RADIOSITE Fórum

  • Adótornyok

 #187587  Szerző: potyi
 
Áhá. Mindenesetre most a félegyházi tornyot az Antenna Hungária üzemelteti, ahogy a ceglédit, seregélyesit, békéscsabait is. A szegedit tudtommal továbbra is a Telekom, a Száva utcait meg ha jól tudom, nemrég vette meg az állam.
 #187586  Szerző: joe
 
Bocs, hogy beleszólok, de a 70-es évek végén, ill. 80-as években épült tornyok - pl: Kiskunfélegyháza, Száva u, Szeged-Rókus, Békéscsaba, Gerecse, Csengőd, Cegléd stb - nem elsődlegesen műsorszóró adóállomásnak épült, hanem mikrohullámú kapcsolatok gyűjtő és továbbító pontjának. Nem is a TV műsor továbbítása volt az elsődleges cél, mert már Bp - OMK Szentes kapcsolat már az 1960-as évek végén kiépült a szentesi adótorony megépítésével egy időben, hanem a távközlő hangvonalak - többségében nyilvános telefon vonalakon mikrohullámú kapcsolaton keresztüli továbbítása. Körzetenként voltak kisebb állomások, pl. https://goo.gl/maps/NWDPpnZmcB8rnZWW6 - ez Orosházán, ahol a helyi összegyűjtés és továbbítás az országos gerincbe volt a feladat (ez a torony nem a mobil telefon miatt épült, 3G indulásával kapott bázisállomás szerepet is). További példa: Seregélyes - https://goo.gl/maps/baAU6ncxEzKLBMSQ7 - de az ország számos pontján van ilyen - kb. 50-60km-es raszterben vagy nagy betontorony, vagy ilyen kisebb acélszerkezetes...
Itt egy video - már itt is meg volt osztva - https://youtu.be/XxXm9ABQnzY - ebbe elhangzik a lényeg...
 #187585  Szerző: kristikoma
 
potyi írta: 2020.06.23. 22:26 Nekem is már feltűnt, utána is jártam, az egy tévé/rádiótorony akart lenni, de végül Szentes, Kékes és Budapest a fejlesztéseknek köszönhetően lefedte a régiót az analóg korszakban úgy, ahogy, ezért végül csak az OTH (országos transzferhálózat) átjátszóállomásaként használják, megteremtve a stabil kapcsolatot a budapesti OMK és az AH dél-alföldi gerincadói közt.

Kecskeméten lehetett volna lakossági szerepe az analóg tévés korszakban, de nem lett. A DVB-T pedig inkább a kecskeméti víztoronyról megy, ami a város szempontjából jobb is, FM frekit pedig nem koordináltak rá. Ezért ott áll a pusztában, az ország egyik legmagasabb építményeként, fontosabb lakossági funkció nélkül. Szemben mondjuk Úzd/Sárszentlőrinccel, aminek bár sokkal nagyobb szerep jutott, FM szempontból csak arra jó, hogy zavarjon más adásokat (Szekszárdot, Paksot nem igazán fedi le), DVB-T szempontból meg a környező falvakra, ahol nem játszik Budapest és Pécs.

Cegléden, Zalaegerszeg-Bazitán és pl. Nagybajomban is van hasonló betonmonstrum, meg még az ország több pontján is, de azokon legalább megy FM és/vagy DVB-T relé. És Békéscsabán is hasonló torony van, az viszont a közelmúltban kapott komolyabb funkciót, nagyobb teljesítményű DVB-T és FM sugárzásra.

Pedig a Dankó, Bartók, Petőfi vagy a Retro biztosan örülne, ha befoltozná valami úgy igazán a kiskunsági vételi lyukakat. :)
Kösz, gondoltam OTH átjátszóra, de azt elvetettem, mivel Szentes onnan nincs messze, de ezek szerint kellett. Nem csak a kiskunsági vételi foltokat kellene eltüntetni...
 #187583  Szerző: potyi
 
Nekem is már feltűnt, utána is jártam, az egy tévé/rádiótorony akart lenni, de végül Szentes, Kékes és Budapest a fejlesztéseknek köszönhetően lefedte a régiót az analóg korszakban úgy, ahogy, ezért végül csak az OTH (országos transzferhálózat) átjátszóállomásaként használják, megteremtve a stabil kapcsolatot a budapesti OMK és az AH dél-alföldi gerincadói közt.

Kecskeméten lehetett volna lakossági szerepe az analóg tévés korszakban, de nem lett. A DVB-T pedig inkább a kecskeméti víztoronyról megy, ami a város szempontjából jobb is, FM frekit pedig nem koordináltak rá. Ezért ott áll a pusztában, az ország egyik legmagasabb építményeként, fontosabb lakossági funkció nélkül. Szemben mondjuk Úzd/Sárszentlőrinccel, aminek bár sokkal nagyobb szerep jutott, FM szempontból csak arra jó, hogy zavarjon más adásokat (Szekszárdot, Paksot nem igazán fedi le), DVB-T szempontból meg a környező falvakra, ahol nem játszik Budapest és Pécs.

