RADIOSITE Fórum

  • DAB+

 #1140  Szerző: t
 
Szia!

1.) Igazad van, silány műsorkínálathoz senki nem fog DAB vevőt venni. Analógot se. Sokan voltak például, akiknek mondtam megújulásakor a Petőfit, hogy figyeldmároda, milyen zenék vannak már rajta, és azt válaszolták, hogy hát nincs is rádiójuk, nem szoktak rádiót hallgatni.
2.) nem azért drága egy digitális vevő, mert olyan hatalmas összegbe kerülne nagy tömegben az előállítása, csak momentán még nincs rá kereslet, és nyilván 10 ezer darabhoz kicsit költségesebb fenntartani a gyártást, mint egymillióhoz. Ha majd igény lesz rengeteg DAB-vevőre, előbb-utóbb abból is vehetsz párezerért a piacon szar kínai konyharádiót, húszért belépőszintű autórádiót, benne lesz a hordozható magnókban is csakúgy, mint most, hogy már nyolcezerért kapsz mp3 lejátszóst (a minőségét inkább hagyjuk, de működik, szól oszt kész), és talán már nem is kapsz sima audio CD lejátszóst.
3.) Az átlaghallgató szempontjából a digitális rádiózásnak nem is a minőségjavulás, hanem a kínálatbővülés a lényege. Pl most van két országos kereskedelmi rádió, ami azért olyan, amilyen, mert így is megéri nekik - a cél nyilván minél kevesebb anyagi ráfordítással minél nagyobb bevételt termelni, egyik sem fog több pénzt ráfordítani, mert nincs rákényszerülve. Viszont ha nem kettő, hanem tíz országos rádió lesz, akkor már nagyobb az esély rá, hogy lesznek, akik a nagyobb ráfordításban látnak kitörési lehetőséget. És megjelenhetnek az országos kínálatban a mostaniaktól eltérő hangvételű rádiók is (szívesen hallgatnék akár egy Jazzy- vagy Café-szerű rádiót is, attól még, hogy valaki nem pesti, érdekelheti)

Viszont a webrádió valóban felmerül alternatívaként, mert a DAB/DRM kapcsán még mindig csak a hezitálás van, baromi lassan történik egyáltalán valami az átállás kapcsán (13 éve! van kísérleti adás), közben a mobilinternet már szép lassan elhúz, városon belül egy 5 ezer forintos előfizetéssel, ami az otthoni internetkapcsolatomat is kiválthatja, arra alkalmas telefonnal már most azt hallgatok netről, amit akarok. Mindezt úgy 2-3 évvel a technológia megjelenése után, és nem 13. Mi lesz akkor 6 év múlva? Főleg, hogy technikai akadálya sincs annak, hogy a telefonom annak a webrádiónak a hangját a headseten kívül az otthoni hi-fimre vagy épp az autórádiómra küldje. Sőt, akkor már lehet, hogy nem is klasszikus értelemben vett rádiót hallgatok, hanem mondjuk last.fm válogatja össze az ízlésemnek megfelelő zenéket, mellette meg esetleg podcast-eket, mellé mondjuk bejön az általam megadott feltételek szerint az általam megadott hírszolgáltató, közlekedési hírszolgáltató, és legfeljebb a meccsközvetítést hallgatom meg élő streamben. Ennek a műszaki feltételei már nagyjából adottak, miközben például a helyi földfelszíni digitális rádiózásra még semmi koncepciót nem láttunk.
 #1132  Szerző: cool
 
Szia Téeszelnök!

Megmondom neked őszintén, hogy ez a DAB szerintem egy nagy pofon az egész rádiózásnak és egyedül csak arra irányul, hogy még több pénzt szedjenek ki az emberek zsebéből.
Megérteném ezt a digitális dolgot akkor, ha ma Magyarországon olyan piaci kínálat lenne aminek a szinvonlát ez emeli. Ma a háttérrádiózás korában, Miért vegyek én DAB vevőt, mégha az csak pár ezer forintba kerül? Azért, hogy ugyanazt a silány műsorkínálatot hallgassam picit jobb minőségben mint ami most megy az FM-en? Akkor inkább összedugom a számitógépem az erősítővel és hallgatom weben azt az 1-2 rádiót ami tud még viszonylag szinvonalas műsorokat készíeni.

