RADIOSITE Fórum

  • FM-DX

 #198410  Szerző: csongorprodukcio
 
Békéscsabán a 95.8-on valaki a Sláger FM arculatát használja és zenéket ad. :twisted: Elég jó zenék mennek. Először azt hittem, hogy tropo van, de mint kiderült, nem egyezik a netes adás (original Sláger FM) azzal, amit hallgatok Csabán a 95.8-on. Általában este tudom venni az adását, zene majd Sláger FM szól Galambos Péter hangján, semmi más nincs rajta.
Aki környékbeli, kipróbálhatná, hogy jön-e neki. :)
 #198244  Szerző: csongorprodukcio
 
Sajnos a zilahi adó lakásban nem jön be. Majd felmegyek a panel tetejére egy kis DX-re. :troll:
 #198236  Szerző: csongorprodukcio
 
Nekem jön a 99,9 National FM is kb. ugyanúgy, ahogy a Virgin. Nagyon szelektív a tuner. Ha hazaérek, kipróbálom a 97,7-et. :)
 #198233  Szerző: kristikoma
 
csongorprodukcio írta: 2023.02.06. 23:42 Mai fogás: Virgin FM 99.80 Aradról (100 wattal ad egy hotel tetejéről) tisztán, hallgathatóan szól Békéscsabán egy panelházban a TEF6686-os rádiómmal, eredeti botantennával. (60 km légvonalban) ^^
Próbáld meg a zilahi adóról befogni ugyanezt a 97,7-en. A 99,8-at be tudom fogni tőled 10km-re, ha éppen a 99,9 National FM nem zavarja(szokta sajnos).
 #198226  Szerző: csongorprodukcio
 
Mai fogás: Virgin FM 99.80 Aradról (100 wattal ad egy hotel tetejéről) tisztán, hallgathatóan szól Békéscsabán egy panelházban a TEF6686-os rádiómmal, eredeti botantennával. (60 km légvonalban) ^^
 #196965  Szerző: Glenn
 
Laci95 írta: 2022.07.30. 07:59A Szlovákiai Rádió A Rádió Regina Shared Az FM 96.9en
Ezt az adót fogtad:
https://www.fmdx.hu/transmitters-svk-po ... vahola.htm
Tehát Rádio Regina Stred a neve. A "stred" közepet jelent, ezt a közép-szlovákiai körzeti adók adják. Van még a Regina Z, ami západot jelent, ez a nyugat-szlovák körzet és van a Regina V, azaz východ = kelet. A poprádi adó vétele még nem igazán DX, ezt ugyanis szinte egész Budapesten lehet venni egy hordozható rádióval is, de ha ráállsz egy üres frekire a nappali órákban, akkor elcsíphetsz beterjedő több ezer kilométerre lévő adókat is. Most éppen a 92,9-en hallok arab adást. :yes:
 #196961  Szerző: Laci95
 
Életem Első FM DX-je A Szlovákiai Rádió A Rádió Regina Shared Az FM 96.9en :yes:
Kép
 #196834  Szerző: joe
 
Így van, más az üzemmód. FM műsorszóró adók többnyire 100kHz raszterban WBFM módban üzemelnek, egy adás sávszélessége 300kHz, az amatőr sávokban NBFM vagy AM valamelyik verzióját használják...3-10kHz sávszélesség mellett. A szoftver írók ezeket a sajátosságokat leprogzamozták, de ezt a programban ki lehet kapcsolni...
 #196829  Szerző: lgh
 
joe írta: 2022.06.01. 08:16
frekivadasz írta:Ennek több oka is lehet, de talán a legvalószínűbb az, hogy a helyi adó túlvezérli az eszközt.

Ha van rá lehetőséged, próbáld meg fokozatosan visszavenni az erősítést, és ha egy adott ponton hirtelen megszűnik ez a jelenség, akkor biztosak lehetünk benne, hogy túlvezérlésről van szó.
Évek óta használok RTL-SDR-t (is), az erősítés visszavételével ez a jelenség nem fog megszűnni. Az erősítés csak a sávszűrőn belüli keverési termékekre van hatással (kb. 8-10 MHz-es tartomány, mert ez egy DVB-T tuner), véleményem szerint ezek a "termékek" a bemeneten lévő eszköz túlfeszültség elleni védelmét szolgáló diódán keverednek ki. Sajnos sok mindent nem lehet ellene tenni...RTL-SDR-eknek több gyenge pontja is van...együtt kell élni velük - ha nincs pénze az embernek 2-300 dolláros SDR-re, akkor muszáj kompromisszumokat kötni.
Most volt csak lehetőségem rendesen kipróbálni, és újra letesztelni. Visszavettem az erősítést, eddig maximumon volt, azt hiszem 49 körüli értéken, most 30 körülivel próbáltam, és tényleg megszűntek ezek a több és szokatlan frekvencián fogható adók. Köszönöm! Egyébként az eszköz mennyire lehet alkalmas FM-DX-re? Gondolom az alapból hozzáadott antenna-szettel (egy dipól antenna, ha minden igaz, 2x114 cm-es és 2x kisebb méretű teleszkópos antennával) nem, de ha egy jobb antennát tennék mögé? Illetve ami érdekeset észrevettem, hogy ha különböző eszközök frekvenciáira néztem rá magasabb tartományban (pl. 140 mHz fölött) az érték ezred pontosságra van megadva, pl: 145,555 mHz, míg a kereskedelmi FM sávban csak egy tizedesjegyig: 103,3 mHz, és a rádiót mozgathatom ebben a tartományban, még 103,35 mHz-nál is egész tisztán szól. Ez mi miatt van, más módban adnak esetleg? Nagyon kezdő vagyok az egész DX-ben, van erről valami könyv/tananyag?
Bocsi a sok kérdésért, és előre is köszönöm!
 #196691  Szerző: joe
 
frekivadasz írta:Ennek több oka is lehet, de talán a legvalószínűbb az, hogy a helyi adó túlvezérli az eszközt.

Ha van rá lehetőséged, próbáld meg fokozatosan visszavenni az erősítést, és ha egy adott ponton hirtelen megszűnik ez a jelenség, akkor biztosak lehetünk benne, hogy túlvezérlésről van szó.
Évek óta használok RTL-SDR-t (is), az erősítés visszavételével ez a jelenség nem fog megszűnni. Az erősítés csak a sávszűrőn belüli keverési termékekre van hatással (kb. 8-10 MHz-es tartomány, mert ez egy DVB-T tuner), véleményem szerint ezek a "termékek" a bemeneten lévő eszköz túlfeszültség elleni védelmét szolgáló diódán keverednek ki. Sajnos sok mindent nem lehet ellene tenni...RTL-SDR-eknek több gyenge pontja is van...együtt kell élni velük - ha nincs pénze az embernek 2-300 dolláros SDR-re, akkor muszáj kompromisszumokat kötni.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 536