RADIOSITE Fórum

  • Rádió 1

 #187028  Szerző: potyi
 
"A 89.5 még nálam is bejönne", Zala megyében. Értem, amit mondasz, de ez megint olyan érvelés, hogy itt, Budapesten is foghatóak néha a lengyel rádiók. Hegyen, jó időben... Néha még a törökök is.
 #187027  Szerző: potyi
 
Egyetlenegy dolgot szeretnék kérni: a számokkal ne vitatkozzunk.

Kép

Kép
forrás: NMHH

Ez így jelen pillanatban pont "annyit tud", illetve kicsivel több, mint amit a Music FM egy frekivel tudott: az 3.313.000 fő volt hivatalosan.

Ez most sztereóban 33%, monoban 40% körüli. Járulékos nyereség átlag +15%-al számolva 46% jön ki megközelítőleg, de hogy az összehasonlítás korrekt legyen, azt akkor a többi rádióhoz is hozzá kell számolni.

Tovább bonyolítja az összehasonlítást, hogy a rádióengedély kiadásakor max +10%-ot el lehetett érni jogszerűen, az akkor - nagyon erős jóindulattal, védhetetlen számítással, saccperkábé, beleértve az ajándék elérést - legfeljebb 50% körüli, de szigorúan nem hivatalosan! Hivatalosan 33%, a Retro meg 69%, azaz kevesebb mint fele a másik nagy kereskedelmi rádiónak.

A 89.5-öt ha megkapnák, szerintem csakis a hatvani, velencei, dunaújvárosi freki lenne kiejthető, a többi nem. Viszont a legerősebb gazdaságú, egyúttal legfontosabb régióban, tehát kifizetődő lenne, fel tudná küzdeni magát a rádió hallgatottságban az élmezőnybe, drágábban értékesíthetné a reklámidőt etc.
 #187026  Szerző: Adam
 
potyi írta: 2020.05.04. 21:57 Tévedés, a hálózat lakossági lefedettsége 40% körüli. A Retroé 70%. Területre még kisebb. Még az autópályákon sem szól átlagos vevővel, próbáljátok ki az M1-esen vagy az M5-ösön. Vagy az M7-esen Balatonboglár-Siófok között, esetleg az M4-esen, Pilis körül.

Az Alföldön jobb a helyzet, mert jobban terjed, kevésbé kitett a domborzatnak, de valójában hivatalosan ott is csak a városok pár km-es körzetében felel meg kereskedelmi szempontoknak a vételkörzet. Ahol pedig lankák, hegyek vannak, ott teljesen instabil. Salgótarjánban például még a belvárosban is rossz. Mentségükre váljon, hogy ott a Petőfi is.
Az bőven nem 40%. Lakosságszámra csináltam egy gyors kalkulációt, 5,8 millió embert ér el, de ebben nincsen benne az adók 20 km-es körzetében lévő lakosság. Az még 1 millió van kb, szóval 70-75%-on van a lakosságszám elérés.
 #187025  Szerző: Adam
 
potyi írta: 2020.05.05. 12:23 A felvetésed érdekes és részben jogos.

Egy Pécs 101.7 vs. 90.6 (alap)árban nem nagy különbség, elérésben a 101.7 papíron nem is sokkal több, mint a 90.6, viszont az eltérő adótelephely miatt a járulékos nyereség sokkal nagyobb, elérhető vele az, hogy ne szigetszerű legyen a lefedettség, és biztosított legyen a forgalmasabb utakon is. Lehet, hogy nem kell fizetni mondjuk a dombóvári vagy szigetvári lakosságért, de a 101.7 mégis eléri őket, míg a 90.6 nem, annak ellenére, hogy papíron nem nagy a különbség se hivatalos lakosságszámban, sem pedig árban.

Összességében tehát egy rádió szempontjából kell(ene) nézni a hivatalos lefedettséget és kell nézni az "ajándék" lefedettséget, de a DX vagy alkalmi vételt nem.

Budapesten a 89.5-nél megállja a helyét, amit írtál, a 89.5 sokkal drágább, 2-2,5x-ese, mint a 96.4, viszont az agglomeráció igen értékes lett az elmúlt években a lakosság változásával, a szuburbánus kiköltözési folyamatok miatt. Ráadásul pont ők azok, akik autóval közlekednek és a rádiózás pont autós vételnél tartja magát igazán.

