RADIOSITE Fórum

  • FM-DX

 #185036  Szerző: Kovi02
 
attisdújv írta: 2019.09.16. 07:45 Sziasztok!
Hetek óta jön tökéletes minőségben RDS-el Szabadkáról a 99.3Mhz-en ar RTV NS1 adó. A vétel hely Dunaújváros teljes területe, beltéren-kültéren egyaránt. Olyan erősen jön, mintha a városból adna. Ilyen hosszú tropóról nem hallottam. A 92.5 csak esetenként jön gyengén. Ekkora térerővel ad az az adó? Kovi! Mit tudsz erről?
Itt nem igazán változott a térereje,viszonylag sűrűn járok arrafelé,és ott állandóan jött,a 88,9/101,1 pedig stabil RDS-sel szól arrafelé. Mostanában sűrűbben volt adóprobléma,többször álltak le a szabadkai nagyok,meg a 92,5/99,3 térereje erősen instabil volt,de nyár végére teljesen megoldották a problémákat,olyan 1 hónapja nem is volt velük baj.
 #185033  Szerző: attisdújv
 
Sziasztok!
Hetek óta jön tökéletes minőségben RDS-el Szabadkáról a 99.3Mhz-en ar RTV NS1 adó. A vétel hely Dunaújváros teljes területe, beltéren-kültéren egyaránt. Olyan erősen jön, mintha a városból adna. Ilyen hosszú tropóról nem hallottam. A 92.5 csak esetenként jön gyengén. Ekkora térerővel ad az az adó? Kovi! Mit tudsz erről?
 #184960  Szerző: joe
 
Glenn írta:
kristikoma írta: 2019.09.09. 07:33Igen, sajnos a közeli román adók teljesen szétcsapják a vételt, rossz beállításukkal.
Nem érted a lényeget szerintem. NIncsenek azok a román adók rosszul beállítva, hanem a tunered szelektivitása gyenge. ;)
Sajnos egyes román adók túl vannak modulálva, de pl. a világosi 103,8 az rendben van. Gyakorlatilag egy szabványos sztereó URH adó spektruma kb. 300 kHz (0,3 MHz) széles, vagyis egy vevő akkor jó, ha 280 - 300 kHz széles szűrővel van szerelve. Zavarmentes vétel érdekében közeli adóállomások között illene 0,3 MHz távolságot tartani, de ez nem megvalósítható. Kisebb szűrőt lehet használni, ezzel megnövekszik a vevő szelektivitása, ellenben a mély tartományban torzítás hallható, ill. sztereó hangkép is romlik, az RDS vételről ne is beszéljünk.

A csabai 104,0-nál a frekvencia kijelöléssel van probléma, két közeli (80 km-en belüli) nagy teljesítményű román adó veszi közre, így az 1kW teljesítmény csak pár km-es zavarmentes vételkörzetet eredményez, de a rádiónak csak erre is szól az engedélye...itt ezt lehetett kihozni.

Vannak vevőkészülékek, amelyek állítható (kapcsolható) sávszélességgel rendelkeznek, a hangminőség kárára javítható a szelektivitás, a szomszéd frekvencián működő adó okozta zavar csökkenthető, ill. van olyan készülék amiben speciális áramkör gondoskodik a zavarmentes vételről...

DX-er számára a hangminőség nem elsődleges, a szelektivitás és az érzékenység a fő paraméter, ezért az utóbbi egy évben szinte kizárólag SDR-rel rádiózok...
 #184957  Szerző: Glenn
 
kristikoma írta: 2019.09.09. 07:33Igen, sajnos a közeli román adók teljesen szétcsapják a vételt, rossz beállításukkal.
Nem érted a lényeget szerintem. NIncsenek azok a román adók rosszul beállítva, hanem a tunered szelektivitása gyenge. ;)
 #184955  Szerző: kristikoma
 
joe írta: 2019.09.08. 22:39
kristikoma írta:Azok csak akkor jönnek, ha nagyobb a jelszintjük. A 93,2-n Europa FM, a 102,7-en meg a kékesi Petőfi miatt nem tudom venni. Kéne egy sokkal jobb tuner, szelektivitással vannak gondok, akkor meglehetne a pécsi 50kW-os adók közül elvileg mind.
Ez a problémád a pécsi adókkal is...ez a felvétel tőled 20km-re készült, most 23:00-kor: https://youtu.be/7I236nUe57g - (lehet az YT letiltja, mire meghallgatnátok)

103,7 Petőfi szépen jönne, ha Vilgos nem üzemelne a 103,8-on...104,6 Dankó is itt van Kékes mellett, sőt a 100,5 Retro is kiszedhető a 100,4 Szentes mellől...105,9-en a kiskőrösi Bartók is jön a román adás mellett...