A másik dolog, hogy nem tudom azt, hogy mennyibe kerül ez a DAB rádiózás a rádiótulajdonosoknak? Ha sokba akkor jópár olyan rádió esik majd ki amit szeret a hallgatóság, viszont nem tudják megfizetni a bekerülési költséget. Puff egy újabb pofon a szakmának.

Egyébként eléggé elmérték a farkukat a szakik a DABbal, mert kiváncsi leszek én arra, hogy 2014-ben hány kisnyugdíjas fog majd rohanni vevőt vásárolni az üzletekbe, illetve hány olyan fiatal fogja ezt megvenni, kiknek mondjuk pusztán elég a webrádió. Ez csak annyit tesz, hogy erősen megcsappan legalább 2 fogysztói réteg. Megéri?

Meg tudom érteni azokat is akik hisztiznek, aki pénzt ad ki az kapjon minőséget! És ne digitálisn sugárzott sz*rt!

Nézd, ezt a zenehallgatás példáján tudnám neked prezentálni. Nekem elég az az élmény amit egy CD-s rádiósmagnó nyújt akkor amikor azon meghallgatok egy pöpec CD-t.
Vehetnék marantz hangrendszert, azon kristálytisztán szólna.
De nem veszem meg és nem azért, mert igénytelen vagyok a zenehallgatás terén, hanem azért mert nekem az bőven elég. És ez a helyzet ma a ráiósval is.
 #929  Szerző: t
 
ki fog venni, ki fog venni... elindul a kereslet, mert először vesznek a gazdagok, meg a technikab.zik, aztán megy le az ár.
a régi cuccokkal meg mi lenne? a telefonok villámgyorsan avulnak, addigra már majd szép dab/drm vevőset veszel :) a többit meg cseréled, vagy rákötsz egy vevőt, aztán ennyi.
c'est la vie, technikai fejlődés van, kár lejátszani megint azt a hisztit, ami volt a CCIR adásra átálláskor, vagy SECAM-ról PAL-ra, 6.5-ös hangvivőtávról 5.5-re, satöbbi. van még hat év az analóg adás megszűnéséig, igyunk havi egy sörrel kevesebbet és rakjuk félre digi vevőre :mrgreen:
 #544  Szerző: RXon
 
Ja-ja,én is a gyakorlatra leszek kivi.Föleg,hogy ki fog venni méregdraga vevökészüléket,ill. készülékeket.Ugy olvastam,hogy a legolcsobb 40 rugo környékén van.De arra is kivi vagyok,mi lesz az autoradiokkal,az fm-es mobilokkal,a hifikkel...
 #405  Szerző: LuciFerko
 
abrakaDABra :p
 #396  Szerző: Sokol404
 
Ó, én már ezzel kapcsolatban mindent elolvastam, :)
épp ezért érdekel végre a "gyakorlat" is, nemcsak az elmélet... 8-)

Az hogy ki, hogyan hallotta, milyen szerinte a minősége...meg ilyen szubjektív dolgok. Amit a nagyokosok leírnak, nem mindig úgy van, "hantának is lennie kell".
 #363  Szerző: Sz.
 
Sokol404 írta:Akinek van hozzá vevőkészüléke, tehát már hallott ilyen adást, az kérném ossza meg velünk a minőségről szerzett tapasztalatait, élményeit! :o
Szerintem kevés ilyen illető van, de hasznos információkat találhatsz ITT, illetve a cikk alján belinkelt blogon.
 #283  Szerző: Sokol404
 
Akinek van hozzá vevőkészüléke, tehát már hallott ilyen adást, az kérném ossza meg velünk a minőségről szerzett tapasztalatait, élményeit! :o
  • 1
  • 67
  • 68
  • 69
  • 70
  • 71