját mikrovezérlőjében) - az eredeti gyári RDS dekóder DATA és CLOCK vonalát "vágtam el", ide került be a Pusi-féle eszköz, jelentős javulást eredményezve az eredeti gyári állapothoz képest. A tuner kizárólag a PS megjelenítését teszi lehetővé, ennek figyelembevételével történt meg az összehasonlítás is.

Egy szó mint száz, a vizsgálat tárgya az volt, hogy azonos körülmények között hogyan teljesítenek az eszközök egymáshoz képest, és különböző viszonyok esetén is mindig ugyanez lett a végeredmény. Ami nagy eltérés volt, azt külön ki is emeltem, hogy 100kHz-re levő 'zavarás' esetén a P275 alulmaradt, csak speciális körülmények megteremtésével (25kHz-es félrehangolás, illetve a Super Narrow mód használata) volt képes értékelhető információt nyújtani. Itt még a Pusi Decoder is 'megverte'.

Volt tehát mindenféle vizsgálódás (wide, narrow és super narrow módban is), de az eredményre az összehasonlítás sorrendjének tekintetében ez nem volt hatással.
A DYNAS már abszolút nem alkalmas RDS infó kinyerésére, amikor ténylegesen szükség van erre az üzemmódra, már úgysincs elég RDS jelszint (elvész a zajban), vagy az erős 100kHz-re levő állomás lehetetleníti el ebben, a rendkívül keskennyé tett sávszélességről már nem is beszélve. Erős RF és nagy RDS jelszintű adók esetében van csak értékelhető info, ebben az esetben viszont nincs is szükség a DYNAS-ra.
 #183147  Szerző: benko5009
 
frekivadasz írta: 2019.05.11. 10:04 Ami biztos, hogy valami erősített MPX forrást találhattam meg annak idején T-4970-es tunerben...
Ezek szerint nem a TP8-at használod ?
 #183142  Szerző: joe
 
Nem kötekedni akarok, de az RDS vétel sok mindentől függ. Az egyik a KF szűrő sávszélessége. 120 kHz alatti sávszélesség esetén az RDS vétel rohamosan romlik, 90kHz körül meg is szűnik, de (ha nincs szomszéd csatornás zavar) 120 kHz-hez képest 180kHz sávszélesség használatával kb. BER 25-30% (RDS Spy szerint) javulás figyelhető meg (ez igaz egy stabilan vehető, tőlem 65km-re lévő 100W-os adónál, gondolom terjedésből is ugyanez várható).
 #183141  Szerző: frekivadasz
 
Jogos kérdések, bár már az elsőre se tudok konkrétan válaszolni. Ami biztos, hogy valami erősített MPX forrást találhattam meg annak idején T-4970-es tunerben. A hisztogram 3,2 - 3,5Vpp között zuhan látványosan a mélybe, 5Vpp körül van a maximuma. Ennek a jelszintnek bőséggel elégnek kell lennie úgy a hangkártya, mint a P275 esetében.

A második kérdés tekintetében az a válaszom, hogy efelett nincs 'hatalmam'. Igaz, hogy a láncban messze e legkevésbé az számít, hogy mennyire alacsony zajú a hangkártya, de jelen körülmények között csak ezzel tudok operálni.

Az RSP1A még valamelyik költözős dobozban van, tényleg illene már elővenni, különösen annak tekintetében, hogy az új QTH-n - messze és egyedüliként - a legerősebb adó (105, 6 Kossuth) polárhelyes vétellel 75dBuV a P275 szerint, míg a régin 93dBuV volt a 92,5 KATRADIO, 89dBuV a 98,1 Forrás, és a Mária a 97,4-en is 80dBuV körül.
 #183134  Szerző: joe
 
frekivadasz írta:A Spy-hoz egy igen jó minőségű hangkártyát használtam (Marian Trace Alpha), így kimaxolva a jel/zaj viszonyt, a vett állomás pedig az OE 1 a Sonnwendsteinről a 90,3MHz-en, egy sima vízszintes kördipóllal.

Ahogy az várható volt, az RDS Spy győzött, de azért óriási különbség nincs: a Super PI Detector fejti meg először a helyes kódot, majd amikor már néha-néha szinkron is előfordul, akkor jelenik meg a PI a P275-ös kütyün.
...és mennyi az "annyi"? - azaz FM demodulátorból kijövő MPX jel feszültsége mekkora? - egy átlagos demodulátor IC 80 dBuV bementi KF jelszintre kb. 100mV MPX-et ad a kimeneten...ezt kell tudni feldolgozni egy hangkártya bemenetén keresztül. Továbbá, gyenge adás vételénél a tuner AGC áramköre meddig tudja az RF jelszint csökkenést kompenzálni, hogy meglegyen a 80dBuV KF jelszint...ha nincs meg ez a jelszint, akkor hogy változik az MPX jel/zaj viszonya (feszültsége nem változhat, mert az az FM lökettől függ)?...
RSP1A-d még meg van? - HDSDR - VAC -RDSSpy milyen érzékenységgel dolgozik?
 #183130  Szerző: frekivadasz
 
benko5009 írta: 2019.05.05. 20:25
frekivadasz írta: 2019.05.05. 20:11 A kérdés abszolút jogos, még nem próbáltam, de gyanítom, hogy hasonló eredményeket fog hozni.

A jövő hétvégére ha nem is ennyire durván, de hasonló időjárás van a mostani előrejelzések szerint kilátásban: https://www.wxcharts.com/?panel=default ... kewtstep=0

Ha így lesz, akkor tudok ismét némi időt szakítani ennek, és megteszem az összehasonlítást.
OK, várom az eredményt, hátha meg tudok takarítani 285 EUR-t :D

Jó hírem van: nem kell feleslegesen költekezni :)

A Spy-hoz egy igen jó minőségű hangkártyát használtam (Marian Trace Alpha), így kimaxolva a jel/zaj viszonyt, a vett állomás pedig az OE 1 a Sonnwendsteinről a 90,3MHz-en, egy sima vízszintes kördipóllal.

Ahogy az várható volt, az RDS Spy győzött, de azért óriási különbség nincs: a Super PI Detector fejti meg először a helyes kódot, majd amikor már néha-néha szinkron is előfordul, akkor jelenik meg a PI a P275-ös kütyün.
Mikor végre nagy nehezen megfejtette a PS-t a Spy, az "1" már a P275-ön is megjelent az OE 1-ből.

Amit még észrevettem, hogy ha a vett állomástól 100kHz-re van egy valamivel gyengébb adó, ilyen körülmények között jelentősen nehezebben boldogul a P275. Van egy beépített szűrő két lehetőséggel: 70 és 90kHz, de nem nagyon tapasztaltam különbséget (a 70 a default). A tuner kis mértékű félrehangolásával azonban (távolodva a zavaró gyengébb adótól), illetve KF sávszűkítéssel ismét észhez tér a szerkezet.

Összegezve tehát a P275 inkább nagyobb jelek esetén teljesít jól, de alapvetően erre is készült, a közelben levő adóról lehet rengeteg információhoz jutni általa.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 126