106,2 RDS-sel vehető, a 102,8-at Kékes zavarja, de 102,0-án is kijön a zajból az Eszéki Rádió.
Igen, sajnos a közeli román adók teljesen szétcsapják a vételt, rossz beállításukkal. Annyira, ha a 104,0 MHz-en adó Rádió1-et akarnám hallgatni(nem szoktam), ahhoz is irányított antenna kell, akkor nem recseg bele a RRA. Ráadásul a nagyváradi 104,1 MHz is nagyobb jelszinttel jön, mint korábban. A többi románról nem is beszélve, talán csak az alacsony teljesítményűeknél nem zavaró.
 #184954  Szerző: joe
 
kristikoma írta:Azok csak akkor jönnek, ha nagyobb a jelszintjük. A 93,2-n Europa FM, a 102,7-en meg a kékesi Petőfi miatt nem tudom venni. Kéne egy sokkal jobb tuner, szelektivitással vannak gondok, akkor meglehetne a pécsi 50kW-os adók közül elvileg mind.
Ez a problémád a pécsi adókkal is...ez a felvétel tőled 20km-re készült, most 23:00-kor: https://youtu.be/7I236nUe57g - (lehet az YT letiltja, mire meghallgatnátok)

103,7 Petőfi szépen jönne, ha Vilgos nem üzemelne a 103,8-on...104,6 Dankó is itt van Kékes mellett, sőt a 100,5 Retro is kiszedhető a 100,4 Szentes mellől...105,9-en a kiskőrösi Bartók is jön a román adás mellett...

106,2 RDS-sel vehető, a 102,8-at Kékes zavarja, de 102,0-án is kijön a zajból az Eszéki Rádió.
 #184952  Szerző: kristikoma
 
joe írta: 2019.09.08. 16:36
kristikoma írta:Felfigyeltem egy dologra. Lakhelyemen rendszeresen vehető a beljei 98,1 és 106,2 MHz. Viszont a nem sokkal messzebb található, illetve magasabbról adó pécsi adók már nem. Ez mitől lehetséges?
Pélmonostor állomásról a 93,3 ill. a 102,8-at hogy veszed? - azonos antenna rendszerrel és teljesítménnyel ad, mint az általad említett másik két adó. Pécsről melyik adót/frekvenciát szeretnéd venni 103,7; 105,5 ? - ezek adnak hasonló teljesítménnyel (~50kW), mint a horvát állomás, de próbálkozhatsz a 107,6 vételével is, bár ez csak 10 kW. A többi frekvencia irányított és/vagy kisebb teljesítményű - 95,9; 101,7; 104,6. Joe
Azok csak akkor jönnek, ha nagyobb a jelszintjük. A 93,2-n Europa FM, a 102,7-en meg a kékesi Petőfi miatt nem tudom venni. Kéne egy sokkal jobb tuner, szelektivitással vannak gondok, akkor meglehetne a pécsi 50kW-os adók közül elvileg mind.
 #184949  Szerző: joe
 
kristikoma írta:Felfigyeltem egy dologra. Lakhelyemen rendszeresen vehető a beljei 98,1 és 106,2 MHz. Viszont a nem sokkal messzebb található, illetve magasabbról adó pécsi adók már nem. Ez mitől lehetséges?
Pélmonostor állomásról a 93,3 ill. a 102,8-at hogy veszed? - azonos antenna rendszerrel és teljesítménnyel ad, mint az általad említett másik két adó. Pécsről melyik adót/frekvenciát szeretnéd venni 103,7; 105,5 ? - ezek adnak hasonló teljesítménnyel (~50kW), mint a horvát állomás, de próbálkozhatsz a 107,6 vételével is, bár ez csak 10 kW. A többi frekvencia irányított és/vagy kisebb teljesítményű - 95,9; 101,7; 104,6. Joe
 #184947  Szerző: zenefalo
 
kristikoma írta: 2019.09.08. 12:11
zenefalo írta: 2019.09.08. 12:06
kristikoma írta: 2019.09.08. 11:53 Felfigyeltem egy dologra. Lakhelyemen rendszeresen vehető a beljei 98,1 és 106,2 MHz. Viszont a nem sokkal messzebb található, illetve magasabbról adó pécsi adók már nem. Ez mitől lehetséges?
Domborzati viszonyok. Valószínűleg völgyben lakhatsz, és a domb kitakarja a pécsi adótornyot, miközben Belje felé nincs akadály. Nálam ugyanez, völgyben lakom, egy domb kitakarja Kékest, miközben 20 km légvonalban hozzám. A kékesi rádiók zajosan jönnek teleszkópantennás rádióval.
Szinte teljesen sík a terep, Tiszántúlon lakom. Legközelebb az aradi hegyek vannak, 60km kb. De több hazai, magasan levő gerincadói szólnak, ami zavartalan. Kékes, Tokaj, Budapest, néha Kab-hegyről a Petőfi(a többi zavart).
Akkor az adók irányítottsága lehet a válasz. Belje a lakhelyed felé szór, Pécs más irányba.
 #184944  Szerző: kristikoma
 
zenefalo írta: 2019.09.08. 12:06
kristikoma írta: 2019.09.08. 11:53 Felfigyeltem egy dologra. Lakhelyemen rendszeresen vehető a beljei 98,1 és 106,2 MHz. Viszont a nem sokkal messzebb található, illetve magasabbról adó pécsi adók már nem. Ez mitől lehetséges?
Domborzati viszonyok. Valószínűleg völgyben lakhatsz, és a domb kitakarja a pécsi adótornyot, miközben Belje felé nincs akadály. Nálam ugyanez, völgyben lakom, egy domb kitakarja Kékest, miközben 20 km légvonalban hozzám. A kékesi rádiók zajosan jönnek teleszkópantennás rádióval.
Szinte teljesen sík a terep, Tiszántúlon lakom. Legközelebb az aradi hegyek vannak, 60km kb. De több hazai, magasan levő gerincadói szólnak, ami zavartalan. Kékes, Tokaj, Budapest, néha Kab-hegyről a Petőfi(a többi zavart).
  • 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 536