RADIOSITE Fórum

  • Troposzférikus terjedések

 #1145  Szerző: taki7
 
Szia. I am from Slovakia and I don't know Hungarian. :? Only some words.
 #1143  Szerző: meteoros
 
taki7 írta:
Kód: Egész kijelölése
http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html
Szia taki7!

Köszi a linket!
Úgy látom, hogy itt Kelet Magyarországon egy darabig nem lesz tropó. :(
 #1142  Szerző: taki7
 
Kód: Egész kijelölése
http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html

 #977  Szerző: Pasa
 
Sokol404 írta:Én nyaranta délután szoktam tapasztalni, ekkor teljesen elnyomja a közeli adásokat is, és vmi spanyol adók szólnak (de csak a kertben van így, bent a hifi-n minden a régi). 8-)
Az nem tropó, hanem Es (ionoszférikus) terjedés.
 #966  Szerző: Sokol404
 
Én nyaranta délután szoktam tapasztalni, ekkor teljesen elnyomja a közeli adásokat is, és vmi spanyol adók szólnak (de csak a kertben van így, bent a hifi-n minden a régi). 8-)
 #867  Szerző: meteoros
 
Úgy veszem észre, hogy ma egész nap gyenge, hullámzó tropo van.
 #582  Szerző: Pasa
 
6-án szombaton reggel Zamárdiban stabilan RDS-sel jött a Radio Expres a 107,6-on Pozsonyból, egy nem azonosított cseh adó a 105,85-ön (a 105,6-os MR1 nyomta), és RDS-sel a 97,6-on Besztercebányáról a Radio Hey. A vevő Sangean PR-D1, a talaj felett 50 centivel teleszkópantennával a Balaton partján.
 #493  Szerző: meteoros
 
Sziasztok!

Ma 10-12UTC között volt egy kis tropó.
Amiket hallottam és normál terjedés esetén nem hallok:

90.4 Rádió 2000 Szolnok
93,7 Dió Rádió Heves
89,5 Juventus Rádió Budapest - Széchenyi hegy
 #192  Szerző: Sz.
 
A TROPOSZFÉRIKUS TERJEDÉS

Légkörünk legalacsonyabban elhelyezkedő rétege a troposzféra, az időjárási jelenségek és a földhöz ragadt, sanyarú életünk színtere. Itt terjednek a földfelszíni hullámok, melyek erre valóban csak egyenes vonalban képesek, az akadályokról (hegyek, hegyláncok) visszapattannak (reflexió), és bolygónk görbületét sem követik. A reflexiónak csak a kis távolságú vételezésben van lényegi szerepe, ezzel a jelenséggel tehát itt nem foglalkozunk. Mivel tehát a terjedés vonala egyenes, antennánknak úgymond látnia kell az adóantennát a vételhez. A tropo mintegy távcsőként erősíti a nagyon távoli, de még látható jeleket antennánk számára, így azok akár 1500 km távolságból is beterjedhetnek vevőinkre. Jellemzően azonban a környező országok főként nagyobb (10 KW feletti) teljesítményű adásait hozzák be eme jelenségek. Budapesten és az ország északibb részén tehát az állandóan nem vehető szerb, horvát, szlovén, osztrák vagy román adók beterjedése számít gyakorinak. Rendkívüli szerep jut egy jól irányított nagy nyereségű FM-antennának (hételemes Yagi), amely - ha éppen a megfelelő irányba néz - szép eredményeket hozhat. Amikor lecseréltem a kis háromelemesemet (amellyel rendszeresen hallgattam nagy szerb és horvát adókat) egy hételemesre, meglepődve tapasztaltam, hogy mennyi vétel maradt ki régen az életemből, és több néhány KW-os helyi rádió is horogra akadt déli szomszédainktól. A tropora mindig számíthatunk, de főként az esti/reggeli órákban, illetőleg a késő őszi és téli hónapokban. Van úgy, hogy mindennapos jelenség, és napközben is észlelhető, de előfordulhat teljes hiánya is. Lehetséges, hogy egy erős terjedés kinyom egy közelebbi állandó adót, vagy zavart okoz a vételében. Tropo nincs mindig minden irányból. Elképzelhető olyan eset is, hogy mondjuk délről számos állomás is beterjed, míg nyugatról a megszokott frekvenciák teljesen süketek. Optimális vételi helyünk ilyenkor jobb, ha minél magasabban van a tengerszinttől és a venni kívánt irányból ne legyen árnyékolt semmi által sem. Hazánkat (Kárpát-medence) számos magashegység határolja, amelyeken túlról ez a terjedéstípus nem képes nekünk áthozni a legerősebb jeleket sem. A hegytetőn sugárzó állomások viszont keményen jelentkeznek a sávban. Jómagam például a szlovák adóknak több mint a felét állandóan hallgathatom, akár már kis ráirányítással is, mert a legtöbb adó a Kárpátok bércein, 1000 méteres magasságok felett található. Ha ki akarjuk használni a troposzférát távolsági vételre, akkor fordítsuk antennánkat egy távolabbi szomszédos ország felé, mondjuk az északi részen élők dél felé, és keressünk valami erősebb adót. Néhány ilyen frekvencia: Szerbia: 92,5 és 90,5 100,0 és 88,9 Horvátország: 93,3 98,1 és 99,7 Ausztria: 91,5 89,9 és 88,2. Sokat segítenek az antennaforgatási trükkök. Ilyen nagy távolságoknál, jó terjedés esetén, fontos a pontos ráállás. Az én hételemes Yagim (9dB) például 50 fokot lát az adott irányba egyszerre nagy nyereséggel, de például egy kisebb teljesítményű szerb állomást csak teljesen pontos irányítottsággal vagyok képes leszedni, azaz 10 fokos eltérések az adó irányától már egyáltalán nem eredményeznek vételt.

A sokelemesek szerencsére oldalirányban viszonylag érzéketlenek, azaz a kisebb teljesítményű, de közeli, illetve közepes teljesítményű távoli adók nem válnak hallhatóvá esetenként egy, a sugárzás irányára oldalt fordított vevő antennával. Ám a 10 KW-os teljesítményeket, még szlovák adók esetében is, csak csökkenteni tudom ezzel a trükkel. Léteznek különböző szűrők is, amelyekkel rendesen lehet valamit kezdeni, hogy több helyünk legyen az FM-sávban DX-elésre. Jjelentős DX-vételnek számít troposzférikus szinten a kis teljesítményű távoli adók levadászása. Ezek általában városi, helyi néhány KW-os adók, amelyek több száz kilométerre a rádiós horizonton kívül sugároznak, és vételezésük nem állandó, tehát terjedés viszi túl jeleiket esetenként a vételkörzeten túl. Ezek néha csak pár percig, esetleg órákig vendégeskednek antennánk körül. Minőségük változó lehet, gyakorta keltik azt az érzést, mintha a szomszéd szobából sugároznák őket. Én főleg szerb állomásokat és horvátokat vadászok ebben a kategóriában. Ilyenek a Kikinda, Temerin, Dunav (Novi Sad), Slavonski Radio (Osijek), Radio Koprivnica és Ausztriából a 88,6 Musicsender (Wien). A vétel lassan, fokozatosan érkezik és így is megy el az időjárástól függően. Számos meglepő, extrém csoda is jelentkezik a terjedésben. A tropo terjedés fő időszaka az ősz dereka és a kora tavaszi hónapok, de egész évben jelen van.

Dabis Balázs Silvius
forrás: Hullámvadász
  • 1
  • 327
  • 328
  • 329
  • 330
  • 331