RADIOSITE Fórum

  • FM-DX

 #196684  Szerző: frekivadasz
 
Ennek több oka is lehet, de talán a legvalószínűbb az, hogy a helyi adó túlvezérli az eszközt.

Ha van rá lehetőséged, próbáld meg fokozatosan visszavenni az erősítést, és ha egy adott ponton hirtelen megszűnik ez a jelenség, akkor biztosak lehetünk benne, hogy túlvezérlésről van szó.
 #196682  Szerző: lgh
 
Hello,
Bocsi, ha nem jó topikba írok, nem tudom mi lenne a kérdésemhez a legmegfelelőbb, de talán ehhez a témához illik a legjobban. Az elmúlt hetekben sikerült hozzájutni egy RTL-SDR V3 USB dongle-hez egy antennaszettel. Ezeket fel is állítottam, összekötöttem, és egy Raspberry Pi-n keresztül irányítom távolról az rtl_fm parancssori program távoli elérésén keresztül. Kíváncsiságból végigléptettem a 60 mHz-90 mHz sávban, és azt vettem észre, hogy egy helyi adó, amelyik a 91.0 mHz-n sugározna egyébként, valamiért majdnem tisztán fogható a 75.0, 76.9-es frekvenciákon is. Ezután az észrevétel után megnéztem a kereskedelmi FM sáv fölötti tartományt is, ott a 112.8-n és a 182.0-n sikerült ugyanezt az egy adót befognom. Valaki tudja esetleg, hogy ez az eszköz hibája lehet, esetleg rossz antennabeállítás, vagy mi más okozhatja? A biztonság kedvéért ezekben az esetekben megnéztem az SDR-t kezelő rendszer parancssori kimenetét is, és ott is a helyes frekvenciákat írja ki, amikor a másik gépen átállítom, tehát elméletileg nem az én scriptem a hibás. Köszönöm!
 #196534  Szerző: LuciFerko
 
Pozitív csalódásom van ezzel az antennával kapcsolatban:
https://antennak.hu/index.php?urh_radio ... t=11&id=75

Egy 10 emeletes panel tetején, megfelelően beállított erősítővel meglepően szépen dolgozik. Annyi, hogy amit rendeltem azon 30cm pálca volt a vertikális rész, ezt kicseréltem 75 centisre. Ez egy elfogadható kompromisszum antenna, mikor nincs lehetőség irányított antennát kirakni.
 #196394  Szerző: LuciFerko
 
joe írta: 2022.03.28. 19:00
LuciFerko írta:A 71.9 MHz-en üzemel még az ukrán adó?
Üzemel, de most csak harmat gyengén tudom venni. Jelenleg ugyanaz a riport/hírek összeállítás megy rajta, mint a 107,2-ön és a 104,3-on. De ezt az adást relézi a 101,9 is. A 105,2 ill. 105,7-en zene szól ill. ID-k...
Elvileg elsejétől ismét saját zenés műsort ad a Radio Prmin.
 #196319  Szerző: joe
 
LuciFerko írta:A 71.9 MHz-en üzemel még az ukrán adó?
Üzemel, de most csak harmat gyengén tudom venni. Jelenleg ugyanaz a riport/hírek összeállítás megy rajta, mint a 107,2-ön és a 104,3-on. De ezt az adást relézi a 101,9 is. A 105,2 ill. 105,7-en zene szól ill. ID-k...
 #196309  Szerző: LuciFerko
 
A 71.9 MHz-en üzemel még az ukrán adó?
 #195411  Szerző: joe
 
LuciFerko írta:Tudom, ezért írtam, hogy kicsit összetettebb szerkezet kéne, mert azért vannak hasznos jelek +- 500 kHz tartományban :/
Egy üreg rezonátort kell építeni és kihangolni a frekvenciára - csak nem fog elférni az asztalon.
 #195408  Szerző: LuciFerko
 
joe írta: 2021.12.18. 22:51 Nyilván a lyukszűrőnek is vannak hátrányai...

Még üzemelt a helyi adó:
Kép Kép

Gyári HBO szűrő áthangolásával értem el a több, mint 60dB elnyomást a helyi adó frekvenciáján. Sajnos a környező 1MHz-et is vágta...
Tudom, ezért írtam, hogy kicsit összetettebb szerkezet kéne, mert azért vannak hasznos jelek +- 500 kHz tartományban :/
 #195402  Szerző: joe
 
Nyilván a lyukszűrőnek is vannak hátrányai...

Még üzemelt a helyi adó:
Kép Kép

Gyári HBO szűrő áthangolásával értem el a több, mint 60dB elnyomást a helyi adó frekvenciáján. Sajnos a környező 1MHz-et is vágta...
 #195387  Szerző: frekivadasz
 
A jó öreg 'HBO dekóder' lehet a megfejtés, beszélgettünk erről ebben a topikban a 17. oldal környékén :)
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 536