RADIOSITE Fórum

  • Külföldi rádiók

 #185955  Szerző: Glenn
 
Kovi02 írta: 2019.12.15. 22:20Valaki,aki esetleg jobban ismeri a szerb rádiós piacot belülről,le tudná írni,mi vezetett a jelenlegi állapotokhoz?
Semmiképp sem állítom, hogy ismerem a szerb piacot, csak mint arra gyakran járó és hallgató, jó 40 évnyi tapasztalatom van.
Ott még Tito liberalizálta a "piacot", ami ugyan teljesen állami volt, de szinte mindenki indíthatott helyi rádiót, és a JRT is folyamatosan gyarapította adóinak számát. Aztán megjött a kapitalizmus és megjött az anarchia is. Majdnem olyan volt a helyzet a 90-es évek elején, mint Olaszországban (nekem tetszett). Utána háború, nyomor, cenzúra, és mire normalizálódott a helyzet, már Európára kezdtek el készülni (2000-es évek eleje). Állami és magánhálózatok alakultak, a helyi rádiók (főleg ami nem szerb volt) megritkultak, így próbáltak alkalmazkodni az egyezményekhez. Ez többé-kevésbé sikerült, bár nem mindent tartanak be (ezt te tudod a legjobban).
Zeneileg és műsorilag egy régen beidegződött szisztéma él, ami nagyon egyszerű. Divatos volt a "Hit dana", ami egy előre kijelölt listából a hallgatók szavazata alapján történő kiválasztást jelentett. Olyan, mint a kivánságműsor, ahol csak listából lehet kérni. Ezt nyomják ma is a helyi adók és ez tényleg népszerű. Mainstream zene évtizedekig szinte csak az Újvidéki Rádióban volt (Pipsz, Slágerparti, Pop Top), a szerb hallgatóknak a kóló volt a főműsor. Ezt mára felváltotta a turbofolk, ami modern stílusú kólót jelent lényegében. Mivel rádióban nincs hagyománya a modern klubzenének, így valószínűleg a hallgatók sem igénylik annyira (saját vélemény). Persze ettől még lehetne akármilyen jó egy rádió (a mi fogalmaink szerint), de lehet, hogy nem igazán van rá igény. ;)
 #185930  Szerző: Kovi02
 
Kovi02 írta: 4 nappal ezelőtti komment ...
Valaki,aki esetleg jobban ismeri a szerb rádiós piacot belülről,le tudná írni,mi vezetett a jelenlegi állapotokhoz?


Csak még egy hozzáfűzés: pl. http://playradio.rs/play_lista.php ez egy egész jó chart lenne,bár ha valaki belehallgat a rádióba,akkor azt tapasztalja hogy a charton lévő 30 számból 14(!!) még sose volt a rotációban. Miért van az,hogy "kikérjük a hallgatók véleményét" ezzel a szavazással,de a rádiós rotációban(ahol pl. Adele- Hello lazán lemegy napi 5-6 alkalommal) sose tűnnek fel az itt játszott dalok?(kb. "leszarjuk a hallgatók véleményét")
Egyik legjobb példám, Zayn - Dusk Till Dawn két hétig volt listavezető(!!) és így maradt ki a napi játszási listából.
 #185904  Szerző: Kovi02
 