Cegléden, Zalaegerszeg-Bazitán és pl. Nagybajomban is van hasonló betonmonstrum, meg még az ország több pontján is, de azokon legalább megy FM és/vagy DVB-T relé. És Békéscsabán is hasonló torony van, az viszont a közelmúltban kapott komolyabb funkciót, nagyobb teljesítményű DVB-T és FM sugárzásra.

Pedig a Dankó, Bartók, Petőfi vagy a Retro biztosan örülne, ha befoltozná valami úgy igazán a kiskunsági vételi lyukakat. :)
 #187580  Szerző: kristikoma
 
Bocs, ha esetleg volt már. Kiskunfélegyháza mellett az M5 közelében van egy szerintem adótorony. Milyen célokat szolgál? Addig eljutottam, hogy nem URH vagy TV átjátszó.
 #187377  Szerző: potyi
 
Glenn írta: 2020.06.10. 16:40 A 40 méter nem sokat számít, amikor amúgy is talajszint felett 150 méter az antennaszint.
A fővároson belül valóban mindegy, az agglomerációban viszont már nem az. Az meg igen fontos régió, főleg a hálózatos adóknál. Persze tudom, a 89.5 meg üres...
 #187373  Szerző: Glenn
 
potyi írta: 2020.06.09. 21:36Tényleg az lesz. A Sas-hegyen még kb 1-2 rádiónak van hely főleg az áramellátási korlátok miatt, ráadásul új, stabilabb árboc, vagy egy masszívabb torony kéne, viszont ez nem fog könnyen menni az általad írt környezetvédelmi szempontok miatt. Egyébként városon belül valóban rosszabb az onnan reálisan elérhető területi lefedettség (Hűvösvölgy pl. kiesik) mint a Citadelláról, de a budai agglomreációban, így Budaörsön, vagy mondjuk az M1-es környékén javítana. Közel 40 méterrel magasabban helyezhetőek ott el az antennák, mint a Citadellán, ez pedig nagyon sokat számít.
A 40 méter nem sokat számít, amikor amúgy is talajszint felett 150 méter az antennaszint. Inkább az elhelyezkedéssel van baj, ahogy írtad is, délnyugat felé van onnan kilátás, ami budapesti rádióknak pont nem megfelelő.
potyi írta: A Száva utcai (egyébként már nem Telekom, hanem állami tulajdonú) torony valóban jól látható szinte mindenhonnan, de ha jól emlékszem, a Budapest Rádió és a Pont FM működött onnan és nem volt túl erős a lefedettségük. Cáfolj, ha tévedek. :)
Igen, tudom, hogy már állami, de ez a név rajtaragad, hogy jobban értsük, miről is van szó (de hívhatnánk "száva toronynak" is, mint régen, amikor még nem volt nálunk Telekom). Valóban túl alacsony ez is. Annak idején a Pont FM és Rise FM cirkusz idején az egyik a Citadelláról, a másik meg innen adott a 88,1-en és persze, hogy a Rise magasan nyerte a versenyt. :D
potyi írta:A Nagyvárad tér szerintem sokkal rosszabb adópont a Citadellánál. A HHH is déli-délnyugati-nyugati irányban, az elhelyezkedése miatt nem helyettesít. A 96.4-nek például abszolút nem jöhet számításba a korlátozások miatt.
A HHH akkor lehet jó, ha az óbudai oldalán valahol 200 méteres szinten találnak egy helyet. De akkor is főleg a budai oldal tele lesz árnyékkal (lásd 98,0 Civil).
potyi írta:Frekitől is függ: a 92.1, 88.8, 99.5 átvihető a Széchenyi-hegyre, voltak is már ott, de a többi nem nagyon. Talán még korlátozásokkal a 105.9. Akár az AH telephelyről, akár a Remiz melletti kis toronyról (Főnix TV, ex. MKR). A többinek marad a Sas, szerintem.
Fene tudja, elvileg ezek egyike sem tud onnan elegendő kakaóval menni. 88,8 pont azonos egy szlovákiai adóval, 92,1 egy másiknak a szomszédja (92,2 SRO 1), a 99,5 is bajos a 99,4 miatt. Persze irányítva mehetnének, mint 20 éve a Rádió 1 a 100,3-on, de akkor meg a belvárosban lesz karcsú a térerő. Nem véletlenül ment át saját kérésre 2002-ben a Rádió 1 a 103,9-re.
 #187353  Szerző: potyi
 
Egyébként már 2014 óta lóg a levegőben a probléma: https://index.hu/kultur/media/2014/06/06/tilos_a_tilos/

Szerintem a lényeg ez: "Nem lesznek könnyű helyzetben a Citadella területén található rádiók, ugyanis záros határidőn belül minden rádiónak el kell hagynia az ingatlant, mivel a Citadella a világörökség részét képezi, és jogerős bírosági ítélet van arról, hogy az ilyen jellegű hasznosítása a területnek nem megengedett."