A Rádió 1 vétele Budapest városhatárain túl lényegében nem megoldott átlag emberek számára átlag vevővel. Nem fognak sistergő-ugráló Balázsékat hallgatni, inkább kötnek egy kompromisszumot és átkapcsolnak Harsányiékra.

A 96.4 kapcsán nemcsak az a probléma, hogy alacsonyabb adótelephelyről ad, és így "megfogják a hegyek" északnyugati irányban, hanem az is, hogy Szolnok és Kecskemét felé erősen le van korlátozva. Ez mondjuk a 99.5 esetében már nem figyelhető meg, tehát ha nagyon akarnák, akár "házon belül" is tudnák korrigálni ezt a problémát, de a legjobb megoldás egy ekkora rádiónak szerintem egyértelműen a 89.5 lenne. Nagyon leegyszerűsítve a 96.4 esetében a hivatalos lefedettség tiszta sor, viszont az "ajándék" még más, Citadelláról sugárzó adókéhoz képest is minimális.

Üzleti tervezés kérdése a többi. Hogy megéri-e nagyobb frekit elvinni, vagy sem.
Ha a 89,5 meglenne, kapásból 6-8 környéki frekvenciát meg lehetne szüntetni, Tatabánya- Fehérvár-Dunaújváros-Szolnok-Hatvan körön belülkb 80-100 km-es körzetben mindet.
A 89,5 még nálam is bejön, pedig 200 km-re vagyok a Széchenyi hegytől, persze nem táskarádióval, de 80-100 km körzetben bőven élvezhető a 89,5. Nézzétek meg a Dankó lefedettségi térképét, a 89,5 ugyanazt tudja, mint a 100,8. Egy felesleges észak pest megyei frekin kívül nincs budsapest kb 100 km-es körzeten belül frekijük.

Kép

Gazdaságossági alapon nem kérdés, hogy megérné. A frekvenciák fenntartásán kívül a helyi tartalmak gyártása, helyi műsorvezetés sem lenne szükséges ezeknél.
Pécs környékén pedig újabb 4 freki mehetne a levesbe, ha meglenne a 101,7
 #187018  Szerző: potyi
 
Kovi02 írta: 2020.05.05. 13:57
potyi írta: 2020.05.05. 13:45 Így, hogy értékítélet is van a hozzászólásodban ("szerencsére nem foglalja a sávot"), érthető is, miért kardoskodsz amellett, hogy "minden rendben van így". :)

Nekem teljesen mindegy, hol szól, meg hol nem a Rádió1, csak leírtam a véleményemet.

Én havi 1-szer megyek Pécsre, van, amikor Szekszárdtól a 6-oson, van, amikor végig az M6-on, a Rádió1 egyiken sem élvezhető végig. A Pécs FM meg Pakstól Pécsig jó mindegyik úton. Itt-ott nem tökéletes, de elmegy.

Bonyhádon a 91.1 biztosan nem jön, de más Rádió1 freki sem. Az Antritt, MKR, szekszárdi Kossuth és a szekszárdi Retro valóban szól. A Pécs FM meg a belvárosban zajosodik, de nem tűnik el teljesen.
Azt arra írtam,hogy a 101,7 nem jön,és így megmarad DX frekinek,mindegy mit sugároz :D

A 6-os és M6-os utakon nem tudom,milyen a vétel,én ha arrafelé járok,az a szekszárdi-hg.-n átmenő úton és kis falvakon keresztül van,és ott régen szólt végig a 94,3/91,1 váltogatva,önmagában egyik se volt tökéletes,de együtt hallgatható volt. A 6-os úton csak a Bonyhád utáni részt tudom,emlékszem is,hogy az Ozone a 91,1-ről Bonyhád után ugrott át a pécsi R1-re,mindig jól szórakoztam azzal,hogy ráállítottam az O3-ra a rádiót,majd az AF-et bekapcsolva már egy másik rádióra ugrik át a tuner. Pécsvárad környékén pedig Paks hirtelen felerősödött,és visszaugrott a rádió a 107,5 O3-ra.(az meg RADIO_1_ PS-t is adott a hibás PI kód mellé :D )
Nyilván a 101,7-tel több embert érnének el,de pl. egy telefon beépített rádiójával és egy szál dróttal szerintem jobban szólnak a lokál adók Mohácson,Villányban vagy Komlón,mint a 101,7.
Én forgalmas utakról és nagy lakosságszámú településekről beszéltem, nem eldugott mellékutakról, ahol hébe-hóba szól és nem kisebb településekről. Tehát arról, ami egy kereskedelmi rádió számára releváns lehet.

