NAS projekt, fejlemények:
Először egy (passzív PFC-s) 400W-tos táp vitte a NAS-t, amivel a fogyasztás terhelt CPU-val 53-54 VA
(sajna, most VoltAmper-t mérő műszerem van, W-ot nem tudok mérni. Az a műszer kölcsön jószág volt) volt, ez üresjáratban 42-43 VA-ra ment le.
Amikor a BIOS-ba léptem csak be (és a HDD-k is le voltak húzva) a fogyasztás maradt 41...42 VA-en.
Aztán előkerült egy ezer éves, 250W-tos táp, amire úgy kellett beépítenem a 4 pin-es CPU csatlakozót, mert hogy ilyen gyárilag nem volt benne. Ezzel a táppal is ~50VA/40VA volt a fogyasztás, ámde a csupasz BIOS-al a gép fogyasztása 27...29 VA lett, ami már sokkal jobban tetszik nekem.
Fórumbeírások szerint a lapom(+ram) önmagában (terheletlenűl) kb. 22..24W-tal elmegy, tehát jó hatásfokú táppal és 1 db. merevlemezzel beleférhetek a megcélzott 30..35
W-ba.
Ezekből lesz a táp:
PicoPSU-80 12V DC-DC ATX tápegység +
RS-50 50 Watt tápegység
(A külön CPU tápcsatlakozót itt is házilag kell kivitelezni, mert nem adok 600 Ft-ot egy olyan adapterért, amit magam is megcsinálok pár forrasztással
)
Jó tudni:
A
VA-ből úgy lesz a villanyóra által mért
W, hogy a
VA értéket meg kell szorozni az adott áramfogyasztó hatásfoktényezőjével, ami egy 1-nél kissebb szám, pld így: 100 VA * 0,95 = 95W.
A világ sok országában (a legtöbb NY európai országban is)
VA alapon számláznak az áramszolgáltatók. Európán belül, a volt keleti blokk országaiban szokás
W alapon számlázni.
VA alapú számlázáskor, az egyes elektromos készülékek hatásfokából adódó veszteségeket is fizeti a fogyasztó, míg
W (hatásos teljesítmény) alapú számlázásnál csak a hasznos munkát végző villamos energia van mérve és elszámolva, és ebből adódóan, a készülékek hatásfokából adódó veszteségeket a szolgáltató nyeli le.
(
W alapon számlázó szolgáltatói területeken, úgynevezett "nagyfogyasztóknál" ezért vannak többfunkciós fogyasztásmérők, mert itt külön mérik a "veszteséget" is és ha ez túllép egy adott szintet, akkor kegyetlenűl büntetőtarifázik a szolgáltató.)