Ismereteim szerint 2014-ben annyiban ideiglenesen rendeződött a helyzet, hogy a ingatlan adóberendezések által használt egységeit az Antenna Hungária az államtól bérli és érvényes szerződése van rá (a többi rádió pedig az Antenna Hungáriától bérli vagy csak az infrastruktúrát, vagy magát a szolgáltatást). Amint viszont építési terület lesz, vélhetően le kell szerelni mindent, és valószínűleg a jövőben már nem lesz engedélyezett az ilyen célú felhasználás.
 #187352  Szerző: potyi
 
Glenn írta:Ez teljesen jogos érv, de kérdés, hogy utána hol lesznek elhelyezhetőek a helyi adók antennái. A Sas-hegy sem lesz szerintem jó, mert a fekvése sem felel meg és ráadásul az egész hegy természetvédelmi terület. A Várhegyről ne is beszéljünk (világörökség), a Naphegy túl alacsony, csakúgy, mint a többi budai magaslat a Széchenyi-hegy árnyékában. Marad a pesti oldal, ahol két lehetőség van. Az egyik a SOTE épülete, ahonnan jelenleg is van adás, de ez is nagyon alacsony, és van a Telekom-torony, ami valamivel magasabb és szinte mindenhonnan látható. Ezen még az FM-antennák is fent vannak, bár régóta nem használják. Nehéz ügy lesz. :(
Tényleg az lesz. A Sas-hegyen még kb 1-2 rádiónak van hely főleg az áramellátási korlátok miatt, ráadásul új, stabilabb árboc, vagy egy masszívabb torony kéne, viszont ez nem fog könnyen menni az általad írt környezetvédelmi szempontok miatt. Egyébként városon belül valóban rosszabb az onnan reálisan elérhető területi lefedettség (Hűvösvölgy pl. kiesik) mint a Citadelláról, de a budai agglomreációban, így Budaörsön, vagy mondjuk az M1-es környékén javítana. Közel 40 méterrel magasabban helyezhetőek ott el az antennák, mint a Citadellán, ez pedig nagyon sokat számít.

A Száva utcai (egyébként már nem Telekom, hanem állami tulajdonú) torony valóban jól látható szinte mindenhonnan, de ha jól emlékszem, a Budapest Rádió és a Pont FM működött onnan és nem volt túl erős a lefedettségük. Cáfolj, ha tévedek. :)

A Nagyvárad tér szerintem sokkal rosszabb adópont a Citadellánál. A HHH is déli-délnyugati-nyugati irányban, az elhelyezkedése miatt nem helyettesít. A 96.4-nek például abszolút nem jöhet számításba a korlátozások miatt.

Frekitől is függ: a 92.1, 88.8, 99.5 átvihető a Széchenyi-hegyre, voltak is már ott, de a többi nem nagyon. Talán még korlátozásokkal a 105.9. Akár az AH telephelyről, akár a Remiz melletti kis toronyról (Főnix TV, ex. MKR). A többinek marad a Sas, szerintem.

Esetleg ha felépül az új MOL Campus, annak a tetejéről mehet, de az még nem mostanában készül el. Viszont költözni igen hamar kell majd a rádióknak, szerintem őszre meglesz a kivitelező és már kezdik is a bontást. Kiemelt állami projekt, 2 év alatt végezni akarnak!
 #187351  Szerző: Kovi02
 
Glenn írta: 2020.06.09. 17:56 Ez teljesen jogos érv, de kérdés, hogy utána hol lesznek elhelyezhetőek a helyi adók antennái. A Sas-hegy sem lesz szerintem jó, mert a fekvése sem felel meg és ráadásul az egész hegy természetvédelmi terület. A Várhegyről ne is beszéljünk (világörökség), a Naphegy túl alacsony, csakúgy, mint a többi budai magaslat a Széchenyi-hegy árnyékában. Marad a pesti oldal, ahol két lehetőség van. Az egyik a SOTE épülete, ahonnan jelenleg is van adás, de ez is nagyon alacsony, és van a Telekom-torony, ami valamivel magasabb és szinte mindenhonnan látható. Ezen még az FM-antennák is fent vannak, bár régóta nem használják. Nehéz ügy lesz. :(
HHH esetleg nem jöhet szóba? Amúgy a SOTE nem olyan rossz déli irányban, én rendszeresen veszem onnan az Infót,míg a Citadelláról adókat soha.
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 86