Egyébként olcsóbb egy nagy frekit fenntartani, mint 10 kicsit, nemcsak médiaszolgáltatási díj van, hanem komoly műszaki-, műsor-, adminisztrációs és rezsiköltségek.
 #187017  Szerző: potyi
 
Igen, és akkor az érdi és budaörsi frekikkel eléred a 89.5 plusz vételkörzetének a kb. 3%-át...
 #187015  Szerző: Kovi02
 
mlaszlo írta: 2020.05.05. 13:55
Már bocsánat, de a 96.4 milyen nagyobb lakosságú területet fed le? Még a fővárost sem fedi le maradéktalanul, nemhogy a megyét. Nagytétény, Budafok környékén már igencsak zavart sok helyen, de úgy tudom a II. kerületben is sok helyen gyengécske. Budaörsön alig jön, az M1-M7 kivezetőn pedig a Metro áruháznál mintha elvágnák. Budakeszin szintén alig jön, Diósdon, Érden pedig már a 90.4 jön, a 96.4 nagyon gyenge. Ugyanígy Biatorbágy vagy a Zsámbéki medence felé is a velencei frekvencia jön. A 96.4 nagyon karcsú a hálózat központi tagjának.
Arra írtam,hogy az agglomerációs frekikkel kéne lefedni a lyukakat,pl. Budaörs 104,8 az M1-M7 kivezetőre vagy az ÉrdFM megvételével a 101,3 fedné Nagytétény és körzetét, vagy éppen Szentendre 91,1/97,7 a város északi részét.
 #187014  Szerző: Kovi02
 
potyi írta: 2020.05.05. 13:45 Így, hogy értékítélet is van a hozzászólásodban ("szerencsére nem foglalja a sávot"), érthető is, miért kardoskodsz amellett, hogy "minden rendben van így". :)

Nekem teljesen mindegy, hol szól, meg hol nem a Rádió1, csak leírtam a véleményemet.

Én havi 1-szer megyek Pécsre, van, amikor Szekszárdtól a 6-oson, van, amikor végig az M6-on, a Rádió1 egyiken sem élvezhető végig. A Pécs FM meg Pakstól Pécsig jó mindegyik úton. Itt-ott nem tökéletes, de elmegy.

Bonyhádon a 91.1 biztosan nem jön, de más Rádió1 freki sem. Az Antritt, MKR, szekszárdi Kossuth és a szekszárdi Retro valóban szól. A Pécs FM meg a belvárosban zajosodik, de nem tűnik el teljesen.
Azt arra írtam,hogy a 101,7 nem jön,és így megmarad DX frekinek,mindegy mit sugároz :D

A 6-os és M6-os utakon nem tudom,milyen a vétel,én ha arrafelé járok,az a szekszárdi-hg.-n átmenő úton és kis falvakon keresztül van,és ott régen szólt végig a 94,3/91,1 váltogatva,önmagában egyik se volt tökéletes,de együtt hallgatható volt. A 6-os úton csak a Bonyhád utáni részt tudom,emlékszem is,hogy az Ozone a 91,1-ről Bonyhád után ugrott át a pécsi R1-re,mindig jól szórakoztam azzal,hogy ráállítottam az O3-ra a rádiót,majd az AF-et bekapcsolva már egy másik rádióra ugrik át a tuner. Pécsvárad környékén pedig Paks hirtelen felerősödött,és visszaugrott a rádió a 107,5 O3-ra.(az meg RADIO_1_ PS-t is adott a hibás PI kód mellé :D )
Nyilván a 101,7-tel több embert érnének el,de pl. egy telefon beépített rádiójával és egy szál dróttal szerintem jobban szólnak a lokál adók Mohácson,Villányban vagy Komlón,mint a 101,7.
 #187013  Szerző: mlaszlo
 
Kovi02 írta: 2020.05.04. 22:52
potyi írta: 2020.05.04. 22:33 De félreértés ne esen, a Rádió 1 nem országos rádió, nem is kommunikálja ezt magáról, igaz, a weboldalán lévő vételkörzeti térkép erősen túlzó és röhejes. Ha ezzel etetik a hirdetőket, az komoly átverés.