Glenn írta: 2019.12.11. 16:48
joe írta: 2019.12.10. 21:59Én nem értek hozzá, de most te ezt elmagyaráztad...de szerintem "kovi" sem anyanyelvi szintű szerb vagy horvát, így a szöveget csak másolta a netről, ahogy én is tettem a szerb ÁBC betűivel.
Bocs, nem titeket kritizáltalak, csak érdekesnek találtam ezt a dolgot. :blush:
Furcsa volt, hogy egy az egyben átvettek valamit, ami a kreativitás teljes hiányát jelzi. Pedig Kovi nem is olyan régen még dicsérte a szerb rádiókat, de ezek szerint sehol sem tartanak. Az tény, hogy Szerbiában nincs hagyománya az ilyenfajta rádiózásnak, mert egészen a közelmúltig csak amolyan "hobbirádiózás" folyt ott. Minden falunak saját adója volt, a színvonal is ezt képviselte. Országosan meg csak az állami adók működtek, amolyan öreges stílusban. Tehát akkor ezen nem nagyon sikerült túllépniük.
A rádiók nagy része eddig is ilyen volt,csak a néhány színvonalasabb rádiót(TDI,AS FM,TopFM) hoztam fel jó példaként. Azt már többször alaposan kifejtettem itt,hogy mi történt a szerb rádiókkal. A kreativitás teljes mértékben hiányzik,pl. az országos kerrádiókon nincsenek műsorok,napi 5 műsorvezető van(2 reggel,aztán 10-14 14-18 és 18-22) akik lényegében az ezerszer hallott számok címeit olvassák fel,meg ha ritkán van valaki betelefonáló,azzal beszélnek.
A rotáció napszaktól/évszaktól független,mindig ugyanazok a számok mennek,pl. a Playen Lykke Li - I Follow Rivers még mindig napi 4-5 ször megy indulás óta.
Csak egy rádió példának,az AS FM:
Dance rádiónak indult,tele volt DJ showkkal,hétvégén voltak kisebb beszélgetős műsorok,stb..
2009-es műsorlistát megnézve hétköznap 19-00 (vagy 19-02) között mixműsorok,hétvégén 15-22 között mixek,ami heti kb. 42 óra mixet jelentett. Emellett volt dance chartjuk is hétfőnként.
Bár nem fővárosi rádió,de Szerbia majdnem összes radio showja AS FM gyártás volt,de ami nem,azokat is leadták.
2014-ig kb. ment ez a rendszer,bár akkor is átment félig-meddig pop,pop-dance és pop-rock irányba a zenei szerkesztés,de akkor még ment 19-21 között a Party Mix,illetve az esti sávot is teljesen kitöltötték a dance-szettek.
Azután rohamosan csökkentek a műsorok,
2014 óta megszűnt: Lazino Tele,Cuba Libre Radio Show,The Beatshakers Radio Show,Christallization,Cue Point,House Of Grooves,Rising , emellett kb. 2012 óta nem megy a Global Warm Up,illetve a Hedkandi Radio Show.
A DJ-k közül Conte,WD87 távozott csak az elmúlt két évben.
Szerbia egyetlen dance-chartját,az AS FM Top20-t lecserélték 2017-ben,majd elindították a Hit Listát,ami már csak egy tisztán popzenei chart volt,emellett a Party Mix is megszűnt péntek és szombat este.
Az elmúlt 3 évben lelépett a műsorvezetői gárdából 6 ember,esti műsorvezetés 3 éve nincs,hétvégi is csak 1 éve van megint.
A zenei szerkesztő már évek óta nem vesz ki a playlistből semmi 2015 előtti popzenét,pl. Kings Of Leon- Sex On Fire lemegy napi 3-4 szer.

A legrosszabb mégis az,hogy ami van,azt is az emberi idiotizmus teszi tönkre.
http://radioas.fm/program.php
Hogy van az,hogy a Release Yourself kedden hajnali 1 és 3 között(!!!) megy,miközben szombat este nincsen mixműsor? Teljes pazarlás. Kedden is mehetne pl. a Vantiz 23-00 között,mégis inkább 00-01 között megy. Az Extreme Sound,ami Szerbia legjobb tech house műsora,hétfő 00-01 között megy,pedig ez megérne legalább egy hétköznap estét,normális időpontban.

Ennek ellenére,még mindig ők Szerbia legszínvonalasabb rádiója.(pl. az AS FM nélkül a belgrádi/újvidéki éterben heti 0 órányi mix menne le)

Nem mondom,hogy a mixműsorok annyira meghatározóak lennének,de az unalmas és céltalan műsorvezetésen kívül ez az egy dolog van a szerb éterben az adásgép zenélgetésén kívül.
 #185895  Szerző: Glenn
 
joe írta: 2019.12.10. 21:59Én nem értek hozzá, de most te ezt elmagyaráztad...de szerintem "kovi" sem anyanyelvi szintű szerb vagy horvát, így a szöveget csak másolta a netről, ahogy én is tettem a szerb ÁBC betűivel.
Bocs, nem titeket kritizáltalak, csak érdekesnek találtam ezt a dolgot. :blush:
Furcsa volt, hogy egy az egyben átvettek valamit, ami a kreativitás teljes hiányát jelzi. Pedig Kovi nem is olyan régen még dicsérte a szerb rádiókat, de ezek szerint sehol sem tartanak. Az tény, hogy Szerbiában nincs hagyománya az ilyenfajta rádiózásnak, mert egészen a közelmúltig csak amolyan "hobbirádiózás" folyt ott. Minden falunak saját adója volt, a színvonal is ezt képviselte. Országosan meg csak az állami adók működtek, amolyan öreges stílusban. Tehát akkor ezen nem nagyon sikerült túllépniük.
 #185893  Szerző: joe
 
