RADIOSITE Fórum

  • DAB+

 #187861  Szerző: djlacee
 
Disclaimer: az osztrák MediaMarktban 20€ a legolcsóbb DAB+ rádió, azt nem lenne nehéz elhozni Magyarországra is. Csak persze ahhoz megfelelő tartalomra is szükség lenne... Még szerencse hogy a szomszédos országok már sokkal előrébb járnak, mint mi, így hallgatható rádió azért akad, nem is egy, de persze nem "az ország minden pontján".
 #187860  Szerző: DRoland
 
kJoe írta: 2020.07.20. 09:36 itthon újabb mélypont közeledik...
Hátha országos kiépítettsége lenne és lehetne kapni olcsó DAB+ rádiókat, kocsiba, hifikbe beépítenék vagy hordozható rádióként, akkor lenne létjogosultsága. Csak túl sok a ha...
A DVBT2 átállás miatt úgyis voltak a tornyoknál nyugodtan előkészülhettek volna technikaliag.
 #187859  Szerző: kJoe
 
itthon újabb mélypont közeledik: ezek a rádióengedélyek is lejárnak szeptember elején, pályázat sehol, így nem marad más lehetőség, mint lekapcsolni az eddig elindult budapesti adókat is... :(
Neo Fm-es idők óta lejtmenetben a platform, fogyatkozó műsorok, új bekerülők nélkül. Ez az érdeklődés teljes hiányát mutatja. :wailing:
 #186408  Szerző: Sszilu
 
Bővült a horvát DAB programkínálata:
Kép
 #185243  Szerző: csadam
 
asr27 írta: 2019.09.29. 18:56 Az Osztrák DAB+-ról levették az ENERGY-t? Ma próbáltam de a határ közelében sem jött.
Nem, valamit változtattak rajta. Újra kell keresni a MUX-ot és ott lesz.
 #185238  Szerző: asr27
 
Az Osztrák DAB+-ról levették az ENERGY-t? Ma próbáltam de a határ közelében sem jött.
 #183470  Szerző: joe
 
Kovi02 írta: 2019.05.29. 16:34 Az FM-hez képest ez így nagy visszaesés,az még Veszprém környékén is stabilan,RDS-sel szól. Szerintetek Fehérvár magasabb pontjain lehet rá esélyem,hogy megfogjam,vagy ott már esélytelen?
Mit vártatok? - magasabb frekvencia -> rosszabb terjedés és ráadásul kisebb adóteljesítmény...vételhez szűkséges jelszint pedig hasonló.

Gyakorlatban kiváló sztereó vételhez kb. 20dB RF jel/zaj viszony kell, de a kielégítő vételhez 9dB is elegendő, a DAB, hogy megszólaljon 7dB körüli RF jel/zaj viszony kell, ez már kiváló hangminőséget eredményez, de 6,5dB-nél már nem szól semmi. Gyakorlatban a DAB vételkörzet határon 13dB RF jel/zaj viszony kalkulálnak -> 6-7dB-lel kisebb adóteljesítmény is elegendő, mint FM-en -> Graz esetén 100/10kW az arány, vagyis a DAB FM-hez képest -10dB már adó oldalon ->ebből, elméletben az DAB vételi határ az FM-en elérhető "kielégítő" vételi határ távolságához képest pont a fele lesz (domborzat + egyéb hullámterjedési hatásokat nem vettem figyelembe). FM-et az adótól 200km-re még lehet venni, a DAB esetén kb. 100km várható.

Nyilván a vételnél sokat jelent egy nagy teljesítményű antenna -> Sszilu vételeit egy 12-13dB nyereségű antenna segíti, ami ki van elmeve a környerő tereptárgyak fölé.
 #183459  Szerző: Kovi02
 
asr27 írta: 2019.05.29. 15:14
djlacee írta: 2019.05.28. 20:56
asr27 írta: 2019.05.28. 20:17

Felkerült már a többi adó, amik a honlapjukon fent vannak?
Igen, megy már minden, ráadásul Semmeringen szerintem toltak is egy kicsit a tesztekhez képest, mert most egyedüli multiplexként a szobámban is jön
Keszthely környékén csak foltokban jön, a kocsiban gondolom Graz-ból. így akadozva hallgathatatlan. Számomra csalódás, azt hittem legalább a Balatonig elszól stabil minőségben.
Az FM-hez képest ez így nagy visszaesés,az még Veszprém környékén is stabilan,RDS-sel szól. Szerintetek Fehérvár magasabb pontjain lehet rá esélyem,hogy megfogjam,vagy ott már esélytelen?
 #183458  Szerző: asr27
 
djlacee írta: 2019.05.28. 20:56
asr27 írta: 2019.05.28. 20:17
csadam írta: 2019.05.21. 21:55

Köszönöm szépen! Pápán 2 DAB+ vevővel is néztem, az egyiken (Silvercrest) akadásmentesen jön, a másikon (Pure One Flow) alig bírom megszólaltatni. Remélem, ez nem a végleges állapot.
Felkerült már a többi adó, amik a honlapjukon fent vannak?
Igen, megy már minden, ráadásul Semmeringen szerintem toltak is egy kicsit a tesztekhez képest, mert most egyedüli multiplexként a szobámban is jön
Keszthely környékén csak foltokban jön, a kocsiban gondolom Graz-ból. így akadozva hallgathatatlan. Számomra csalódás, azt hittem legalább a Balatonig elszól stabil minőségben.
 #183446  Szerző: djlacee
 
asr27 írta: 2019.05.28. 20:17
csadam írta: 2019.05.21. 21:55
Sszilu írta: 2019.05.21. 19:38 Jelenleg 4 adó van rajta (az 5D-n, és a 8A-n is):
88.6
Arabella Relax
Rock Antenne
jö.live
Köszönöm szépen! Pápán 2 DAB+ vevővel is néztem, az egyiken (Silvercrest) akadásmentesen jön, a másikon (Pure One Flow) alig bírom megszólaltatni. Remélem, ez nem a végleges állapot.
Felkerült már a többi adó, amik a honlapjukon fent vannak?
Igen, megy már minden, ráadásul Semmeringen szerintem toltak is egy kicsit a tesztekhez képest, mert most egyedüli multiplexként a szobámban is jön
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 71