Az ő pozíciójukból és súlyukból sokat javítana a helyzeten, ha meg tudnák valahogy szerezni a 89.5-öt, 1-2 lyukat befoltoznának vidéken, vagy mondjuk Pécsen cserélnék a hálózatos partnert a 90.6-ról a 101.7-re... azzal már lehetne mit kezdeni. Nem mondom, hogy a mostani hálózat nem szép teljesítmény, egy-két karnyújtásnyira van az országos elérés.
a 89,5 megszerzésének a jelenlegi körülmények mellett már alig van értelme, Visegrád környéke a Széchenyi-hegyi adók esetében talán problémásabb is mint a Gellért-hegy(nekem kb. ugyanolyan zajos volt mind2 TX),az agglomeráció eddig lefedetlen részét egy lokál frekivel kiválthatnák (Budaörs 104,8 esetleg vagy Zsámbék 88,4)
,Kecskemét belvárosa,ami szintén ellátatlan ,oda szintén helyi adó kell mert a Bp.-i nagyok nem érnek oda el(legalábbis a 91,1 -nél biztos nem erősebbek) Ezen kívül minden más nagyobb lakosságú területet fed a 96,4 és a többi hálózatrész.
Pécs 90,6 amúgy nincs a többi baranyaihoz kapcsolva? Bár a 101,7 nagyon jó helyről megy,múltkor KKHalason belül megállt rajta az autórádió seekere, szerintem a domborzat miatt a több helyi freki előnyösebb. Villányon belül még a pécsi országosak se szólnak jól,nemhogy a 101,7 de a 100,9 lokál ugye tökéletes.
Már bocsánat, de a 96.4 milyen nagyobb lakosságú területet fed le? Még a fővárost sem fedi le maradéktalanul, nemhogy a megyét. Nagytétény, Budafok környékén már igencsak zavart sok helyen, de úgy tudom a II. kerületben is sok helyen gyengécske. Budaörsön alig jön, az M1-M7 kivezetőn pedig a Metro áruháznál mintha elvágnák. Budakeszin szintén alig jön, Diósdon, Érden pedig már a 90.4 jön, a 96.4 nagyon gyenge. Ugyanígy Biatorbágy vagy a Zsámbéki medence felé is a velencei frekvencia jön. A 96.4 nagyon karcsú a hálózat központi tagjának.
 #187012  Szerző: potyi
 
Így, hogy értékítélet is van a hozzászólásodban ("szerencsére nem foglalja a sávot"), érthető is, miért kardoskodsz amellett, hogy "minden rendben van így". :)

Nekem teljesen mindegy, hol szól, meg hol nem a Rádió1, csak leírtam a véleményemet és az észrevételeimet, segítő szándékkal.

Én havi 1-szer megyek Pécsre, van, amikor Szekszárdtól a 6-oson, van, amikor végig az M6-on, a Rádió1 egyiken sem élvezhető végig. A pályán Mohács és az M60-as csatlakozás körül, illetve az M60-as nagy részén, a 6-oson pedig Bonyhád előtt és után 20-20 km-el nem elfogadható a vétele.

A Pécs FM meg Pakstól Pécsig viszonylag jó mindegyik úton. Itt-ott nem tökéletes, Szekszárd körül pl pont nulla, de elmegy. Jól kiegészítené a környező, szomszédos frekiket.

Bonyhádon a 91.1 biztosan nem jön (hegy mögött van az adó és nem a hegyen), de más Rádió1 freki sem, kicsit talán a paksi, szebb napokon. Az Antritt, MKR, szekszárdi Kossuth és a szekszárdi Retro viszont valóban szól. Tehát megintcsak ott tartunk, hogy kisebb, városi frekiket használnak, Szekszárdon is az elérhető legrosszabbat. A Pécs FM meg a bonyhádi belvárosban zajosodik csak, előtte-utána jó, de ott sem tűnik el teljesen.
  • 1
  • 360
  • 361
  • 362
  • 363
  • 364
  • 987