Ezen a hétvégén végre volt némi idő egy kis bütykölésre, a témát pedig két dolog ihlette: egyrészt megtaláltam a kb. 13 éve épített, és azóta hánykolódó, több költözést is túlélt kis eszközt (ezt:
http://fmdx.ha5kfu.hu/pusidecoder.htm ), valamint az amúgy igen kiváló tuner (
http://www.fmdx.hu/mytuners01.htm ) RDS képessége is hagy némi kívánni valót maga után, és összesen ez volt eddig a legjobb RDS forrásom, ráadásul csak a PS-t írja ki.
Szerencsére a 90-es évek elejéről származó készülékekhez még viszonylag könnyű találni kapcsolási rajzot, így nem okozott különösebb nehézséget kikötni a tuner saját RDS dekóder IC-jét, és beleapplikálni a fenti kis áramkört. Jelentősen megnőtt az érzékenység az RDS kiírását illetően, már a zajosabb vételek esetén is kis idő után írja a tuner a PS-t. A programjába nyilván nem tudtam belenyúlni, így a PS-en kívül továbbra sem jelenít meg más infót, mindössze annyi történt, hogy zajosabb vételnél, gyengébb minőségben visszanyert MPX esetén is van értékelhető adat.
Ezen felbátorodva feltelepítettem az RDS spy nevű szoftvert (
http://rdsspy.com ), kivezettem az áramkörről az adatot és az órajelet, a leírás szerint megtáplálva egy hangkártya bemenetét, majd beállítva a jelszintet megint történt egy minőségi ugrás. Ez a szoftver arra van optimalizálva, hogy ha már csak egy picit is biztos a vételezett adatok pontosságában, már jeleníti is meg, ellentétben a tuner programjával, ami inkább a biztos megjelenítésre megy: csak sokszori ellenőrzés és adategyezés után hajlandó megjeleníteni a PS-t.
Érdemes bekapcsolni a programban a "super PI detektort" is, elképesztő, hogy milyen zajos vételek mellett is meg tudja fejteni az állomás PI kódját ( ami persze abból a szempontból nem meglepő, hogy messze ez a legsűrűbben jelenlévő adat a folyamban).
A következő lépcső még az lehetne, hogy magát az MPX-et kivezetni, és egy 192kHz-es mintavételezésű hangkártya bemenetére kötni. Könnyen lehetséges, hogy még érzékenyebbé lehetne tenni a rendszert a szoftveres sávszűrő használatával, mint a nem éppen fiatal TDA7330-cal. Ha van ezzel kapcsolatban bárkinek (Joe?

) tapasztalata, azt nagyon szívesen venném, érdemes-e beruházni egy 192kHz-es hangkártyába.