Glenn írta:OFF:
Az "ije-zés" a horvát nyelv sajátossága
Én nem értek hozzá, de most te ezt elmagyaráztad...de szerintem "kovi" sem anyanyelvi szintű szerb vagy horvát, így a szöveget csak másolta a netről, ahogy én is tettem a szerb ÁBC betűivel.
 #185887  Szerző: Glenn
 
joe írta: 2019.12.09. 20:21Itt van szerbül: "Највеће звезде највећи хитови" :yes: - leírva van két betű különbség, kiejtésben lehet, hogy semmi
OFF:
Az "ije-zés" a horvát nyelv sajátossága (meg még van pár, ami itt épp nincs jelen), és ha ezt egy szerb meghallja tőled, nem fog átölelni (jobb esetben). Rokonaim gond nélkül kommunikálnak az Adria partján, de mivel a magyar mellett a szerbet beszélik anyanyelvi szinten, nagyon figyelnek az ilyen pici eltérésekre.
ON:
A lényeg az, hogy világos, hogy másolják a horvát mintát, jól teszik, ha érdemes. Én nem sok jó horvát rádiót hallottam (igaz, ritkán hallom őket, havonta kb. egyszer, mikor arra járok, belehallgatok), de lehet, hogy az én rossz ízlésem az oka ennek. Ami jó, azt másolni kell, de azért fura lenne itthon egy román másolat román nyelvű szignállal. :shock: :D
 #185878  Szerző: Kovi02
 
joe írta: 2019.12.09. 20:21
Glenn írta:
Kovi02 írta: 2019.12.08. 22:10"Najveće zvijezde najveći hitovi"
Ez érdekes, mert ez horvátul van. Tudomásom szerint nem nagyon érdemes Szerbiában horvátul megszólalni, pedig ha a helyi rádióban horvát szignálok mennek, akkor vagy kitört a testvériség (bratstvo), vagy tényleg nagy a baj. :shock:
Itt van szerbül: "Највеће звезде највећи хитови" :yes: - leírva van két betű különbség, kiejtésben lehet, hogy semmi...amúgy nem ez a lényeg, hanem nyúlják egy másik rádió jól bevált formátumát. Amúgy meg egészségükre, bárcsak egy olyan magyar rádió lenne, ami egy jól bejáratott formátumot másolna...mert ez egy katasztrófa, ami itthon van.
A szerbeknél is katasztrófa ami van,a Play olyan mint az R1,csak a 2010-es évek kedvenc 40 pop-dance száma helyett 40 pop és pop-rock szám megy,ugyanígy megy kb. 20 a 2000-es évekből. 4 év óta arra sem voltak képesek hogy az alap rotációban napi 4-szer lemenő számokat kicseréljék indulás óta. S2 kb. egy identitászavar,a 80-as évektől újdonságokig minden megy,érthetetlen sorrendben. Az Otvorenit próbálják másolni,de még ahhoz se értenek,az Otvorenin a napszakra erősen figyelnek zenei szerkesztéskor,vannak throwbackek is változatosan,az S2-n meg kb. semmi ilyen, ami 5 éve bekerült heavy rotationba,az most is ugyanúgy ment.
A jelenlegi szerb rádiók közül 2 van,amit nem zárnék be azonnal,mert még van bennük potenciál,a TDI és az AS FM.
 #185877  Szerző: joe
 
Glenn írta:
Kovi02 írta: 2019.12.08. 22:10"Najveće zvijezde najveći hitovi"
Ez érdekes, mert ez horvátul van. Tudomásom szerint nem nagyon érdemes Szerbiában horvátul megszólalni, pedig ha a helyi rádióban horvát szignálok mennek, akkor vagy kitört a testvériség (bratstvo), vagy tényleg nagy a baj. :shock:
Itt van szerbül: "Највеће звезде највећи хитови" :yes: - leírva van két betű különbség, kiejtésben lehet, hogy semmi...amúgy nem ez a lényeg, hanem nyúlják egy másik rádió jól bevált formátumát. Amúgy meg egészségükre, bárcsak egy olyan magyar rádió lenne, ami egy jól bejáratott formátumot másolna...mert ez egy katasztrófa, ami itthon van.
 #185875  Szerző: Glenn
 
Kovi02 írta: 2019.12.08. 22:10"Najveće zvijezde najveći hitovi"
Ez érdekes, mert ez horvátul van. Tudomásom szerint nem nagyon érdemes Szerbiában horvátul megszólalni, pedig ha a helyi rádióban horvát szignálok mennek, akkor vagy kitört a testvériség (bratstvo), vagy tényleg nagy a baj. :shock:
 #185873  Szerző: Kovi02
 
Nemrég huzamosabb ideig hallgattam a szerb Radio S2-t,és feltűnt,hogy az (http://www.otvoreni.hr/)-ről ismerős "Najveće zvijezde najveći hitovi" ID-k mennek a zenék között. ;)
Az azért elég kreatív,hogy a szignáljukat "Tvoj feel good radio" az Otvoreni már évek óta használja,de hogy még a zenei szerkesztési ötleteket is ilyen nyíltan onnan nyúlják le? :D
Amikor azt gondolom,hogy a szerb rádiózás elérte a mélypontot,akkor tudnak mindig egy olyat húzni,ami rádöbbent,hogy mégis van lejjebb. ;)
Most már úgy gondolom,hogy a hazai rádiók már színvonalasabbak,mint a szerbek. (ha nem lenne az AS FM-en a heti 14 órányi mix,szerintem már oda se kapcsolnék)
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 150